Відзнаки Президента України «За мужність»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відзнака Президента України — зірка «За мужність»
Mugnist-star.jpg
Країна Україна Україна
Тип Відзнака Президента України
Статус не вручається
Нагородження
Параметри срібло
Засновано: 29 квітня 1995
Перше: 7 травня 1995
Останнє: 26 квітня 1996
Нагороджено: 9
Список нагороджених
[[::Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (зірка «За мужність»)|:Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (зірка «За мужність»)]] і [[::Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (хрест «За мужність»)|:Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (хрест «За мужність»)]] (0)
Черговість
Молодша нагорода Відзнака Президента України — хрест «За мужність»
Відповідає Орден «За мужність»
Відзнака Президента України — хрест «За мужність»
Mugnist-3.jpg
Країна Україна Україна
Тип Відзнака Президента України
Статус не вручається
Нагородження
Параметри нейзильбер
Засновано: 29 квітня 1995
Перше: 7 травня 1995
Останнє: 7 серпня 1996
Нагороджено: 88
Список нагороджених
[[::Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (зірка «За мужність»)|:Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (зірка «За мужність»)]] і [[::Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (хрест «За мужність»)|:Категорія:Кавалери ордена «За мужність» (хрест «За мужність»)]] (0)
Черговість
Старша нагорода Відзнака Президента України — зірка «За мужність»
Відповідає Орден «За мужність»

Відзнаки Президента України «За мужність» — зірка «За мужність» і хрест «За мужність» — друга та третя нагороди незалежної України — відзнаки Президента України, та перші, засновані Президентом України Л. Д. Кучмою. Відзнаки засновані відповідно до пункту 9-2 статті 114-5 діючої у 1995 р. Конституції України для нагородження громадян України за особисту мужність і відвагу, виявлені у захисті державних інтересів України, конституційних прав і свобод людини, виконанні військового, службового та громадянського обов'язку.

Нагородження відзнаками здійснювалися у 1995 — 1996 роках, до заснування наступника нагород — відзнаки Президента України — ордена «За мужність». Особи, нагороджені відзнаками Президента України — зіркою «За мужність», хрестом «За мужність» прирівнюються до нагороджених орденом «За мужність» та визнаються кавалерами ордена «За мужність», зберігаючи право на носіння вручених їм відзнак.

Історія нагороди[ред. | ред. код]

 • 21 серпня 1996 року Указом Президента України Л. Д. Кучми № 720/96 заснована відзнака Президента України — орден «За мужність» I, II, III ступеня. Указом також затверджені Статут відзнаки та опис знаків ордена. До нагороджених орденом «За мужність» були прирівнені особи, нагороджені відзнаками Президента України «За мужність» — зіркою «За мужність» та хрестом «За мужність»; припинено подальше нагородження відзнаками Президента України «За мужність».
 • 16 березня 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про державні нагороди України», у якому була встановлена державна нагорода України — орден «За мужність» I, II, III ступеня. Було установлено, що дія цього Закону поширюється на правовідносини, пов'язані з нагородженням осіб, нагороджених відзнаками Президента України до набрання чинності цим Законом; рекомендовано Президентові України привести свої укази у відповідність із цим Законом.

Положення про відзнаки Президента України «За мужність»[ред. | ред. код]

 • Відзнаки Президента України — зірку «За мужність» і хрест «За мужність» засновано для нагородження громадян України за особисту мужність і відвагу, виявлені у захисті державних інтересів України, прав і свобод людини, виконанні військового, службового та громадянського обов'язку.
 • Відзнакою Президента України — зіркою «За мужність» нагороджуються військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи за виняткову особисту мужність і героїзм, виявлені під час виконання військового, службового, громадянського обов'язку в умовах, пов'язаних з ризиком для життя.
 • Відзнакою Президента України — хрестом «За мужність» нагороджуються військовослужбовці, працівники правоохоронних органів та інші особи за заслуги у зміцненні обороноздатності і безпеки України, охороні громадського порядку, боротьбі зі злочинністю, за мужність і відвагу, виявлені під час рятування людей, матеріальних цінностей, ліквідації наслідків стихійного лиха, пожеж, катастроф, а також за інших надзвичайних обставин.
 • Особа, нагороджена хрестом «За мужність», може бути відзначена зіркою «За мужність». Повторне нагородження зіркою «За мужність» і хрестом «За мужність» не провадиться.
 • Нагородження відзнакою Президента України «За мужність» може бути проведено посмертно.
 • Відзнаку Президента України — зірку «За мужність» носять на правому боці грудей, хрест «За мужність» — на лівому.
 • Позбавлення відзнаки Президента України «За мужність» може бути проведено Президентом України у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин — за поданням суду на підставі та в порядку, встановленому законодавством.
 • Після смерті нагородженого відзнака Президента України «За мужність» залишається в сім'ї померлого як пам'ять.

Опис відзнаки Президента України зірки «За мужність»[ред. | ред. код]

 • Відзнака Президента України зірка «За мужність» виготовляється із срібла і має форму восьмикутної зірки з пучками розбіжних променів. Посередині зірки розміщено круглий медальйон, покритий темно-малиновою емаллю, у центрі якого — синє емалеве коло із зображенням Державного герба України. У верхній частині медальйона, над колом, — напис: «За мужність», у нижній частині, з боків, — дві лаврові гілки. Пружки медальйона і кола подвійні.
 • Усі зображення і напис — рельєфні, позолочені. Розмір зірки між протилежними кінцями променів — 63 мм.
 • Зворотний бік знака плоский, з вигравіруваним номером зірки та нарізним штифтом з гайкою для прикріплення відзнаки до одягу.

