Джорджтаун

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Джорджтаун
Georgetown
—  1796  —
Джорджтаун
Будівля парламенту
Будівля парламенту
Прізвисько: Місто садів
Координати: 6°48′ пн. ш. 58°10′ зх. д. / 6.800° пн. ш. 58.167° зх. д. / 6.800; -58.167
країна Гаяна
Адм. одиниця Демерара-Махайка
Висота над р.м. м 
Населення (2009)
 - 1796 239 227
 - Агломерація 354 964
Часовий пояс UTC-4
Веб-сайт: stgeorges.org.gy
Джорджтаун. Карта розташування: Гаяна
Джорджтаун
Джорджтаун
Розташування міста на мапі Гаяни

Джорджта́ун (англ. Georgetown) — столиця Кооперативної Республіки Гаяна, найбільший економічний і транспортний центр країни.

Географія[ред.ред. код]

Одна з вулиць міста

Джорджтаун знаходиться в північно-східній частині Гаяни, на узбережжі Атлантичного океану, поблизу місця впадання до нього річки Демерара. Клімат у міста вологий субекваторіальний. Середньомісячні температури повітря коливаються протягом року в межах +26 — +28 градусів. Середньорічний рівень опадів становить близько 2250 мм. Вологий сезон ділиться на два періоди: перший триває з середини квітня до середини серпня, другий — з середини листопада до кінця січня. Найбільша кількість опадів випадає в грудні. Унаслідок наближеності міста до атлантичного узбережжя, відносна вологість повітря в Джорджтауні досягає дуже високої відмітки (як правило, 75-80 % вдень і майже 90 % вранці). Протягом всього року місто схильне до впливу північно-східних пасатів, що дують в Атлантиці.

Місто розташоване в зоні саван. У його межі збереглися ділянки типової для саван флори: акації, дрібнолистяних чагарників, трав родини тонконогових.

Населення[ред.ред. код]

Чисельність населення Джорджтауна разом з передмістями досягає понад 250 тис. осіб. Це майже третина всього населення країни. Представники основної етнічної групи, що проживає в столиці, — нащадки індійських іммігрантів (близько половини жителів міста). Також тут живуть африканці, європейці (головним чином вихідці з Португалії) і мулати. Корінних мешканців країни, американських індіанців, в столиці майже немає, оскільки вони заселяють в основному внутрішні райони Гаяни і ведуть напівкочовий спосіб життя.

Державна мова — англійська, серед певних груп населення поширені також мови хінді і урду. Більше половини віруючого населення Джорджтауна — прихильники християнства (католики і протестанти), інші сповідають індуїзм і іслам.

Історія[ред.ред. код]

Джорджтаун був заснований в 1781 році голландськими колоністами. Спочатку він носив назву Стабрук (Таброк), що перекладі з голландського означає «ставок зі стоячою водою». У 1784 році місто отримало статус адміністративного центру голландських колоніальних володінь в Південній Америці. На початку 19 століття, під час військових дій між Голландією і Великою Британією, що розгорілися в результаті боротьби за колоніальне панування на території Гаяни, Джорджтаун був завойований британцями, які в 1812 році дали місту його сучасну назву («місто Джорджа», на честь британського короля Георга III). У 1812 році в Джорджтауні розмістилася губернаторська резиденція.

У 1831 році, після об'єднання англійських колоній Бербіс, Ессекібо і Демерара, новоутворена територія стала називатися Британскою Гвіаною, а місто Джорджтаун було оголошене її столицею. Британські колоністи приділяли багато уваги впорядкуванню міста, прокладці доріг, розширенню площі оброблюваних плантацій в околицях Джорджтауна. Після скасування рабства в 1830-х роках в порт Джорджтаун стали прибувати морські судна з найманими робочими з Індії і низки інших країн Європи, Азії і Африки. У 1840-х роках в місто почали переселятися робочі з Португалії, головним чином з острова Мадейра, а також з Китаю.

