Вернер фон Сіменс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вернер фон Сіменс
Werner Ernst von Siemens
Ernst Werner von Siemens.jpg
Народився 13 грудня 1816(1816-12-13)
Стрічці, поблизу Ганновера
Помер 6 грудня 1892(1892-12-06) (75 років)
Шарлоттенбург, Німеччина
Громадянство Німецька імперія
Поштова марка Німеччина, присвячена Вернеру фон Сіменсу, 1992, 100 пфенінгів 1768

Вернер фон Сіменс (або Зіменс, нім. Werner von Siemens, 13 грудня 1816 - 6 грудня 1892) — німецький інженер, винахідник, учений, промисловець, засновник фірми Siemens, громадський і політичний діяч.

Закінчивши з відзнакою гімназію в Любеку, потім артилерійське інженерне училище в Мальденбурзі, він в званні молодшого лейтенанта служить в артилерійських майстернях у Берліні, де займається винахідництвом і науковими дослідами.

Після смерті батьків 24-річний Вернер залишається старшим в сім'ї, що складається з десяти братів і сестер.

У 1845 р. він стає одним з найпомітніших молодих учених у недавно створеному Фізичному суспільстві і вже наступного року його відряджають в комісію генштабу для підготовки впровадження електротелеграфії. У листі від 14 грудня 1846 р. Вернер Сіменс повідомляє родичів: «Я тепер майже зважився вибрати постійний терен телеграфії. Телеграфія стане самостійною важливою галуззю техніки, і я відчуваю себе покликаним зіграти в ній роль організатора».

1 жовтня 1847 р. разом з механіком Гальське була заснована телеграфно-будівельна фірма Telegraphenbauanstalt Siemens & Halske, що займається окрім електротелеграфії широким колом робіт в області точної механіки і оптики, а також створенням електромедичних апаратів. У 1849 р. фірма S&H побудувала першу в Німеччині телеграфну лінію Берлін — Франкфурт-на-Майні.

Для однієї з ділянок в основному повітряній лінії був використаний підземний кабель з гутаперчевою ізоляцією, накладеною за допомогою винайденого Сіменсом преса. Тоді ж Вернер запропонував затягувати кабель в свинцеві труби.

Він також удосконалив стрілочний телеграф Уітстона-Кука, за що на Першій Міжнародній промисловій виставці в Англії (1851 р.) був удостоєний однієї з вищих винагород.

Починаючи з 1853 р. фірма S&H вела будівництво лави телеграфних ліній в Росії, пов'язавши Санкт-Петербург з Кронштадтом, Гельсінгфорсом, Варшавою, Ригою, Ревелем і перейнявши на себе їх технічне обслуговування.

Сіменс, поєднуючи наукові дослідження і винахідницьку діяльність з дослідно-конструкторськими розробками, упроваджував у виробництво нові і удосконалював вироби, що випускалися, — межа, що ріднила цього ученого-практика з Едісоном.

Його доповідь про електротелеграфію в Паризькій академії наук був високо оцінений Гумбольдтом і опублікований по рекомендації Франсуа Араго. У віці 35 років Сіменс увійшов до лав всесвітньо визнаних авторитетів в області електротехніки. У 1860 р. Берлінський університет привласнив йому почесне звання доктора філософії.

У 18681870 рр. фірма S&H брала участь в споруді Індоєвропейської телеграфної лінії Лондон — Калькутта протяжністю 11 000 км. Одну з ділянок цієї лінії (через Кавказ) було побудовано на залізних опорах і вона пропрацювала з 1871 по 1931 р.

До другої половини 1860-х років відноситься початок робіт Сіменса в області сильнострумної електротехніки. Його найзначніше досягнення в цій області датується 1867 р., коли він створив досконалу конструкцію генератора постійного струму з самозбудженням, що довгий час іменувалася динамо-машиною. Він же запропонував ртутну одиницю опору, згодом перетворену в ом, а одиниці електричної провідності було присвоєно найменування «сименс».

