Валері Родвей
Валері Родвей | |
---|---|
Народилася | 12 лютого 1919 Нью-Амстердам, Східний Бербіс-Корентайн, Гаяна |
Померла | серпень 1970 |
Країна | Гаяна |
Діяльність | композиторка |
Валері Мюріель Фрейзер, у шлюбі Родвей (12 лютого 1919 — серпень 1970) — гаянська композиторка культурних і патріотичних пісень, натхненних подіями, що призвели до здобуття Гаяною незалежності у 1966 році. Найбільш відома написанням музики для супроводу національних віршів Гаяни, як-от «Arise, Guyana», «Kanaïma» та вірша Мартіна Картера «Let Freedom Awake». Вважається найвизначнішим композитором патріотичної та національної музики Гаяни[1] і одним із найкращих композиторів Гаяни XX століття, як загалом, так і серед композиторів класичної музики[2].
З другим чоловіком створила «Guyana the Free». Викладала музику джорджтаунській школі у Гаяні, і була піаністкою, співпрацюючи з іншими гаянськими музикантами. Родвей вибирала поезію для своїх композицій на основі своїх принципів і цінностей, які спочатку розвивались серед її батьків, братів і сестер. У 2002 році посмертно нагороджена премією Вордсворта Мак-Ендрю. У 2019 році нагороджена Почесною короною Касіка, однією з найвищих нагород Гаяни. Будівля Національного тресту Гаяни у Каммінгсбурзі, Джорджтаун, перейменована на Будинок Валері Родвей.
Валері Фрейзер народилася 12 лютого 1919 року у Нью-Амстердамі, Східний Бербіс-Корентайн, Гаяна[3][4], п'ятою з восьми дітей і четвертою донькою[5][6][a]. Її мати, Джейн Елізабет Фрейзер, народилася у Бербіс-Корентайн[6][7]. Батько, Ньютон Бертьє Фрейзер, народився в Ессекібо (нині частина Гаяни). Серед представників четвертого покоління моряків у його родині він був відомий як «Капо», оскільки був капітаном і власником шхун і шлюпів, які перевозили вантажі на Кариби та з них. У межах Британської Гвіани цукор транспортували до Джорджтауна з плантацій у Бербісі. Він перевозив рис, припаси та пасажирів з Британської Гвіани на Барбадос. Білий мергель транспортували з Барбадосу до Британської Гвіани, де його використовували для вулиць Джорджтауна[8].
Перріс Бріттон, її предок по материнській лінії, купив і володів землею, яка після його смерті стала джерелом доходу для його нащадків[8][b] У 1930-х прибуткова власність допомогла Фрейзерам відновитися після руйнівних ураганів, які знищили шхуни та шлюпи батька, а також під час Великої депресії[8].
За словами її сестри Люсіль Вортон, мала Валері ходила до сусідки, щоб «поклацати по клавішах» піаніно[4]. Валері цікавилася музикою, і її музичні здібності розвивали вчителі музики — Една Джордан, Елеонора Керрі, Вініфред Макдевід і Рубі Мак-Грегор[5]. Вона здобула ступінь ліценціата у Королівській академії музики у Лондоні[4]. Стала хорошою подругою майбутньої музикантки Лінетт Долфін, яку разом із сестрою забрала родина Фрейзерів після смерті її матері, Кларіс де Вівер Долфін, у 1936 році[8]. Долфін вплинула на музичну спрямованість Фрейзер[8]. Сім'я Фрейзерів цінувала служіння нації, повагу, наполегливість і турботу про інших[8].
У 1958 році, як Валері Ворнер (після першого шлюбу)[c], одружилася з поетом та вчителем Джеймсом «Сонні» Родвеєм, онукоь гаянського історика Джеймса Родвея[4][8][10][d]. Діти Джеймса Родвея стали її пасинками. Своїх дітей вона не мала. Докторка Сесілі Родвей, її падчерка, назвала Родвей хорошою матір'ю, ніжною та доброю[8].
Валері Родвей померла у серпні 1970 року[15], залишився брат Овід Фрейзер[16].
“ | Заправляємо власною долею, не піддаємося бентегам, упередженням і ненависті. | ” |
—Guyana the Free, |
Валері Родвей багато років працювала учителькою музики у початковій школі Св. Амвросія в Альбертауні, Джорджтаун[18]. Вона створила деякі з найвідоміших культурних і патріотичних пісень країни[16] і вважається найкращим композитором національної музики Гаяни[1]. «Guyana the Free», написана Родвей разом з чоловіком Джеймсом Родвеєм[4], брала участь у конкурсі національної пісні Гаяни[3].
