Джедаїзм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джедаїзм (англ. Jedi) — вигадана релігія, або своєрідний рух населення, переважно англомовних країн, в рамках якого десятки та сотні тисяч людей визнавали себе прихильниками джедаїзму в переписах населення своїх країн. Це псевдо-релігія базована на персонажах з кіноепопеї Зоряних війнлицарях-джедаях. Вважається, що кількість віруючих у джедаїв незначна, але більшість із тих, хто записав себе віруючими джедаїзму, зробили це на знак своєрідного протесту проти втручання держави у духовне життя громадян, а також щоб пожартувати, відверто глузуючи над урядами своїх країн.

Походження[ред.ред. код]

Прихильники нової релігії із самого початку взялися за активну пропагандистську роботу. Так, ще в 2000 році багато користувачів Інтернету отримали електронні послання від анонімних прихильників релігії. У посланні говорилося, що якщо під час майбутнього перепису населення значна кількість осіб визначить своє віросповідання як «джедаїзм», то влада змушена буде визнати нову релігію офіційно. Ці послання також закликали людей визнавати себе віруючими джедаїзму, якщо їм подобається «Зоряні Війни», або якщо вони хочуть просто пожартувати. Деякими серйозними причинами такого руху називають протест проти опитувань такого роду: деякі вважали, що питання релігії — суто приватна справа і уряд не має права робити такі опитування.

Поширення феномену[ред.ред. код]

Агітація не пройшла даремно: у Великобританії необхідний для визнання десятитисячний бар'єр був перевищений у декілька разів. Британське Міністерство юстиції надало новій релігії код 896, що дивним чином співпав з роком народження Йоди. Язичники були під номером 897, атеїсти — 898, а британці, що не вказали в переписних аркушах взагалі ніякої релігії, — 899.

У лютому 2003 року були підведені остаточні підсумки перепису, у результаті яких виявилося, що прихильників нової релігії у Великобританії навіть більше, ніж буддистів або юдеїв. Згідно з уточненими даними, там проживає 390 тисяч прихильників джедаїзму. З них 80 відсотків становлять молоді люди, що не досягли 23-літнього віку.

В Австралії прихильниками джедаїзму оголосили себе більш ніж 70 тисяч людей в преписі 2001 року. Однак Австралійське Статистичне Бюро заявило, що будь-які відповіді на питання про віросповідання, які були визначені як джедаїзм, повинні бути класифіковані як такі, що утруднилися з відповіддю. Статистичне бюро також закликало населення віднестися більш серйозно до опитування і вважати на соціальні наслідки неправдивих даних у переписі. Побоювання щодо фальсифікації даних перепису примусили уряд у 2006 році ввести штрафи за свідомо неправдиву інформацію в офіційному переписі.

У Новій Зеландії понад 53 тис. людей вказали свою приналежність до джедаїзму. Нова Зеландія має найбільшу у світі кількість переписаних джедаїстів на душу населення — 1.5 % від всієї кількості населення. Статистики записали відповіді джедаїстів як «Відповідь зрозуміла, але не порахована». Проте, якщо б їх порахували, це була б друга найбільша релігія в Новій Зеландії. Відсотки відповідей щодо віросповідання в країні були такими:

  • Християни: 58.9 %
  • Нерелігійні: 29.6 %
  • Відмовились відповісти: 6.9 %
  • Джедаїзм: 1.5 %
  • Буддизм: 1.2 %
  • Індуїзм: 1.2 %

Також в австралійському переписі населення 2006 року, деякі почали записувати себе віруючими Пастафаріанства, пародійної релігії Літаючого Макаронного Монстра. Деякі затяті прихильники джедаїзму влаштовують святкування Дня джедая, який співпав з днем виходу на екрани нової серії Зоряних Війн у травні 2006 року.

Посилання[ред.ред. код]


Релігія Це незавершена стаття про релігію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.