Лісопильня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Тартак (деревообробка))
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Парова лісопильня у Бошневі-Осаді.

Лісопильня[1], тартак[2], лісопильний завод, діал. тра́чка[3] — підприємство, для поздовжнього розпилювання круглих лісоматеріалів та брусів на пиломатеріали потрібних розмірів та якості за допомогою лісопильної рами.

У деревообробній промисловості, тартак відносять до першої групи виробництва — первинна обробка деревини.[4]

Тартак[ред. | ред. код]

Розпиляння колоди на «трацькому верстаті». Реконструкція піднятого корабля «Vasa»
Схема давньоримського тартака в Ієраполісі, III ст. н. е.

Словом «тартак» (від пол. tartak < trzeć — «терти»)[5] або «трачка» (пол. tracz < trzeć)[5] в первісному значенні цього слова називалася спеціальна конструкція з деревини, козла, на яких проводили поздовжнє розпилювання стовбурів на дошки за допомогою довгих дворучних пилок[5] (відома також як «трацький верстат»)[6]. Колоду встановлювали горизонтально на певній висоті над землею і закріплювали з допомогою скоб, потім її розпилювали вздовж два пилярі. Один майстер («трач») під час розпилювання знаходився зверху, другий стояв на землі. В окремих випадках знизу могло бути двоє майстрів (бо вниз тягнути пилку було важче). Якщо колода для розпилювання була груба і важка, то її не ставили на козла, а клали поперек ями, у якій знаходилися «низові» пилярі. Довжина пилки становила 1,7 м (довжина розмаху рук). На колоду перед розпилюванням могла наноситись розмітка обвугленим шнуром. Тирсу на тартаку (трачці) називали «трачинням»[7]. У пізніших конструкціях тартак приводився в рух за допомогою водяного млина, через що слово «тартак» стало позначати лісопильний млин. В Україні перші тартаки — водяні млини з'явилися в XV столітті.[8]

У 1593 році Корнеліс Корнелісзон (нід. Cornelis Corneliszoon) першим отримав патент на механізм тартака[9].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Лісопильня // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — С. 525
  2. Тартак // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — С. 41
  3. Трачка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980. — С. 241
  4. Первинна обробка деревини
  5. а б в Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 5 : Р — Т / укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2006. — 704 с. — ISBN 966-00-0785-X.
  6. Верстат // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909. — С. 137
  7. Трачиння // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  8. Денисик Григорій. Млини в історії господарського освоєння річок Поділля (PDF) / Лаврик Олександр // Український Млинологічний журнал : науковий ілюстрований журнал. — Київ : Приватний історико-етнографічний музей «Козацькі землі України», 2011. — Вип. 1. — С. 112.
  9. H. Bonke et al., Cornelis Corneliszoon van Uitgeest: uitvinder aan de basis van de Gouden Eeuw, 2e dr. Zutphen 2004. (нід.)


Посилання[ред. | ред. код]