Родвей написала музику до вірша Волтера Макартура Лоуренса «O Beautiful Guyana»; вірш Дж. В. Чайнапена «Arise, Guyana»; і «Hymn for Guyana's Children» Вере Т. Дейлі[4], який вважається однією з національних пісень країни[2]. Вірш «Let Freedom Wake Him» Мартіна Картера, який вона поклала на музику у комбінованому синкоповано-блюзовому стилі, був закликом до солідарності та дії: «Дайте мені руку, товаришу! Не плач малий не плач. Це зв'язок, який ми створили у темному мороку навколо нас, Рука в руці, Серце у серці, сила у силі»[8]. Вона написала музику до «There Runs a Dream», «Kanaima», «The Weeding Gang», де слова були написані Ч. Е. Дж. Рамчарітаром-Лалою і «Water Music» зі словами, написаними А. Дж. Сеймуром[4].
Більшу частину своєї музики Валері Родвей створила у 1960-х[8], коли Гаяна рухалася до незалежності від Великої Британії у 1966 році[19]. Протягом наступних двох десятиліть школярі вивчали в школах національні, патріотичні пісні, як-от «Guyana the Free». Школярі переписували слова національних пісень у спеціальні зошити[17]. На її музику, написану для шкіл, музичних фестивалів і великих хорів, вплинули її громадянські цінності, творчість і зміни, які зазнала її країна під час переходу від колоніальної території до незалежної країни[3]. За словами Віберта Кембриджа, президента Гаянської культурної асоціації Нью-Йорка, Родвей вибрала поезію, яка підтримувала нову країну з расовим різноманіттям і цінностями «служіння нації, поваги до спадщини [та] створення справедливого й турботливого суспільства»[8][20]. Згідно з «Stabroek News», її творчість уособлює гордість за свою країну, її природні ресурси та перші народи, виражені через різноманітні музичні жанри[3].
“ | Добре охороняй наш священний спадок / Щоб він квіт зі століття у століття / Гаяно, благословенна Гаяно, / Пишайся своєю славетною долею | ” |
—"Arise, Guyana", слова Дж. В. Чінапен, [8] |
Родвей створила тестові твори для Музичного фестивалю у Британській Гвіані, заснованого у 1952 році Лінетт Долфін[21], а також для музичних фестивалів, які проводились іншими організаціями[8]. Вона проводила «джем-сесії» або грала джазову музику з Сонні Родвеєм і джазовим піаністом Дугласом Гарпером до 1950 року[22]. Вона також виконувала джаз з Робертом Франком та Іггі Квейлом[8]. Вона була членом Асоціації вчителів музики Британської Гвіани, де близько 1949 року читала лекції про класичних композиторів Фредеріка Шопена, Роберта Шумана та Франца Шуберта[9]. У 1978 році була опублікована книга трьох її класичних композицій і двадцяти її пісень під назвою «National Songs Composed by Valerie Rodway»[5].
Валері Родвей отримала нагороду Вордсворта Мак-Ендрю посмертно у 2002 році[23] й у 2019 році Почесну корону Касіка, одну з найвищих нагород Гаяни[24][25].
У 2019 році будівлю Національного тресту Гаяни перейменували на Будинок Валері Родвей. Перейменований у зв'язку зі святкуванням 100-річчя від дня її народження, захід очолило Міністерство президентства. Промовець, доктор Віберт Кембридж, професор Школи вивчення медіа-мистецтва Університету Огайо, назвав Родвей «національним надбанням», яке «знайшло своє натхнення у природі, людській боротьбі та гаянській поезії»[16]. Президент Девід Грейнджер сказав про неї: «Талант Валері Родвей полягає в тому, що вона вийшла за межі етнічної приналежності; вона вийшла за рамки релігії; вона вийшла за межі упереджень про те, де ми живемо у місті чи селі, і вона допомогла нам відкрити нашу гаянську приналежність. Коли читаєш, що вона написала, і слухаєш, що звучало, немає жодної упередженості. Це все про Гаяну; все про нас»[16].
Генеральний поштмейстер Гаяни оголосив про випуск пам'ятних марок Родвей 2019 року Корпорацією поштового відділення Гаяни[16]. Рукопис «O Beautiful Guyana» було передано на збереження до Національного архіву[16].
- ↑ Серед суродженців Родвей були Люсілль Вортон, перша гаянська директорка школи домознавства Карнегі та консул Гаяни США, а також доктор Овід Фрейзер, Обрі Фрейзер, Гранвілль Фрейзер, Берчелл Фрейзер, Гайсінт Годетт, Мей Чамлі.[7][8]
- ↑ Дошлюбне прізвище Валері Родвей було Фрейзер[6]. Вона походить від барбадоського мігранта та шкіряника, Перріса Бріттона, який прибув до Бербіса приблизно у 1816 році, після того, як голландці поступилися Демерарою та Бербісом британцям[6]. Бріттон почав виготовляти шкіряні вироби для власників цукрових плантацій для їхніх коней та мулів, зокрема сідла, збрую, стремена, які перевозили цукор у Британській Гвіані[8][6].
