Джемаль Гюрсель

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джемаль Гюрсель
Джемаль Гюрсель

Час на посаді:
1961 — 1966
Попередник Махмуд Джеляль Баяр
Наступник Джевдет Сунай


Народився 13 жовтня 1895(1895-10-13)
Ерзурум, Туреччина Туреччина
Помер 14 вересня 1966(1966-09-14) (70 років)
Анкара Туреччина
Професія військовий
Релігія Іслам, сунітський напрям

Джемаль Гюрсель (тур. Cemal Gürsel, 1895, Ерзрум — 1966, Анкара) — турецький військовий і громадський діяч, президент Турецької республіки.

Рання життя[ред.ред. код]

Він народився в місті Ерзурум. В сім'ї сунітсько—турецьких батьків, як син офіцера османської армії, Абідін Бей і був онуком Ібрагіма (1820–1895) та правнуком Хаджі Ахмад (1790–1860). Після початкової школи в Орду і військової середньої школи в Ерзінджан, закінчив «Kuleli» військовій школі в Стамбулі. Він був популярною фігурою і тому був прозваний «Джемаль ага» (великий Джемаль брата) з дитинства шкільні роки і далі все своє життя. Гюрсель служив в армії протягом 45 років. Під час Другої світової війни він брав участь у битві при Чанаккале в Дарданеллах, Галліполі, як лейтенант з першої батареї 12-го артилерійського полку в 1915 році і отримав медаль війни. Пізніше він бився в Палестині і Сирійських фронтах в 1917 році і став військовополоненим. Гюрсель перебував у полоні в Єгипті до 6 жовтня 1920 року. Під час його президентства набагато пізніше, в інтерв'ю іноземній пресі, на питання: чому він не вивчив англійську мову під час його полону, він нагадав, що він був такий засмучений, коли був в полоні, він протестував і вивчав французьку мову в британському таборі замість ангрійської.

Після звільнення Джемаль Гюрселя повернувся в Анатолію, щоб знову приєднатися до Мустафи Кемаля після конгресу і взяв участь у всіх турецьких війнах за незалежність між 1920–1923. Він був нагороджений за хоробрість в Першому дивізіоні, перевершуючи в битвах Другої Іненю, Ескішехір і Сакарья, і пізніше був нагороджений медаллю незалежності від першого парламенту за його бойової служби у вирішальний наступ.

Гюрсель був одружений, у 1927 році, в Melahat, дочка офіцера військово-морського флоту, який служив на Фрегат Hamidiye, і у них був один син, Музаффер.

Військова кар'єра[ред.ред. код]

Джемаль Гюрсель взяли участь у військовій академії, яку закінчив у 1929 році як офіцер штабу. З 1946 року він служив у всіх загальних рядах до чотирьох-зірковий цілому, включаючи начальника розвідки і був призначений командувачем Сухопутними військами в 1958 році, коли він був у команді 3-ї армії.

Гюрсель, як спокійний і батьківською фігурою з тонким почуттям гумору, був добре сподобалося як на національному, так і в колах НАТО, і заслужив повагу і довіру як народ і збройні сили з його професійними знаннями і поведінкою. Патріотичне меморандуму він послав на 3 травня 1960 міністр оборони в зусилля зі створення системи стримувань і противаг на поточні справи, що відображають його особисті погляди в продовження чату вони були напередодні, висловивши свою підтримку прем'єр-міністра Аднана Мендерес і віримо, що прем'єр-міністр повинен замінити президента з негайним вступом в силу, щоб підтримати настільки необхідне національної єдності, призвели до його відстороненню від посади, змушуючи дострокового виходу на пенсію замість того щоб стати наступним головою Об'єднаного комітету начальників штабів.

Прощального листа від нього, пропаганду і закликав армію не втручатися в політику, був направлений у всі підрозділи збройних сил під час його від'їзду у відпустку. Заява Джемаль Гюрсель свідчив: "Завжди високо тримати честь армії і рівномірне ви носите. Захистіть себе від поточного амбітних і шкідливих політичну атмосферу в країні. Тримайтеся подалі від політики будь-якою ціною. Це має величезне значення для вашої честі, міць армії і майбутнє країни ". Він відправився в Ізмір, де він став президентом антикомунізм асоціації Туреччини.

З Біографія[ред.ред. код]

Джемаль Гюрсель народився в 1895 році в Ерзурумі. У 1915 році, у віці 20 років поступив на службу в армію Османської імперії. Отримав військову освіту, за фахом артилерист. Учасник Галліполійського кампанії турецької армії під керівництвом Ататюрка, потім воював у Палестині та Сирії, потрапив у полон до британців. Після Першої світової війни приєднався до Ататюрку і брав участь у греко-турецькій війні. Командував полком, бригадою, був начальником військової школи, командиром корпусу, потім служив в Генеральному штабі армії. У 1946 році отримав звання бригадного генерала, у 1957 році — генерала армії. У серпні 1958 року генерал Гюрсель був призначений командувачем сухопутними силами Туреччини. Гюрсель не брав участь у політичному житті країни і не належав до жодної з політичних партій, але на початку травня 1960 подав у відставку зі свого поста через незгоду з наказами прем'єр-міністра Аднана Мендерес, який використав армію для придушення антиурядових студентських демонстрацій в Анкарі. Відставка не була прийнята, однак Гюрсель був відправлений у відпустку[1].

Президентство[ред.ред. код]

Джемаль Гюрсель став організатором перевороту 27 травня 1960, після успіху якого зайняв пости глави держави в якості голови Комітету національної єдності і командувача збройними силами. Прийшовши до влади він заявив, що у внутрішній і зовнішній політиці Туреччина буде слідувати принципам Кемаля Ататюрка і підтвердив вірність зобов'язанням по блоках НАТО і СЕНТО. Гюрсель також оголосив про намір провести нові загальні вибори і прийняти нову конституцію країни. 28 травня 1960 він очолив новий уряд країни[1].

Помер на посаді президента в 1966 році.

У 1961 році Джемаль Гюрсель став ініціатором розробки першого турецького автомобіля Devrim, у виробництво який так і не запустили.

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Джемаль Гюрсель. Новое время., 1960, с. 31

Література[ред.ред. код]

  • Гюрсель, Джемаль // Радянська історична енциклопедія. — М.: Радянська енциклопедія, 1963. — Т. 4. — С. 923–924.
  • Джемаль Гюрсель (Люди і події) // Новий час — № 22. — М.: 1960. — С. 31.