Джедаїзм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Джедаїзм (англ. Jediism) — вигадана релігійно-філософська течія, поширена переважно в англомовних країнах, у рамках якої десятки та сотні тисяч людей визнавали себе прихильниками джедаїзму в переписах населення своїх країн. Це — псевдорелігія, заснована на персонажах з кіноепопеї Зоряних війн — лицарях-джедаях. Вважається, що кількість віруючих у джедаїв незначна, але більшість із тих, хто записав себе віруючими джедаїзму, зробила це на знак своєрідного протесту проти втручання держави в духовне життя громадян, а також щоб пожартувати, відверто глузуючи над урядами своїх країн.

Походження[ред. | ред. код]

Прихильники нової релігії від самого початку взялися за активну пропагандистську роботу. Так, ще в 2000 році багато користувачів Інтернету отримали електронні послання від анонімних прихильників релігії. У посланні йшлося, що якщо під час майбутнього перепису населення значна кількість осіб визначить своє віросповідання як «джедаїзм», то влада змушена буде визнати нову релігію офіційно. Ці послання також закликали людей визнавати себе віруючими джедаїзму, якщо їм подобаються «Зоряні війни», або якщо вони хочуть просто пожартувати. Деякими серйозними причинами цього руху називають протест проти опитувань такого роду: деякі вважали, що питання релігії — суто приватна справа і уряд не має права робити такі опитування.

Поширення феномену[ред. | ред. код]

Агітація не пройшла даремно: у Великій Британії необхідний для визнання десятитисячний бар'єр був перевищений у декілька разів. Британське Міністерство юстиції надало новій релігії код 896, що дивним чином збігся з роком народження Йоди. Язичники були під номером 897, атеїсти — 898, а британці, що не вказали в переписних аркушах взагалі ніякої релігії, — 899.

У лютому 2003 року були підведені остаточні підсумки перепису, за підсумком яких виявилося, що прихильників нової релігії у Великій Британії навіть більше, ніж буддистів або юдеїв. Згідно з уточненими даними, там проживає 390 тисяч прихильників джедаїзму. З них 80 відсотків становлять молоді люди, що не досягли 23-літнього віку.

В Австралії прихильниками джедаїзму оголосили себе більш ніж 70 тисяч людей в перепису 2001 року. Однак Австралійське статистичне бюро заявило, що будь-які відповіді на запитання про віросповідання, які були визначені як джедаїзм, повинні бути класифіковані як такі, що утруднилися з відповіддю. Статистичне бюро також закликало населення поставитися серйозніше до опитування і зважати на соціальні наслідки неправдивих даних у перепису. Побоювання щодо фальсифікації даних перепису примусили уряд у 2006 році ввести штрафи за свідомо неправдиву інформацію в офіційному переписі.

У Новій Зеландії понад 53 тис. людей вказали свою приналежність до джедаїзму. Нова Зеландія має найбільшу в світі кількість переписаних джедаїстів на душу населення — 1,5 % всієї кількості населення. Статистики записали відповіді джедаїстів як «Відповідь зрозуміла, але не порахована». Проте, якщо б їх порахували, це була б друга найбільша релігія в Новій Зеландії. Відсотки відповідей щодо віросповідання в країні були такими:

  • Християни: 58,9 %
  • Нерелігійні: 29,6 %
  • Відмовились відповісти: 6,9 %
  • Джедаїзм: 1,5 %
  • Буддизм: 1,2 %
  • Індуїзм: 1,2 %

Також в австралійському переписі населення 2006 року деякі почали записуватися віруючими Пастафаріанства, пародійної релігії Літаючого Макаронного Монстра. Деякі затяті прихильники джедаїзму влаштовують святкування Дня джедая, який збігся з днем виходу на екрани нової серії «Зоряних війн» у травні 2006 року.

Джедаїзм в Україні[ред. | ред. код]

У Харкові існує Школа Джедаїв.

Посилання[ред. | ред. код]