Шхуна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
трищоглова гафельна шхуна «Linden», Mariehamn, Åland

Шхуна (нід. Schoener) — тип вітрильного судна, що має не менше двох щогл із косими вітрилами. За типом вітрильного озброєння шхуни поділяються на гафельні, бермудські, стаксельні, марсельні й брамсельні. Брамсельна шхуна відрізняється від марсельної наявністю брам-стеньги і ще одним додатковим прямим вітрилом — брамселем. Іноді двощоглові марсельні й брамсельні шхуни (особливо з бріфоком) можна сплутати з бригантиною. Незалежно від типу косих вітрил (гафельних або бермудських) шхуна може бути і марсельною (брамсельною). Шхуни мали невелику осадку, що дозволяло ходити навіть на мілководді.

Перші судна з таким такелажем з'явилися ще в XVII столітті в Голландії й Англії, але широке застосування шхуни отримали в Америці. Вони мали дві щогли з гафельними вітрилами й застосовувалися для каботажних перевезень. У XVII — XVIII століттях були основними кораблями піратів у Карибському морі.

Двощоглова марсельна гафельна шхуна французького флоту Étoile

Наприкінці XIX століття конкуренція пароплавів призвела до необхідності скорочення команд суден. Завдяки простоті вітрильного озброєння й легкості управління саме шхуни змогли витримати в цій боротьбі. Здебільшого будувалися дво- та трищоглові шхуни, рідше — чотирьох-, п'яти- й шестищоглові. Єдину у світі семищоглову шхуну «Томас У. Лоусон» спустили на воду 1902 року в місті Квінсі, Массачусетс (США). «Томас У. Лоусон» призначався для перевезення вугілля. Кожна з семи сталевих щогл висотою 35 м важила 20 т. Їх продовженням були дерев'яні 17-метрові стеньги. Роботу моряків полегшували різні механізми. Шхуна, що не мала двигуна, була оснащена паровою рульовою машиною, паровими лебідками, електричною системою і навіть телефонною мережею[Джерело?]. Після Першої світової війни, коли не вистачало торгових суден, американці, володіючи чудовими лісами, побудували багато дерев'яних шхун найрізноманітніших розмірів, що мають від трьох до п'яти щогл.

Історичні факти[ред.ред. код]

У період розквіту лише на Великих озерах між США і Канадою курсувало до 2000 шхун[Джерело?].

Посилання[ред.ред. код]


Судно Це незавершена стаття про судна.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.