Вакідзаші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вакідзаші
Зображення
Держава Flag of Japan.svg Японія
CMNS: Вакідзаші у Вікісховищі
Вакідзасі періоду Едо

Вакідзасі (яп. 脇差, わきざし) — короткий традиційний японський меч. В основному використовувався самураями та носився на поясі.

Довжина клинка — від 30 см до 61 см. Загальна довжина 50—80 см. Вакідзасі схожий формою на катану. Його носили в парі з катаною, затикаючи за пояс лезом вгору.

Часто мечі вакідзасі і катана робив один майстер, мечі мали якісне оформлення і один стиль. Цю пару мечів називали дайсьо, що в перекладі означало «довгий — короткий» або «великий — малий». А якщо мечі виготовлялися різними майстрами, то їх вже не можна було називати дайсьо. У дайсьо вакідзасі використовувався як короткий меч (сьото).

Самураї використовували вакідзасі як зброю тоді, коли катана була недоступна або непридатна.

У ранні періоди японської історії замість вакідзасі носився малий меч танто. Також коли самурай одягав обладунки, замість катани та вакідзасі зазвичай використовувався таті та танто. Входивши в приміщення, воїн залишав катану у слуги або на спеціальній підставці. Вакідзасі ж завжди залишався при самураї, його знімали лише у випадку, якщо самурай залишався в приміщенні на тривалий період часу.

Для зручного носіння декількох мечів (катани, вакідзасі й танто), японцями були винайдені різні способи носіння мечів. Мечі фіксувалися за допомогою шнура саґео, який просмикувався через скобу куріґата, яка перебувала на лицьовій стороні піхов. Такі способи фіксації, не дозволяли мечу впасти на землю і при цьому залишали торс вільним.

Феодали часто називали цей меч «охоронцем своєї честі», оскільки він використовувався для сеппуку. Деякі школи фехтування вчили використовувати катану і вакідзасі одночасно (дивіться Міямото Мусасі).

На відміну від катани, яку могли носити лише самураї, вакідзасі був дозволений купцям та ремісникам. Вони використовували цей меч як повноцінну зброю, бо за статусом не мали права носити катану.

Література[ред. | ред. код]

  • Носов К.С. Вооружение самураев. — СПб.: Полигон, 2001.
  • Лайбле Т.Меч. Большая иллюстрированная энциклопедия. /Перевод с нем./ - М.: Омега, 2008. - 232 с

Посилання[ред. | ред. код]