Танто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Короткі мечі танто.
Короткий меч танто замаскований під віяло.

Танто́ (яп. 短刀 «короткий меч») — японський короткий меч або ніж з односторонньою заточкою і довжиною леза до 1 сяку (до 30,1 см). Використовувався здебільшого як колюча зброя.

Історія[ред.ред. код]

Перші танто з'явилися в період Хей'ан як утилітарна зброя. За час війни Гемпей в танто стали бачити не тільки зброю, але й витвір мистецтва. Культура самураїв до цього часу, досягла свого розквіту. Коли епоха Хейан, підходила до кінця, до комплекту воїна входили лук, нагината, довгий меч і танто.

На початку періоду Камакура виготовленню і художньому оформленню танто почали приділяти значну увагу. В цей час працював один з найвідоміших майстрів-зброярів — Йосіміцу.[1]

У період Муроматі, добу постійних міжусобиць, попит на танто зріс, але у період Едо, у зв'язку з припиненням внутрішніх воєн і вилученням зброї у цивільного населення, значно згас. Революція Мейдзі повалила правителів сьогунів Токугава, і створила свою імператорську лінію правління. Імператорські придворні, знову повернулися до старих традицій, які існували до правління Токугава, а також повернули моду на носіння танто.

Танто носили як другий малий меч (小刀, сьото) в парі мечей — великого і малого (大小, даісьо). До початку 16 століття самураї, зазвичай, використовували замість малого меча вакідзасі короткий меч танто. Він був легким і багатофункціональним. Їх часто застосовували ніндзя та якудза.

У 19 столітті попит на ці мечі знову зріс.

Сьогодні носіння танто в Японії заборонено.

Різновиди[ред.ред. код]

Танто виковуються в стилі хірадзукурі (平作り), майже пласкими, без ребра жорсткості, на противагу стилю сіноґідзукурі (鎬作り), з ребром жорскості, що зазвичай притаманний виготовленню катани.

Є різновид танто, що має товсті перекресні секції для покращення пробивання обладунків. Такі ножі мають назву йороідосі (鎧通し) .

Існував також різновид «кишенькового» танто, що звався кайкен (懐剣) і використовувався жінками для самозахисту. Зазвичай його ховали за поясом чи у рукаві.

Існують різновиди танто, що виготовляються з дерева, або пластмасси і застосовуються для тренувань у японських бойових мистецтвах кендо, айкідо, дзюдзюцу та інших. Майстри единоборств вищого рівня використовують танто при тренуваннях, та для демонстрацій металеві варіанти з затупленим лезом.

Дивіться також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ім'я цього майстра часто зустрічається як на нових так і старовинних танто, що свідчить про високу якість виробу. Втім бувають і підробки.

Джерела та література[ред.ред. код]

  • 井出 正信 『江戸の短刀拵コレクション』里文出版、1999 ISBN 489806101X
  • Лайбле Т. Меч. Велика ілюстрована енциклопедія. /Переклад з нім./ - М.: Омега, 2008. - 232 с

Посилання[ред.ред. код]


Прапор Японії Це незавершена стаття про Японію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Щит та меч Це незавершена стаття про зброю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.