На початку 1870-х років Siemens & Halske побудувала кабельне судно «Фарадей», оснащене вдосконаленою кабельоукладною машиною. У 1874 р. «Фарадей» проклав трансатлантичний телеграфний кабель, що безпосередньо зв'язав Ірландію і США (5700 км), минувши острів Ньюфаундленд. А всього за 10 років це судно проклало шість трансатлантичних кабелів.

У липні 1874 р. Сіменс був прийнятий в члени Прусської академії наук.

У 1877 р. фірма S&H виготовляла телефонні трубки Белла, а в 1881 р. брала участь в будівництві першої в Берліні телефонної станції.

У 1877 році в сланцях, що відносяться до пізнього юрському періоду, була виявлена єдина у своєму роді скам'янілість якоїсь викопної птиці, що чудово збереглася. Знайшов цю палеонтологічну рідкість геолог-любитель і мав намір продати її за кордон, запитавши за неї крупну суму грошей. Почувши про цю рідку знахідку, Сіменс відразу ж купує її, залишаючи таким чином, в Німеччині. Пізніше він передає її Берлінському музею природознавства. Наукова назва раритету Archaeopteryx Simensii (Археоптерикс Сіменса) досі нагадує нам про цей чудовий вчинок Вернера Сіменса.

Майже всіма успіхами підприємства Сіменса зобов'язані дослідницьким і винахідницьким здібностям свого керівника. Він відхилював все, що всесторонньою не розгледіло теоретично і підтверджене експериментом.

Динамо-машина Сіменса провела справжню революцію в гірничій справі, завдяки ній з'явилися електровідбійний молоток, шахтний електровентилятор, електротранспортер і, головне, електрична копальнева дорога.

У 1879 р. фірма S&H представила на берлінській промисловій виставці першу електричну залізну дорогу; у 1880 р. на виставці в Мангеймі — перший у світі електроліфт; у 1881 р. нею побудована перша лінія електричного трамваю на околиці Берліна; у 1882 р. почата дослідна експлуатація безрейкового транспорту.

Сіменс багато зробив для розвитку німецької і європейської електротехніки. Він — ініціатор освіти Берлінського електротехнічного союзу (1879 р.), а також засновник і голова Суспільства патентів в Берліні. Термін електротехніка ввів в ужиток саме Вернер фон Сіменс, написавши його в 1879 році в листі до Генріху фон Стефану, Генеральному Поштмейстерові Німеччини (до цього використовували термін «прикладна теорія електрики»).

Крім того, Вернер Сіменс відомий як меценат в області науки і культури: він пожертвував 500 тис. марок на створення Берлінської національної фізико-технічної лабораторії; завдяки його зусиллям і грошовій підтримці в Шарлоттенбурзі відкрився Фізико-технічний інститут.

На Першій Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі в 1881 р. найбільший успіх припав на долю експонатів Едісона і Сіменса. Там же обидва корифеї електротехніки познайомилися і подружилися.

У 1888 р. Вернер Сіменс був зведений в дворянський стан і став Вернером фон Сіменсом.

З 1889 року почався поступовий відхід Вернера Сіменса від активної участі в справах фірми, в цей час в його фірмі, включаючи дочірні підприємства в Лондоні, Санкт-Петербурзі і Відні, налічувалося вже 5000 співробітників. 31 грудня 1889 року Сіменс вийшов з керівництва фірмою.

У 1892 р. він винайшов сталеву стрічкову броню для захисту підземних кабелів від механічних дій.

В кінці життя з властивим йому даром реального передбачення Сіменс вказав на перспективу світової торгівлі і економічного об'єднання Європи: «Це може статися тільки завдяки усуненню по можливості всіх внутрішньополітичних митних бар'єрів, що обмежують райони збуту, здорожують виробництво і що зменшують конкурентоспроможність на світовому ринку».

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]