Клавесин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Італійський клавесин 17 ст. Майстер П'єтро Фабі (Pietro Faby) 1677, Париж, Музичний музей.
Сучасно створений клавесин

Клавесин — старовинний клавішний струнно-щипковий музичний інструмент, металеві струни якого защипуються плектром з пера або шкіри. Існують клавесини двох типів: крилоподібної форми великого розміру (вертикальний або горизонтальний) і меншого розміру — квадратної, прямокутної або п'ятикутної форми. Інструменти першого типу зазвичай називають клавесином, а другого — спінетом. Верджінелом в Англії в 16 ст. називали обидва типи клавесина, але частіше — інструменти квадратної форми.

Клавесин, який походить від псалтерію, струни якого защипувалися пальцями, був поширений в 16-18 ст. Він виготовлявся з двома клавіатурами. Складніші інструменти мали два або більше набори струн (регістрів) і особливі перемикачі, які дозволяли змінювати кількість видобутих звуків шляхом одночасного включення двох або трьох наборів струн.

Поступаючись фортепіано в силі і динаміці (струни фортепіано звучать в результаті ударів по них оббитих фільцем молоточків, а не від защипування), клавесин мав свої переваги: велику ясність тону, ритмічну чіткість і прекрасну поєднуваність з іншими інструментами і голосами, яка зробила клавесин чудовим ансамблевим інструментом. Після Першої світової війни настала епоха відродження клавесина (завдяки таким музикантам, як Ванда Ландовська).

Див. також[ред.ред. код]


музика Це незавершена стаття про музику.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.