Гальмівний шлях

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гальмівний шлях (альтернативна форма: гальмовий шлях) (рос. тормозной путь; англ. braking distance; нім. Bremsweg) — відстань, що проходить транспортний засіб під час екстреного гальмування з початку здійснення впливу на механізм керування гальмівною системою (педаль, рукоятку) до місця його зупинки. Гальмівний шлях залежить від ефективності гальмівних пристроїв, тривалості спрацювання привода гальм, швидкості руху, сили зчеплення коліс з опорною поверхнею (дорога, рейки тощо). Гальмівний шлях локомотивного складу на максимальному похилі при перевезенні вантажів не повинен перевищувати 40 м, а при перевезенні людей – 20 м.

Закон Ньютона і рівняння руху[ред. | ред. код]

Із другого закону Ньютона:

Для рівної поверхні, сила тертя розраховується із коефіцієнту тертя наступним чином:

Ці два рівняння разом дають розрахунок уповільнення:

Для формула рівняння руху при постійному прискоренні є:

Задавши і далі підставивши в рівняння, отримаємо формулу для гальмівної відстані:

Вживання терміна «гальмівний/гальмовий шлях» в українській та у інших мовах[ред. | ред. код]

В нормативних документах, технічній літературі та у численних публікаціях трапляються суперечливі випадки вживання термінів «гальмівний» та «гальмовий», «гальмівна» та «гальмова». Термін «гальмівний шлях» є стандартизованим терміном в ДСТУ 2886-94.[1] Разом із тим, у багатьох публікаціях можна зустріти альтернативну форму цього терміна як «гальмовий шлях»[2][3]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ДСТУ 2886-94. Автотранспортні засоби. Гальмівні властивості. Терміни та визначення. – Введено вперше; Введ. 01.01.97. — Київ : Держстандарт України, 1994. — 20 с.
  2. Словник української мови. [[Словник української мови в 11 томах|Академічний тлумачний словник]]. Термін «гальмовий». Архів оригіналу за 5 грудня 2018. Процитовано 4 грудня 2018.
  3. ПОСТАНОВА № 1306 Про Правила дорожнього руху - Кабінет Міністрів України

Література[ред. | ред. код]