Бромелієві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бромелієві
Ananas cosmus
Ananas cosmus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Однодольні (Liliopsida)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Бромелієві (Bromeliaceae)
Juss.
Ареал брамелієвих
Ареал брамелієвих
Посилання
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4613
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Bromeliaceae

Бромелієві (Bromeliaceae) — родина однодольних квіткових рослин порядку бромелієцвітих. Має в своєму складі близько 3 тис. видів: підродина Bromelioideae включає 31 рід, 724 види; до складу підродини Pitcairnioideae входить 16 родів, 946 видів. Підродина Tillandsioideae є найбільшою серед усіх бромелієвих і включає 9 родів, 1100 видів. Представники родини поширені в тропічних і субтропічних областях Америки світі і тільки один вид – Pitcairnia feliciana (A.Chevalier) Harms & Mildbraed – зустрічається в тропічній Західній Африці.

Бромелієві поширені у всіх кліматичних зонах тропічного і частково субтропічного поясів Америки: від вологих вічнозелених лісів до пустель, від рівня моря до висоти 4200 м над рівнем моря. Відповідно вони можуть бути знайдені в горах Анд, від Чилі до Колумбії, в прибережних пустелях Перу, в лісових областях Південної і Центральної Америки. Половина видів — епіфіти (наприклад, іспанський мох, Tillandsia usneoides), деякі — літофіти, але є і наземні трав'янисті рослини.

Опис рослин[ред.ред. код]

Переважно всі бромелієві багаторічні трави. Стебла зазвичай вкорочені. Будова кореня залежить від його функцій – прикріплення до субстрату і живлення, або тільки прикріплення до субстрату, як у епіфітних бромелієвих, у яких корені не контактують із ґрунтом і розташовуються в пазухах листків. Листки у бромелієвих можуть бути великими - понад 1 м, середніми (50 – 100см) або мініатюрними – 1 – 2 см; черговими, багаторядними, у деяких тіляндсій і декількох видів підродини бромелієвих – дворядними; зібрані у базальні розетки. Форма листків – лінійна, мечеподібна, вузько широколінійна, ланцетна, трикутна, вузько еліптичні з черешками та без них. Краї листкової пластини – цільнокраї або колючопильчасті, з зубчиками різної форми. Листки зазвичай більш-менш ксероморфні, з товстою кутикулою і розвиненою водоносною паренхімою між епідермою і хлоренхімою. Суцвіття – прості чи складні, головчасті, колосовидні, волоть, рідко квітки поодинокі. Приквітки зазвичай добре розвинені і яскраво забарвлені, іноді яскравіші за квітки. У деяких бромелій квітуче стебло сильно вкорочене і суцвіття розташоване в центрі розетки базальних листків, оточене покривалом яскравих приквітників. Квітки двостатеві або ж іноді одностатеві, більшість актиноморфні, майже завжди тричленні, але в деяких однобічних суцвіттях, особливо висячих, спостерігається тенденція до зигоморфності. Оцвітина зазвичай з добре розрізненими між собою чашечкою і віночком, кожний з яких складається з трьох сегментів, тичинок три або шість, маточка складається з трьох зрослих плодолистків, гунецей синкарпний. Тичинкові нитки зазвичай вузьколанцетовидні, а пиляки лінійні, рухомі, прикріплені основою чи спинкою, що відкриваються інтрорзно продольною щілиною. Плід септицидна коробочка або ягода (частіше у підродині Bromelioideae). У ананаса (Ananas Mill.) і близького до нього роду псевдоананас (Pseudananas Hassl. ex Harms) окремі ягоди зростаються в супліддя. Насінинки дрібні, різноманітні за формою: яйцеподібні, лінійні або лінзоподібні; зі значним борошнистим ендоспермом всередині і маленьким, але іноді і доволі великим, зародком. Насіння, що розвивається в коробочках, крилате або ж має чубок з волосків.Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.