Гран-прі Львова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Польща Гран-прі Львова
Львівський трикутник
Lwow Grand Prix Circuit.png
Місце проведення Польща Львів, Польська республіка
Більше всього перемог у Гран-прі:
Пілот чотири пілоти з однією перемогою
Конструктор Італія Alfa Romeo (2)
Останні перегони (1933):
Кіл 100
Довжина кола 3 041 м
Дистанція 304 100 м
Переможець
Норвегія Ейґен Бьорнстад Alfa Romeo 8C-2300 Monza 3.40:28.0
Поул-позишн
Польща Ян Кубичек Bugatti T35B
Найшвидше коло
Норвегія Ейґен Бьорнстад Alfa Romeo 8C-2300 Monza 2:06.21
Пам'ятна таблиця на вулиці Вітовського, 41

Гран-прі Львова (укр. Великий Приз Львова, лат. Leopolis Grand Prix, анг. Lviv Grand Prix) — кільцеві автомобільні перегони, що мали статус Гран-прі, які проводилися на вуличній трасі Львова. Етап був частиною міжнародної серії Гран-прі, попередника Формули-1. Траса була задумана 1927 — на два роки раніше, ніж у Монако, але перші змагання пройшли на рік пізніше — 1930 р.

Початок[ред. | ред. код]

8 вересня 1930 року стартували перші кільцеві перегони вулицями міста Львова, які через характерну форму траси (трикутник зі зрізаними кутами) отримали назву «Львівський трикутник». Траса пролягала вулицями Вітовського, площею І. Франка, Стрийською, Героїв Майдану. Ця траса без змін збереглася понині. Характерною її особливістю, у порівнянні з тогочасними європейськими (напр. Монте-Карло у Гран-прі Монако), була наявність на значній частині траси трамвайної колії. Це понад 800 метрів (Вітовського і пл. Франка), що, разом з покриттям проїжджої частини базальтовою бруківкою і значними перепадами висот (8 % по Гвардійській) відносило її до найскладніших, за визнанням найвизначніших тогочасних гонщиків, у Європі. Перегони організовано на зразок кільцевих перегонів міськими вулицями Гран-прі Монако (Монте-Карло), які стартували вперше 1929 року, лише роком раніше. Львівські перегони, за відгуками як глядачів, так і учасників, були найкращими автомобільними перегонами в історії Польщі.

Уже в червні 1931 року кільцеві перегони у Львові набули міжнародного статусу. А з 1932 року отримали назву і статус Гран-прі Львова. Тому на сьогодні в історію увійшов саме Гран-прі Львова, а не країни, що саме по собі є унікальним явищем, наданий місту А. І.A.C.R. (Міжнародна асоціація автомобільних клубів — попередник FIA).

Великі Призи Львова відтоді стали одними з найкращих гоночних трас тогочасної Європи.

У Гран-прі Львова стартували зірки тогочасного автомобільного спорту з понад десяти країн Європи (Німеччина: Ганс Штук (нім. Hans Stuck) i Рудольф Карачіолла (нім. Rudolf Caracciola), Франції: П'єр Вейрон (фр. Pierre Veyron) й Анет Роз-Ітьє (фр. Annette Rose-Itier), Італії: Ренато Балестреро (італ. Renato Balestrero) та Вікторія Орсіні (італ. Vittoria Orsini), Австрії: Максиміліан Хардег (нім. Maximilian Hardegg) i Ганс Чайкоф (нім. Hans Tschaikoff), Чехії: Бруно Сойка (чеськ. Bruno Sojka) та Ян Кубічек (чеськ. Jan Kubiček). Зважаючи на кризову ситуацію в економіці та світовій політиці, перегони 1934 року було скасовано. Усі спроби відновити їх у наступних роках не дали результату, бо Європа наближалася до війни

Після ІІ Світової Війни будь-яку інформацію про Гран Прі-Львова відправлено у забуття як спадок «старої доброї Європи», що не має жодного стосунку до історії СРСР.

Переможці Гран-прі Львова за роками[ред. | ред. код]

Рік Пілот Конструктор Траса Докладніше
1930 Польща Генріх Ліфельдт Austro-Daimler ADR Львів Результат
1931 Німеччина Ганс Штук Mercedes-Benz SSK Львів Результат
1932 Німеччина Рудольф Караччіола Alfa Romeo 8C 2300 Львів Результат
1933 Норвегія Ойґен Бьорнстад Alfa Romeo 8C 2300 Monza Львів Результат

Сьогодення[ред. | ред. код]

З метою відновлення історичних автомобільних перегонів трасою «Львівський трикутник» (вул. Вітовського, пл. Франка, вул. Стрийська, вул. Героїв Майдану), а також рівнинних перегонів поза Львовом, проводиться фестиваль ретро автомобілів Leopolis Grand Prix. З 2015 року Гран-прі було поновлено і першим чемпіоном став українець Валентин Балковенко.

Джерела[ред. | ред. код]