Бритва Генлона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бритва Генлона (англ. Hanlon's Razor) — принцип, який дозволяє припустити відсутність злого наміру (презумпцію) у вчинках інших і причинах негативних подій, а також твердження про ймовірну роль людської помилки як причини неприємної події:

Ніколи не вбачайте злого наміру в тому, що цілком можна пояснити дурістю.

Використання слова «ніколи» (never) вказує на те, що «Бритва Генлона», по суті, не що інше як парафраз презумпції невинуватості.

Походження і подібні фрази[ред. | ред. код]

За словами Йосипа Біглера, цитату вперше використав Роберт Дж. Генлон зі Скрентона, штат Пенсильванія як епіграф до збірки різних жартів, пов'язаних із законом Мерфі, що була опублікована в 1980 році під назвою «Друга книга Законів Мерфі, або Ще більше причин, через які справи йдуть погано». Епіграф був придуманий за аналогією до «Бритви Оккама».

Аналогічний вислів зустрічається в оповіданні Роберта Гайнлайна «Логіка імперії» (1941 р.): «Ви намагаєтеся пояснити зловмисністю те, що є результатом звичайної дурості». Цей вислів був виділений в окрему цитату в 1995 році (за п'ять років до того, як Біглер приписав авторство Роберту Дж. Генлону). По суті, «Бритва Генлона» є спотвореною «Бритвою Гайнлайна». Визначення «Бритви Гайнлайна» відтоді звучить як «Ніколи не приписуй зловмисності тому, що цілком пояснюється дурістю, та не виключай зловмисності».

Схожий вислів часто приписують Наполеону Бонапарту: «Ніколи не приписуй зловмисності тому, що цілком пояснюється некомпетентністю».

Ще одне подібне за змістом твердження є у Ґете в романі «Страждання юного Вертера» (1774): «…непорозуміння і недбалість створюють більше плутанини в цьому світі, ніж хитрість і злість. У будь-якому разі останні два, безумовно, трапляються значно рідше».

«Теорія плутанини» («все пропало») (англ. Cock-up theory)[1] — поширеніша її лаконічна версія в британському варіанті англійської мови, озвучена Бернардом Інгамом у формі — «плутанина, а не змова» (англ. Cock-up before conspiracy):

Багато журналістів дуже ласі на теорію / впадають у теорію змови уряду. Я вас запевняю, що їхні матеріали виходили б куди більш достовірними, якби вони твердо дотримувалися теорії, що уряд «облажався».

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]