Будівля шахової федерації Гаяни у столиці

Згодом з числа іммігрантів, що влаштувалися в Джорджтауні, сформувався цілий клас кваліфікованих робочих і комерсантів, які внесли значний внесок до економічного і політичного розвитку міста і сприяли проведенню багатьох реформ в його господарському і соціальному житті.

У 1920-х роках в Джорджтауні розвернулося будівництво сучасних будівель із залізобетону; вони зусередилися головним чином в діловій частині міста. У інших районах Джорджтауна зводилися головним чином дерев'яні одноповерхові споруди, які розташовували на високих опорах з цеглини.

У 1930-х роках у місті активізувалася класова боротьба, почастішали страйки робочих місцевих підприємств. В кінці 1940-х — на початку 1960-х років рух перетворився на визвольний проти британського колоніального панування. Масові виступи мешканців Джорджтауна досягли кульмінації в 19621964 роках, в результаті чого уряд Великої Британії був вимушений задовольнити частину вимог, що висуваються мешканцями Гаяни (зокрема, розширення виборчих прав і кола повноважень місцевих органів влади), що призвело до деяких демократичних змін в політичному житті всієї країни. У травні 1966 року, з проголошенням незалежності держави Гаяна, Джорджтаун був офіційно визнаний її столицею.

Вид на один з готелів міста

У 1970 році, після перетворення Гаяни на Кооперативну Республіку Гаяну, Джорджтаун отримав статус столичного міста. Тут були розміщені урядова резиденція, парламент Гаяни і всі її державні адміністративні органи.

У 1970—1980-х оках економіка міста пережило кризу, викликану значним зниженням цін на цукор і боксити — основну експортну продукцію країни, що вивозиться головним чином з морського порту Джорджтауна. У місті знову стали відбуватися страйки, наголошувалася певна нестабільність політичної влади, викликана політитчною боротьбою. Залучення іноземних інвестицій з метою оздоровлення економіки стани в цілому і її столиці зокрема дозволили декілька стабілізувати життя міста в 1990-х роках. Переорієнтація на ринкову економіку і демократізацію суспільства забезпечили підвищення продуктивності роботи підприємств Джорджтауна і подальший розвиток торгових відносин з іншими державами.

Культурне значення міста[ред.ред. код]

Будівля початкової школи на околицях Джорджтауна

Джорджтауна чітко спланований, тут простежується чітка прямокутна мережа вулиць, прикрашених зеленню садів і парків. Головними культурно-історичними пам'ятниками міста є найбільший у світі дерев'яний англіканский собор, побудований в 1892 році, і католицький собор, споруджений із залізобетонних плит в 19131914 роках. Цікаві з архітектурної точки зору і будівлі Національних зборів і урядової резиденції, які зводилися в 18391844 роках. У 1880-х роках в Джорджтауні були збудовані будівля суду і міська ратуша, що в наш час[Коли?] є пам'ятниками архітектури.

У столиці знаходиться Музей Гаяни, експозиція якого розповідає про історичний розвиток міста і країни, починаючи з епохи колоніальних завоювань. У Джорджтауні також діє театр «Гілд Тіетр».

У числі провідних вищих навчальних закладів Джорджтауна — Університет Гаяни (заснований в 1963 році), в якому навчання студентів ведеться на медичному, юридичному факультетах, факультетах мистецтва, соціальних і природничих наук. Є також технологічний інститут, педагогічний і сільськогосподарський коледжі, економічна школа, Гаянській центр виробничої підготовки та інші освітні установи. Найбільша в країні колекція книг та інших друкованих видань зберігає в Публічній бібліотеці Гаяни. В околицях столиці знаходиться Національний географічний парк Каєтур, в якому збереглася безліч видів представників тропічної флори і фауни. Безпосередньо на межі міста знаходиться великий ботанічний сад. У 41 кілометрі від міста знаходиться міжнародний аеропорт Джорджтауна, який підтримує повітряне сполучення з містами: Торонто, Нью-Йорк, Маямі, Лондон, Парамарибо.

Посилання[ред.ред. код]