В подальшому дизайн зірки «За мужність» був відтворений у зірці ордена «За мужність» І ступеня.

Опис відзнаки Президента України хреста «За мужність»[ред. | ред. код]

 • Відзнака Президента України хрест «За мужність» виготовляється з нейзильберу і має форму хреста з широкими загостреними кінцями. Посередині знака — хрест із позолоченими пружками, покритий білою емаллю, з-під якого розходяться два схрещені мечі вістрям униз. На хресті розміщено круглий медальйон, залитий темно-малиновою емаллю, у центрі якого — синє емалеве коло із зображенням Державного герба України. У верхній частині медальйона, над колом, — напис: «За мужність», у нижній частині, з боків, — дві лаврові гілки. Пружки медальйона і кола, напис, лаврові гілки позолочені. Всі зображення рельєфні. Розмір хреста — 41×41 мм.
 • Хрест за допомогою кільця та вушка з'єднується з п'ятикутною колодкою, обтягнутою шовковою муаровою стрічкою. На стрічці — поздовжні смужки: широкі — жовта посередині і дві сині з боків, вузькі — малинова, біла між ними та жовта по краях. Довжина стрічки — 45 мм, ширина — 28 мм; ширина смужок — 8 мм і 1 мм.
 • Зворотний бік знака плоский, з вигравіруваним номером хреста.
 • На зворотному боці колодки — застібка для прикріплення відзнаки до одягу.

В подальшому дизайн хреста «За мужність» був відтворений у ордені «За мужність» ІІІ ступеня.

Нагороджені зіркою «За мужність»[ред. | ред. код]

Нагороджений Підстава Дата Указ
Яковенко Михайло Гнатович командир оперативного взводу батальйону міліції швидкого реагування «Беркут» Управління МВС України в Луганській області, підполковник міліції за особисту мужність і героїчні дії під час затримання озброєних злочинців (посмертно) 7 травня 1995 № 352/95[1]
Царенко Максим Володимирович загоновий вожатий оздоровчого табору «Червоні вітрила», м. Євпаторія, студент IV курсу Вінницького державного педагогічного інституту за виняткову особисту мужність і героїзм, сміливі та рішучі дії, виявлені при врятуванні дітей в умовах, пов'язаних з ризиком для життя[2] 23 серпня 1995 № 770/95[3]
Вакуленко Леонід Миколайович командир вертольотної ескадрильї Національної гвардії України, підполковник гвардії за особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені при виконанні військового обов'язку 2 листопада 1995 № 1004/95[4]
Полтава Олександр Адамович заступник командира взводу — командир відділення інженерно-саперної роти окремого спеціального батальйону миротворчих сил ООН у колишній Югославії, старший сержант за особисту мужність і героїзм, виявлені під час виконання військового обов'язку (посмертно) 1 грудня 1995 № 1109/95[5]
Недужий Віталій Віталійович командир відділення окремого батальйону патрульно-постової служби міліції при Вінницькому міському управлінні УМВС України у Вінницькій області, лейтенант міліції за особисту мужність і героїзм, виявлені під час затримання озброєних злочинців, самовіддане служіння справі (посмертно) 18 грудня 1995 № 1155/95[6]
Рубежанський Валерій Іванович оперуповноважений — черговий районного відділу Донецького міського управління УМВС України в Донецькій області, капітан міліції за особисту мужність і героїзм, виявлені під час затримання озброєних злочинців, самовіддане служіння справі (посмертно)
Сибірцев Олександр Петрович начальник Артемівського міського відділу Управління Служби безпеки України по Донецькій області, підполковник за особисту мужність і відвагу, виявлені під час виконання службового обов'язку, відданість справі (посмертно) 23 березня 1996 № 205/96[7]
Кібенок Віктор Миколайович начальник караулу воєнізованої пожежної частини № 6 по охороні міста Прип'ять, Герой Радянського Союзу за виняткову особисту мужність і самовідданість, високий професіоналізм, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (посмертно) 26 квітня 1996 № 297/96[8]
Правик Володимир Павлович начальник караулу воєнізованої пожежної частини № 2 по охороні Чорнобильської АЕС, Герой Радянського Союзу за виняткову особисту мужність і самовідданість, високий професіоналізм, виявлені під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС (посмертно)

Нагороджені хрестом «За мужність»[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Указ Президента України від 7 травня 1995 року № 352/95 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»
 2. Подільські рятувальники вшанували подвиг Максима Царенка, який 15 років тому врятував десять дітей
 3. Указ Президента України від 23 серпня 1995 року № 770/95 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»
 4. Указ Президента України від 2 листопада 1995 року № 1004/95 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»
 5. Указ Президента України від 1 грудня 1995 року № 1109/95 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»
 6. Указ Президента України від 18 грудня 1995 року № 1155/95 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»
 7. Указ Президента України від 23 березня 1996 року № 205/96 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»
 8. Указ Президента України від 26 квітня 1996 року № 297/96 «Про нагородження відзнакою Президента України - зіркою "За мужність"»

Посилання[ред. | ред. код]