Джакузі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку


Джакузі-міні
Джакузі-басейн

Джа́кузі (англ. Jacuzzi від італ. Jacuzzi, «Яку́цці») — профілактичні ванни, створені для відпочинку і прийняття водних процедур. Сучасні аналоги мають усі необхідні і популярні на сьогодні функції (гідромасаж, аеромасаж та інші).

Історія[ред. | ред. код]

Народження ідеї[ред. | ред. код]

Створення гідромасажних ванн нерозривно пов'язане з ім'ям італійської родини Якуцці (Jacuzzi). Історія починається на початку XX століття, в 1903 році, коли семеро братів Якуцці емігрують з італійської провінції Фріулі до Каліфорнії. Сімейство Якуцці завжди славилося здібностями і навіть талантом в механіці та винахідництві. Заснована братами у 1915 році фірма Jacuzzi and Brothers зайнялася виробництвом авіаційних пропелерів, потім легких поштових літаків. Також вони досліджували взаємодію води і повітря, тому з-під їх «пера» вийшли різні насоси, пневматичні та гідравлічні пристрої. Всього на рахунку у Якуцці близько 200 запатентованих розробок. Брати відкрили фірми з виробництва своїх винаходів у Канаді, Мексиці, Італії і ряді інших країн, що дозволяло їм вести цілком безбідне існування.

У 1943 році син Кандідо Якуцці, молодшого з братів, захворів на ревматоїдний артрит. Для лікування півторарічній дитині прописали лікувальний масаж, який робив фізіотерапевт у клініці. Тоді Кандідо придумав використовувати в домашніх умовах насоси його фірми, що спочатку призначалися для промислових потреб. Він сконструював пристрій — аераційний насос, який при зануренні його у ванну з водою видавав масажуючий струмінь з суміші води і повітря. Це і був поки недосконалий праобраз гідромасажної ванни.

Пристрій, придуманий Кандідо Якуцці, відразу набув популярності серед людей з різними формами захворювань. На початку п'ятдесятих років ванни з такими незвичайними насосами стали продавати в аптеках і магазинах лікувального устаткування. Пізніше їх стали пропонувати вже не тільки в лікувальних цілях, але і для зняття втоми, підняття тонусу, поліпшення настрою. Назва фірми Jacuzzi (прочитана на англійський манір як «Джакузі»), стала загальною щодо всіх гідромасажних ванн.

Народження бізнесу[ред. | ред. код]

Датою народження звичної для нас гідромасажної ванни можна вважати 1968 рік. Саме тоді корпорація Jacuzzi Inc. представила на ринок першу автономну гідромасажну ванну, вмонтувавши в її стінки форсунки, з яких вивергалися потужні струмені. Гаслом фірми Джакузі став наступний вислів: «Jacuzzi: Water that moves you» («Джакузі: вода, яка урухомлює вас»).

У 1970 році компанія «Jacuzzi» реалізувала ще один винахід. Розробники додали до гідромасажної ванни великих розмірів, розрахованої на кілька людей, систему фільтрації і підігріву води. Так був створений перший спа-міні-басейн. А в 1980-х роках у продажу з'явилася гідромасажна ванна для відкритих приміщень.

Джакузі придбали надзвичайну популярність, ванни стали встановлювати спочатку в готелях, а потім і в приватних будинках. Народилася нова індустрія гідромасажних ванн, а слово «джакузі» стало символом розкішного і комфортного способу життя.

Але навіть популярність ванн як елемента дозвілля та відпочинку не змінила головного: основним атрибутом гідромасажної ванни, як і раніше, залишаються її терапевтичні властивості.

Гідромасажні ванни сьогодні[ред. | ред. код]

Гідромасажні ванни — так джакузі називають по імені першої компанії-виробника. Проте нині безліч різних виробників, що пропонують клієнтам повну різноманітність форм, розмірів і цін. Розробки в області гідромасажу не припиняються. Створено чимало різновидів гідромасажу.

Корисність[ред. | ред. код]

Гідромасаж[ред. | ред. код]

Гідромасаж — це вплив на тіло людини струменем води, змішаної з повітрям. У гідромасажних ванн струмінь води і повітря подається через спеціальні отвори-форсунки, кількість і розташування яких залежить від виду гідромасажної системи.

Корисність гідромасажних ванн полягає в тому, що вони сприяють поліпшенню кровообігу в організмі, що у свою чергу допомагає в боротьбі з целюлітом; так само сприяє поліпшенню обміну речовин; гідромасаж застосовують при профілактиці і лікуванні варикозного розширення вен; рекомендується приймати гідромасажні ванни при ударах і переломах. Гідромасаж розслабляє і заспокоює, допомагає організму впоратися із щоденними стресами, навантаженнями, має загальнозміцнюючу дію на організм.

Гідромасаж:

  • Впливає на шкіру, очищаючи її та поліпшуючи роботу сальних і потових залоз, активує її кровообіг, поліпшуючи тим самим живлення шкіри і її стан, зовнішній вигляд.
  • Впливає на підшкірно-жировий шар шляхом поліпшення обміну речовин.
  • Покращує роботу і стан м'язів та суглобів.
  • Оскільки в шкірі знаходиться величезна кількість нервових закінчень, гідромасаж впливає на нервову систему (заспокійливу або збудливу).
  • Покращує кровообіг, циркуляцію лімфи, газообмін в крові.
  • Впливає позитивно на різні обмінні процеси в організмі.

Механізм дії[ред. | ред. код]

Цілющий вплив виникає через механічну дію гідромасажних струменів і вплив води, в тому числі температурний.

При зануренні у воду всі м'язи розслаблюються, стають більш м'якими і податливі, і цілющий вплив масажу в цьому випадку посилюється. Зняття м'язового напруги добре впливає на заспокоєння нервової системи, а саме зниження збудливості. Під впливом гідромасажу поліпшується кровообіг, стан шкіри, циркуляція лімфи в лімфатичній системі, навіть зменшується біль.

При прийнятті гідромасажних ванн важливий не лише саме механічний вплив гідромасажних струменів, але і температура води. Для лікувального гідромасажу в медичних установах рекомендована температура води становить +37 °C. Температура води повинна бути постійною для створення теплового ефекту для стимулювання обміну речовин.

Гідромасажні ванни варто прийняти після занять спортом, фізичних навантажень, і природно, до їжі.

Протипоказання[ред. | ред. код]

Прийом гідромасажних ванн забороняється для дітей, вагітних жінок і після рясного прийому їжі, а так само не рекомендується людям, які мають проблеми з серцем.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]