Вернер фон Сіменс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вернер фон Сіменс
нім. Werner von Siemens[1]
Народився 13 грудня 1816(1816-12-13)[2][3][…]
Лентеd, Герден, Район Ганновер, Нижня Саксонія, Німеччина[1]
Помер 6 грудня 1892(1892-12-06)[2][3][…] (75 років)
Шарлоттенбург, округ Потсдамd, Провінція Бранденбург, Королівство Пруссія, Німецька імперія[1]
·пневмонія
Поховання
Країна  Німецький рейх[5]
Діяльність підприємець, військовий інженер, винахідник, інженер, політик, railway engineer
Галузь електричний опір
Alma mater Катарінеум
Знання мов німецька
Членство Прусська академія наук, Петербурзька академія наук, Леопольдина, Російська академія наук, Association of German Engineersd[6], Німецьке фізичне товариство[6], Німецьке хімічне товариство[6], Institution of Electrical Engineersd[6], Uraniad[6], Манчестерське літературно-філософське товариствоd[6], Institution of Civil Engineersd[6] і American Institute of Electrical Engineersd[6]
Посада член Палати представників Пруссіїd
Партія Німецька прогресивна партія
Батько Christian Ferdinand Siemensd[6][7]
Брати, сестри Ганс Сіменсd[6], Ferdinand Siemensd[6], Friedrich Siemensd[1][6], Карл Вільгельм Сіменс[1][6], Карл Генріх фон Сіменс[1], Walter Siemensd[6], Otto Siemensd[6] і Georg Wilhelm von Siemensd
У шлюбі з Сіменс Матильдаd[6]
Діти Arnold von Siemensd[1][6], Georg Wilhelm von Siemensd[1][6], Anna Zandersd[6], Carl Friedrich von Siemensd[1][6] і Käthe Pietschkerd[6]
Автограф
Нагороди
Поштова марка Німеччина, присвячена Вернеру фон Сіменсу, 1992, 100 пфенінгів 1768

Вернер фон Сіменс (або Зіменс, нім. Werner von Siemens; 13 грудня 1816 — 6 грудня 1892) — німецький інженер, винахідник, науковець, промисловець, засновник фірми Siemens, громадський і політичний діяч.

Життєпис[ред. | ред. код]

Закінчивши з відзнакою гімназію Катарінеум в Любеку, потім артилерійське інженерне училище в Мальденбурзі, він у званні молодшого лейтенанта служив у артилерійських майстернях у Берліні, де займався винахідництвом і науковими дослідженнями.

Після смерті батьків 24-річний Вернер залишився старшим у сім'ї, що складалася з десяти братів і сестер.

1845 року став одним з найпомітніших молодих науковців у недавно створеному Фізичному товаристві й вже наступного року його відрядили в комісію генштабу для підготовки впровадження електротелеграфії. У листі від 14 грудня 1846 Вернер Сіменс повідомив родичів: Я тепер майже зважився вибрати постійний терен телеграфії. Телеграфія стане самостійною важливою галуззю техніки, і я відчуваю себе покликаним зіграти в ній роль організатора.

1 жовтня 1847 разом з механіком Гальське заснував телеграфно-будівельну фірму «Telegraphenbauanstalt Siemens & Halske», що займалася окрім електротелеграфії широким колом робіт у галузі точної механіки і оптики, а також створенням електромедичних апаратів. 1849 року фірма «S&H» побудувала першу в Німеччині телеграфну лінію Берлін — Франкфурт-на-Майні.

Для однієї з ділянок в основі повітряної лінії був використаний підземний кабель з гутаперчевою ізоляцією, яку наклали за допомогою винайденого Сіменсом преса. Тоді ж Вернер запропонував затягувати кабель у свинцеві труби. Він також удосконалив стрілочний телеграф Уітстона-Кука, за що на Першій Міжнародній промисловій виставці в Англії (1851 рік) був удостоєний однієї з вищих нагород.

Починаючи з 1853 року, фірма «S&H» вела будівництво лави телеграфних ліній в Російській імперії, пов'язавши Санкт-Петербург з Кронштадтом, Гельсінгфорсом, Варшавою, Ригою, Ревелем і перейнявши на себе їхнє технічне обслуговування.

Сіменс, поєднуючи наукові дослідження і винахідницьку діяльність з дослідно-конструкторськими розробками, упроваджував у виробництво нові та удосконалював вироби, що випускалися, — межа, що ріднила цього ученого-практика з Едісоном. Його доповідь про електротелеграфію в Паризькій академії наук була високо оцінена Гумбольдтом і опублікована по рекомендації Франсуа Араго. У віці 35 років Сіменс увійшов до лав всесвітньо визнаних авторитетів у галузі електротехніки. 1860 Берлінський університет надав йому почесне звання доктора філософії.

