Горський Вілен Сергійович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вілен Сергійович Горський
Горський Вілен Сергійович.png
Народився 27 жовтня 1931(1931-10-27)
Харків
Помер 27 травня 2007(2007-05-27) (75 років)
Київ
Країна Україна Україна
Діяльність філософ
Alma mater Філософський факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Галузь філософія, історія філософії
Заклад Інститут філософії імені Григорія Сковороди НАН України, Києво-Могилянська академія
Звання професор
Ступінь доктор філософських наук
Аспіранти, докторанти Ткачук Марина Леонідівна
Нагороди Заслужений діяч науки і техніки України

Віле́н Сергі́йович Го́рський (27 жовтня 1931, Харків — 27 травня 2007, Київ) — доктор філософських наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України.

Вілен Горський — філософ, історик української філософії, дослідник духовної спадщини Русі, автор одного з перших підручників з історії української філософії, має публікації у галузі методології історико-філософських досліджень.

Біографія[ред. | ред. код]

1938 року семирічною дитиною він пережив арешт свого батька (той працював інженером на Харківському тракторному заводі; дата смерти — 1939, реабілітований у 1956-му). У 1949 році, закінчивши середню школу в Києві, де сім'я поселилася після евакуації, юнак зумів вступити на філософський факультет Київського університету (закінчив із відзнакою в 1954 році). Але того ж року пережив друге велике нещастя: смерть матері.

Протягом двох років працював учителем історії в середній школі на Миколаївщині, потім у Києві — методистом у будинках піонерів і знов-таки викладачем історії в школі. Одружився, 1958 року народився син. У грудні 1963 року Вілена Сергійовича наказом директора академічного Інституту філософії Павла Копніна зараховано на посаду молодшого наукового працівника «відділу історії філософської і соціологічної думки на Україні». Майже сорок років учений працював в Інституті філософії НАН України. У 1992 році[1] перейшов з Інституту філософії НАН України до Києво-Могилянської академії. Там він сформував кафедру філософії та релігієзнавства, яку очолював до 2000 року, а згодом — першу в Україні магістерську програму за спеціальністю «Історія філософії». Як декан факультету гуманітарних наук (1994—1995), Вілен Горський доклав чимало зусиль для його розвитку, організації навчального процесу і наукової роботи гуманітарних кафедр НаУКМА. Він зробив вагомий внесок у розбудову української історико-філософської науки дослідженнями з методології історико-філософського пізнання та історії української філософії. Наукові праці Вілена Горського заклали фундамент вивчення духовної культури Києво-Руської доби.

Учні[ред. | ред. код]

Вчений підготував 10 кандидатів і 1 доктора філософських наук, керував низкою наукових проектів у межах теми «Історія філософії в Україні: європейський контекст». Захист ще однієї докторської дисертації, підготовленої під керівництвом В. С. Горського, відбувся після його смерті.

Праці[ред. | ред. код]

Вілен Горський — автор біобібліографічного словника «Філософська думка в Україні», десяти індивідуальних та двох колективних монографій, чотирьох збірників наукових праць, доповідей на міжнародних конференціях в Україні, Росії, Польщі, Болгарії, Італії, Франції, Швейцарії, США.

У науковому доробку вченого — близько трьохсот наукових та науково-методичних праць, у тому числі підручник «Історія української філософії», що витримав чотири перевидання.

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Вілен Горський: віхи біографії. Архів оригіналу за 23 червня 2015. Процитовано 23 червня 2015. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]