Вірменське радіо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вірменське радіо - один з головних персонажів радянських анекдотів, особливо в 1960-70-ті роки. Як правило, анекдоти з цієї серії починаються словами: «Питання Вірменському радіо» або «Вірменське радіо питають ...», після чого йде досить буденне питання і парадоксальна або навіть абсурдна відповідь, з неабиякою часткою сатири на «реалії радянського життя».

Поштовхом до поширення анекдотів саме про вірменське радіо вважається нібито сказана одним з його дикторів фраза: «В капіталістичному світі людина експлуатує людину, а в соціалістичному - навпаки[1]

З цими анекдотами пов'язаний ось такий казус:

«Не пам'ятаю точно, чи то наприкінці шістдесятих, чи то на початку сімдесятих у Москві, в Колонному залі Будинку Союзів проходила Всесоюзна конференція працівників радіо і телебачення. Головуючий оголосив: «Слово надається представнику Вірменського радіо». У залі стояв такий регіт, що бідному представнику вірменського радіо так і не дали слова сказати[2]

Оригінальний текст(рос.)
Не помню точно, то ли в конце шестидесятых, то ли в начале семидесятых в Москве, в Колонном зале Дома Союзов проходило Всесоюзное совещание работников радио и телевидения. Председательствующий объявил: «Слово предоставляется представителю Армянского радио». В зале стоял такой хохот, что бедному представителю армянского радио так и не дали слова сказать.

— Йосип Раскін, "Енциклопедія хуліганствуючого ортодоксу"

Анекдоти про вірменське радіо не складають єдиного циклу, так як слова «вірменське радіо запитують» можна прибрати без нанесення збитку анекдоту. Більшість цих жартів зустрічаються і в інших варіантах. Тільки анекдоти на специфічну вірменську тематику можна вважати такими, що безумовно належать до цієї рубрики.

Тема «вірменського радіо» досі має місце в нових анекдотах.

Приклади[ред. | ред. код]

Кілька типових анекдотів про вірменське радіо:

Вірменське радіо запитують...

— Чи правда, що шахіст Петросян виграв в лотерею тисячу карбованців?
— Правда, тільки не шахіст Петросян, а футболіст «​​Арарату» Акопян, і не тисячу, а десять тисяч, і не карбованців, а доларів, і не в лотерею, а в карти, і не виграв, а програв.

— Що необхідно, щоб «Арарат» виграв чемпіонат СРСР?
Мунтян, Поркуян і ще дев'ять киян.

— Яке місто найкрасивіше в світі?
— Звичайно ж Єреван!
— А що буде, якщо на Єреван впаде атомна бомба?
Баку теж гарне місто.

Ленін та Сталін встановили радянську владу в країні, але комунізм так і не побудували. У чому справа, де тут криється помилка?
— Ленін та Сталін робили все правильно, за винятком однієї маленької помилки: вони пристойних людей перетворили на «кримінальників», а кримінальників зробили «пристойними людьми».

— Чи добре у Вірменії з м'ясом?
— З м'ясом у Вірменії добре, а от без м'яса дуже погано!

— В програмі КПРС написано, що до кінця поточної п'ятирічки кожна радянська сім'я буде забезпечена окремою квартирою, до кінця наступної п'ятирічки у кожної сім'ї буде холодильник, ще через п'ять років - телевізор, а до побудови комунізму у кожної сім'ї буде вертоліт. Питається: навіщо вертоліт?
— А от ви уявіть собі, наприклад, що де-небудь в Одесі або Воронежі в продаж раптом викинули копчену ковбасу ....

Вірменське радіо в інших країнах[ред. | ред. код]

Свого часу широкому поширенню анекдотів про вірменське радіо на території як східної, так і західної Європи послужив журнал «Супутник» (Zeitschrift Sputnik), що видавався в СРСР. Журнал видавався багатьма європейськими мовами з 1967 року і мав служити у тому числі пропагандою відкритості та вільнодумства радянської держави. Демонстрація радянського вільнодумства в цьому журналі була настільки широка, що в 1988 журнал був заборонений на території НДР.

У німецьких анекдотах радіо називається «Радіо Єреван» (нім. Radio Eriwan). Питання ж, на відміну від російської версії, носять практично виключно політичний характер. Відповіді вірменського радіо завжди починаються з фрази «В принципі так/ні...» (Im Prinzip ja/nein...) за якою слідує пояснення. Наприклад:

Питання до "Радіо Єреван":
— Чи правда, що в Радянському Союзі кукурудза росте як телеграфні стовпи?
— В принципі так, але вона не така міцна і не така висока, просто росте так само далеко одна від одної.

Є болгарські анекдоти, в яких «Радіо Єреван» проводить діалог з іншим радіо. Співрозмовником у наступному прикладі є «Радіо Париж»:

Р.Є.: Яка жінка є моральною?
Р.П.: Моральною є жінка, у якої є один чоловік і один коханець.
Р.Є.: Але це - неморальна жінка!
Р.П.: Ні, у неморальною жінки є один чоловік і декілька коханців.
Р.Є.: Але це - пропаща жінка!
Р.П.: Ні, у пропащої жінки немає ні чоловіка, ні коханця.
Р.Є.: Ви говорите про самотню жінку.
Р.П.: Ні, у самотньої жінки є чоловік і немає коханця.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

  • У фільмі «Найчарівніша і найпривабливіша» персонажі Олександра Абдулова і Леоніда Куравльова розповідають у поїзді анекдоти, один з яких був пов'язаний з вірменським радіо. Дівчина, до якої вони намагалися залицятися, відповіла на просте запитання, на що один із персонажів заявив: «Якби ця задача так просто вирішувалася - вірменське радіо цим би не займалося[3]
  • На початку 2000-х років на «Русском радіо» виходило шоу «Нове вірменське радіо» колишньої команди КВН «Нові вірмени».

Примітки[ред. | ред. код]