Драган Ганна Костянтинівна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Анна Драган (Ганна Костянтинівна Драган, дівоче прізвище Бодак, нар.3 березня 1903, м. Піттсбург, США — пом.8 грудня 1986, м. Борислав Львівської області) — українська лемківська співачка.

Біографічні дані[ред.ред. код]

Могила Анни Драган на Тустанівському цвинтарі у м.Борислав

Народилася у м. Піттсбург (США). Батько - Костянтин Бодак з Вапенного, мати - Марія Грабаня з Розділля.1911 року родина повернулася на Лемківщину до села Розділля біля Горлиць (тепер на території Польщі). На кошти, зароблені в США, придбали велике господарство.

Після початку Першої світової війни Костянтина Бодака з 12 вересня 1914 р. Австрійська влада ув'язнює у концтаборі Талергоф (був звільнений у 1917 р.), а сім'я у 1915 р. після Горлицької операції- інтернована до Києва, а потім до Ростова (19151921).

Закінчила 4 класи Маріїнської гімназії у м. Таганрог. Після цього навчалася на курсах бухгалтерів та машиністок, короткий час працювала у профспілковій організації.

У 1921 р. родина внаслідок кількамісячної подорожі повернулася на Лемківщину.

Восени 1922 року виходить заміж за Драгана Івана Федоровича (1882 - 1955). Чоловік також повернувся із США, де працював на вугільних шахтах і заробив крупну суму грошей, на котрі родина завела у Розділлю велике господарство, мали корчму та тартак. Івана було обрано війтом села, а Анну - писарем.

Співала змалку. Дорослою була першою співачкою на вечорницях, народних фестивалях, у гуртках художньої самодіяльності. Особливо розвинула свій талант народної співачки після повернення з Росії, де навчилася російських і українських пісень.

Після примусового переселення лемків з Лемківщини (1945 р.) проживала зі сім'єю у с. Рівне біля Новоукраїнки (Кіровоградська область), пізніше — с. Вигода (Одеська область), звідки врешті у 1946 р. переїхала до Борислава.

Дуже сумувала з того приводу, що лемки в Україні почали втрачати свої етнографічні особливості, стали забувати лемківські пісні та традиції. 1970 року фольклорист Михайло Дзіндзьо записав від неї низку текстів весільних пісень для праці «В Розділлю на весіллю». Потім ці записи доповнив Ярослав Бодак. Всього від Анни Драган записано понад 600 пісень, в основному лемківських (весільних — 249, балад — 32, парубоцьких — 35, ліричних — 107, авторських — 6 та інших), що мають велику цінність як джерело пісенного мистецтва лемків.

Померла 8 грудня 1986 року у Бориславі. Похована на цвинтарі у Тустановичах (м. Борислав), неподалік дерев'яної Церкви Перенесення мощів святого Миколи та автотраси Борислав-Трускавець.

Джерела[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]