18681870-их фірма «S&H» брала участь у споруді Індоєвропейської телеграфної лінії Лондон — Калькутта протяжністю 11 000 км. Одну з ділянок цієї лінії (через Кавказ) було побудовано на металевих опорах і вона пропрацювала з 1871 по 1931 рік.

До другої половини 1860-х відноситься початок робіт Сіменса в області сильнострумної електротехніки. Його найзначніше досягнення в цій області датується 1867 роком, коли він створив досконалу конструкцію генератора постійного струму із самозбудженням, що довгий час іменували динамо-машиною. Він же запропонував ртутну одиницю опору, згодом перетворену в ом, а одиниці електричної провідності було присвоєно найменування «сіменс».

На початку 1870-х років «Siemens & Halske» побудувала кабельне судно «Фарадей», оснащене вдосконаленою кабельоукладною машиною. 1874 року «Фарадей» проклав трансатлантичний телеграфний кабель, що безпосередньо зв'язав Ірландію і США (5700 км), минувши острів Ньюфаундленд. А всього за 10 років це судно проклало шість трансатлантичних кабелів.

У липні 1874 Сіменс був прийнятий в члени Прусської академії наук.

1877 року фірма «S&H» виготовляла телефонні трубки Белла, а в 1881 брала участь в будівництві першої в Берліні телефонної станції.

1877 року в сланцях, що відносяться до пізнього юрського періоду, була виявлена єдина в своєму роді скам'янілість якоїсь викопної птиці, що чудово збереглася. Знайшов цю палеонтологічну рідкість геолог-любитель і мав намір продати її за кордон, запросивши за неї великі гроші. Почувши про цю рідку знахідку, Сіменс відразу ж купив її, залишаючи, таким чином, у Німеччині. Пізніше він передав її Берлінському музею природознавства. Наукова назва раритету Archaeopteryx Simensii (Археоптерикс Сіменса) досі нагадує нам про цей чудовий вчинок Вернера Сіменса.

Майже всі успіхи підприємства Сіменса зобов'язані дослідницьким і винахідницьким здібностям свого керівника. Він відхиляв усе, що всесторонньою не розгледіло теоретично і підтверджене експериментом.

Динамо-машина Сіменса провела справжню революцію в гірничій справі, завдяки ній з'явилися електровідбійний молоток, шахтний електровентилятор, електротранспортер і, головне, електрична копальнева дорога.

1879 року фірма «S&H» представила на берлінській промисловій виставці першу електричну залізницю; 1880 на виставці в Мангеймі — перший у світі електроліфт; 1881 року фірмою побудована перша лінія електричного трамваю на околиці Берліна; 1882 почата дослідна експлуатація безрейкового транспорту.

Сіменс багато зробив для розвитку німецької та європейської електротехніки. Він — ініціатор освіти Берлінського електротехнічного союзу (1879 рік), а також засновник і голова Суспільства патентів у Берліні. Термін електротехніка ввів у вжиток саме Вернер фон Сіменс, написавши його 1879 року в листі до Генріха фон Стефана, Генеральному Поштмейстерові Німеччини (до цього використовували термін «прикладна теорія електрики»).

Крім того, Вернер Сіменс відомий як меценат в галузі науки та культури: він пожертвував 500 тисяч марок на створення Берлінської національної фізико-технічної лабораторії; завдяки його зусиллям і грошовій підтримці в Шарлоттенбурзі відкрився Фізико-технічний інститут.

На Першій Міжнародній електротехнічній виставці в Парижі 1881 року найбільший успіх припав на долю експонатів Едісона і Сіменса. Там же обидва корифеї електротехніки познайомилися і заприятелювали.

1888 року Вернер Сіменс був зведений у дворянський стан і став Вернером фон Сіменсом.

З 1889 почався поступовий відхід Вернера Сіменса від активної участі в справах фірми, в цей час у його фірмі, включаючи дочірні підприємства в Лондоні, Санкт-Петербурзі та Відні, налічувалося вже 5000 співробітників. 31 грудня 1889 Сіменс вийшов з керівництва фірмою.

1892 року він винайшов сталеву стрічкову броню для захисту підземних кабелів від механічних дій.

У кінці життя з властивим йому даром реального передбачення Сіменс вказав на перспективу світової торгівлі і економічного об'єднання Європи: «Це може статися тільки завдяки усуненню, по можливості, всіх внутріполітичних митних бар'єрів, що обмежують райони збуту, здорожують виробництво, що зменшує конкурентоспроможність на світовому ринку».

Першим шлюбом був одружений з Матільдою Друман, дочкою історика Вільгельма Друмана.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]