Британська Гвіана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Британська Гвіана
British Guiana, Guyana
Колонія Британської імперії
1814 – 1966 Flag of Guyana.svg
Прапор Герб
Прапор Герб
Boundary lines of British Guiana 1896.jpg


Столиця Джорджтаун
Мова(и) англійська
Релігія Католицизм
Форма правління колонія
валюта іспанський долар (до 1876), гаянський долар (до 1940-х років), вест-індійський долар (1935-1965), східнокарибський долар (1965-1966)
Попередник
Наступник
Flag of the Dutch West India Company.svg Демерара
Flag of the Dutch West India Company.svg Ессекібо (колонія)
Flag of the Dutch West India Company.svg Бербіс (колонія)
Гаяна Flag of Guyana.svg
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Британська Гвіана

Британська Гвіана (англ. British Guiana, також пишеться Гаяна, англ. Guyana) — колишня британська колонія на північному узбережжі Південної Америки, з 1966 року відома як незалежна Гаяна.

Першим європейцем, який виявив узбережжя Гвіани, був сер Волтер Релі, англійський дослідник. Голландці стали першими європейцями, які оселилися в регіоні з початку XVII століття. Тут вони заснували колонії Ессекібо та Бербіс, а в середині XVIII століття приєднали до них територію Демерара. В 1796 році Велика Британія взяла під свій контроль ці три колонії в ході бойових дій з французами, які дещо пізніше відбили ці землі і повернули їх своїм союзникам голландцям. Британія офіційно повернула Гвіану Батавській республіці в 1802 році, але знову захопили колонії вже через рік під час наполеонівських воєн. Гвіана була остаточно передана Сполученому Королівству в 1814 році, три колонії були об'єднані в єдину колонію 1831 року. Столицею колонії став Джорджтаун (відомий як Стабрук до 1812 року).

Англійці розробляли в колонії плантації цукрової тростини і імпортували безліч африканців як рабів. Економіка стала більш диверсифікованою, починаючи з кінця XIX століття, але все одно спиралася на експлуатацію ресурсів. Гаяна здобула незалежність від Сполученого Королівства 26 травня 1966 року.