Доміцій Ульпіан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гне́й Домі́цій А́нній Ульпіа́н (* 170 — 228) — давньоримський правник та державний діяч часів правління династії Северів.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у місті Тір. За національністю був фінікійцем. Свою кар'єру розпочав есесором (радником) з права при преторі. Після цього очолював відомством прохань імператорської канцелярії. У 205 році призначається есесором при префекті преторії Папініані. Після цього при імператорах Каракаллі та Еліогабалі займав посади префект анонія, начальника імператорської канцелярії.

За імператора Олександра Севера Ульпіан у березні 222 рокуроці стає префектом аннони, а у грудні того ж року — префектом преторія. Спочатку він виконував свої обов'язки разом з двома колегами — Флавіаном і Хрестом, але незабаром обидва вони були страчені за звинуваченням у змові, Ульпіан залишився єдиним префектом. Він мав великий вплив на молодого імператора й користувався при імперської дворі великою повагою та впливом. Його учнем був Геренній Модестін. Під час чергових інтриг при дворі Доміция Ульпіана було вбито.

Правництво[ред.ред. код]

У доробку Ульпіана є 30 трактатів об'ємом у 250 томів. Розквіт літературної та правницької діяльності Ульпіана приходить на 211–222 роки. Основним твором з права Ульпіана є Liber singularis regularum, який був побудований за принципом «Інституцій» іншого відомого правника Гая. У творчості Ульпіана помітний вплив стоїцизму на його думки про право. У 426 році імператором Валентиніаном праці Ульпіана визнані обов'язковими поряд з працями п'ятьох інших видатних давньоримських правників.

За Ульпіаном право поділяється на три роди (за природою норм права).

Перший — Природне право, яке стосується усіх живих істот.

Другий — Право народів, яке стосується лише людей.

Третій — Цивільне право, яке відноситься до відомого політичного цілого.

Особливою увагу в Ульпіана користувався принцип справедливості у праві, судових відносинах.

За Ульпіаном право всезагальне, об'єктивне, знаходиться поза волею людини, головний закон природи. Юриспруденція, згідно з Ульпіаном, — це знання божествених та людських справ, наука про справедливе та несправедливе.

Твори[ред.ред. код]

  • Liber singularis regularum
  • Ad Sabinum (коментарі цивільного права — 50 книг)
  • Ad edictum — 83 книг.

Джерела[ред.ред. код]

  • Frier, B (1982). «Roman life expectancy: Ulpian's evidence». Harvard studies in classical philology (United States) 86: 213-51.