Доменіко Фонтана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Доменіко Фонтана
Domenico Fontana
Доменіко.jpg
Народження 28 липня 1543(1543-07-28)
Смерть 28 червня 1607(1607-06-28) (63 роки)
Країна Італія
Діяльність архітектор, художник, скульптор, містобудівник, інженер
Праця в містах Рим, Неаполь
Архітектурний стиль бароко
Найважливіші споруди палац Монтальто, обеліки на площах Риму, перебудови Квірінальського палацу , Латеранського палацу
Містобудівні проєкти трипроменева забудова Риму
Реставрація пам'яток Ватиканська бібліотека
Учні Карло Мадерно і Джіроламо Райнальдіd
Нагороди
орден Золотої шпори
CMNS: Доменіко Фонтана у Вікісховищі

Доменіко Фонтана (англ. Domenico Fontana, 28 липня 1543 — 28 червня 1607) — відомий архітектор та інженер доби пізнього Відродження і Ранішнього бароко Риму. Один з перших, хто почав перебудову Риму на засадах регулярного містобудування, реалізував в місті трипроменеву схему головних вулиць, підхоплених пізніше різними будівничими різних країн у Франції, Росії тощо.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився в місті Меліда, що на березі озера Лугано. У 1563 р. переїздить до авторитетного культурного центру Риму для опанування архітектури. Неможливість широкої практики без могутнього покровителя привела майстра до кардинала Монтальто. Той став головним замовником молодого архітектора, що побудував патрону палац Монтальто в Римі і облаштував каплицю в церкві Санта Марія Маджоре. Кардиналу Монтальто у 1585 р. вдалося стати папою римським на ім'я Сикст V (понтифікат 1585—1590). Він і призначив Доменіко головним архітектором Риму. Фонтана гідно витримав випробування потужними можливостями, зробивши проекти перебудови Квирінальського та Латеранського палаців, перебудував і укріпив Ватиканську бібліотеку, добудував купол собору Св. Петра.

Як видатний інженер доби, Доменіко Фонтана причетний до встановлення важких і великих обелісків у Римі: на Площі Святого Петра (327 тон вагою), на П'яцца дель Пополо, пьяцца ді Санта Марія Маджоре, Пьяцца ді Сан Джованні ін Латерано. Етапи встановлення обелісків зафіксовані в мемуарах свідків і багатьох гравюрах.

Смерть покровителя у 1590 і вороже оточення конкурентів спонукали до вимушеного від'їзду з Риму. З 1592 він перебуває у Неаполі, ще одному бароковому центрі Італії. Йому належить честь розробки проекту палацу Реале (Королівського палацу) і проекту реконструкції порту міста.

Під час побудови каналу від річки Сарно, він з працівниками наштовхнувся на давню фортечну стіну. Це була стіна міста Помпеї. Розкопки цього давньоримського міста почнуться тільки у 18 столітті.

Доменіко Фонтана помер у Неаполі, його поховали в церкві Санта Анна деі Ломбарді. Церква в Неаполі та надгробок в ній збереглися.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Брунов Н. Рим. Архитектура эпохи барокко. — М., 1937. (рос.)
  • Всеобщая история искусств. — М. : Искусство, 1963. — Т. 4. (рос.)