Мішель Онфре

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мішель Онфре

Мішель Онфре (нар. 1 січня 1959 р., Кан) — французький вчений, доктор філософії.

Засновник Народного університету Кана, автор оригінальної філософської ідеї сучасного гедонізму. Його лекції[1] з історії філософії регулярно поширюються як подкаст на французькому радіоканалі France Culture[2][3].

Біографія[ред. | ред. код]

Мішель Онфре народився 1 січня 1959 року в Кані в родині сільськогосподарського робітника. У віці 10 років потрапив до інтернату з вельми жорстким розпорядком, який філософ згодом називав «терором педофілії». В інтернаті навчався на протязі чотирьох роківрізним ремеслам. Опісля Онфре проводить ще три роки в іншому інтернаті, після чого змінює кілька професій і переїжджає з місця на місце. У 1997 році виходить у світ його книга «Політика бунтівника. Трактат про опір і задоволення» (фр. Politique du rebelle. Traité de résistance et d'insoumission), в якій Онфре описує своє життя того періоду. Після інтернату вступає на філософський факультет Канського університету й успішно його закінчує.

З 1983 року Мішель Онфре викладає філософію в приватному технічному католицькому ліцеї Святої Урсули в нормандському місті Кані. З 1989 року він починає видавати свої наукові твори, які невдовзі принесли йому популярність і фінансову незалежність. У 2002 році вчений залишає державну службу і засновує Народний університет Кана (Université populaire de Caen). У ньому Мішель Онфре читає лекції з історії філософії, викладаючи її згідно зі своїми гедоністськими і лібертаристськими поглядами, які багато в чому розходяться з офіціозною університетською філософією. Після першого року викладання в Народному університеті Онфре опублікував 8-томне видання творів «Контр-історія філософії» (Contre-histoire de la philosophie).

Онфре створює кілька філософських робіт, що принесли йому популярність як у Франції, так і за її межами. Найбільш популярною була видана 2005 року книжка "Трактат атеології. Фізика метафізики" (Traité d'athéologie. Physique de la métaphysique), що вийшла у Франції в перші ж місяці накладом 200 тисяч примірників і перевидана на ряд інших мов.

Погляди[ред. | ред. код]

Світогляд Онфре ґрунтується на античних посиланнях філософії епікурейства і гедонізм, яким він, шляхом створення певних логічних зв'язків, знаходить застосування і в наші дні. Виходячи з цього, Онфре обрушується з критикою на сучасну раціональну та трансцендентальну філософію, а також на релігії, особливо на монотеїстичні, прокламуючи себе як атеїст. Онфре припускає, що віра в бога не тільки марна, але навіть шкідлива і небезпечна. Замість неї він пропонує сучасному людству свою філософію гедонізму.

Праці[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. [1] Synopsis détaillé et bibliographie du Séminaire de philosophie de Michel Onfray : Contre-histoire de la philosophie.
  2. [2] « Conférences de Michel Onfray », France Culture
  3. [3] Podcast des « Conférences de Michel Onfray », France Culture

Праці, перекладені українською[ред. | ред. код]

  • Трактат атеології. Фізика метафізики, переклав з французької Андрій Рєпа, Київ: Ніка-Центр, 2010. — 216 с.
  • Сила життя. Гедоністичний маніфест. — Київ: Ніка-Центр, 2016. — 192 с.

Рецензії[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]