- ↑ До 1949 Валері була одружена з кимось, на прізвище Ворнер.[9]
- ↑ Після отримання Джеймсом Родвея сертифікату викладача та здобуття ступеня бакаоавра у Лондоні[10], він викладав у школі Сент-Вінсента. Один з його учнів, Дерек Волкотт, присвятив йому Epitaph for the Young: XII Cantos (1949). У ній розповідається про "про вчителя, який стикнувся з разючою гібридністю карибських класів[11]. Волкотт заснував на його честь Меморіальну премію ім. Джеймса Родвея. Окрім викладання на Сент-Вінсент, Джеймс також працював на Сент-Люсії та у Гаяні[12][13]. Він викладав у Квінз-коледжі до приблизно 1963 року, коли пішов на пенсію[10] She attended St. Peter's African Methodist Episcopal.[14].
- ↑ а б Reconnecting with his musical uncle. Daily News. 4 серпня 2019. с. 24. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ а б Cambridge, Vibert C. (21 травня 2015). Musical Life in Guyana: History and Politics of Controlling Creativity (англ.). University Press of Mississippi. с. PT345, etc. ISBN 978-1-62674-644-2.
- ↑ а б в г Composer Valerie Rodway to be honoured on birth centenary. Stabroek News (амер.). 10 лютого 2019. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ а б в г д е ж Our National Songs. Guyana Times International (амер.). 9 червня 2017. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ а б в Outstanding Afro-Guyanese. Guyana Inc. Magazine - Guyana's Premier Business Magazine (амер.). 16 вересня 2015. Архів оригіналу за 27 лютого 2020. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ а б в г д Allicock, Dmitri (17 травня 2015). Historical Hotel Ads of Early Guyana. Guyana Times Sunday Magazine (англ.). с. 2. Процитовано 27 лютого 2020 — через issuu.com.
- ↑ а б Death announcement: Lucille Wharton nee Fraser. Stabroek News (амер.). 30 квітня 2017. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ а б в г д е ж и к л м н п р с т Cambridge, Dr. Vibert (5 лютого 2006). Valerie Rodway: Epitomizing grace and generosity: Celebrating our creative personalities. Stabroek News.
- ↑ а б Cambridge, Vibert C. (21 травня 2015). Musical Life in Guyana: History and Politics of Controlling Creativity (англ.). University Press of Mississippi. с. PT147. ISBN 978-1-62674-644-2.
- ↑ а б в School Officials. Queen's College Magazine 1962 ~ 1963 (англ.). с. 8, 23. Процитовано 27 лютого 2020 — через Issuu.
- ↑ Patterson, Anita (June 2007). Japonisme and Modernist Style in Afro-Caribbean Literature: The Art of Derek Walcott. Review of International American Studies. 2 (2): 21. ISSN 1991-2773.
- ↑ Walcott, Derek (1996). Conversations with Derek Walcott (англ.). University Press of Mississippi. с. 197. ISBN 978-0-87805-855-6.
- ↑ James Rodway Memorial prize for poetry deadline. Kingston Gleaner. Kingston. 29 серпня 1993. с. 9.
- ↑ Talbot, Frederick Hilborn (1 березня 2007). African American Worship: New Eyes for Seeing (англ.). Wipf and Stock Publishers. с. 23. ISBN 978-1-59752-490-2.
- ↑ Staff Reporter (6 лютого 2019). Composer Valerie Rodway to be honoured on birth centenary (амер.). Процитовано 28 квітня 2020.
- ↑ а б в г д е Valerie Rodway hailed as 'national treasure'. Guyana Chronicle. 13 лютого 2019. Процитовано 26 лютого 2020.
- ↑ а б Happy Independence, Guyana (амер.). Stabroek News. 23 травня 2015. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ Valerie Warner Fraser Rodway. Guyana Chronicle (англ.). 2 березня 2018. с. 16. Процитовано 27 лютого 2020 — через Issuu.
- ↑ Guyana country profile. BBC News (брит.). 11 лютого 2019. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ GCA presents late Valerie Rodway Centenary Concert. Caribbean Life News (амер.). 19 серпня 2019. Процитовано 28 квітня 2020.
- ↑ Cambridge, Vibert C. (21 травня 2015). Musical Life in Guyana: History and Politics of Controlling Creativity (англ.). University Press of Mississippi. с. PT372, etc. ISBN 978-1-62674-644-2.
- ↑ Cambridge, Vibert C. (21 травня 2015). Musical Life in Guyana: History and Politics of Controlling Creativity (англ.). University Press of Mississippi. с. PT183. ISBN 978-1-62674-644-2.
- ↑ 2002 Awards. guyfolkfest.org. 26 квітня 2016. Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ Celebrating Guyanese Icons from New Amsterdam – Guyanese Achievers (амер.). Процитовано 27 лютого 2020.
- ↑ Stamps honouring musical composer Valerie Rodway released. Stabroek News (амер.). 17 травня 2019. Процитовано 28 квітня 2020.