Енентарзі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Енентарзі
правитель Лагаша
2334 до н. е. — 2328 до н. е.

Відомий як священник
Рід I династії Лагаша

Енентарзі — правитель (енсі) шумерської держави Лагаш, правив приблизно у 2334-2328 роках до н. е..

Наступник на посаді і, ймовірно, син Дуду, верховного жерця-санга бога Нінгірсу . За яких обставин Енентарзі став енсі невідомо.

Зайнявши престол, він не лише залишився верховним жерцем Нінгірсу, а й оголосив себе жерцем ще кількох поважних богів. Храмових служителів, які не хотіли коритися його волі, він усував з посад. А майно храмів привласнював собі, призначаючи керувати ним своїх слуг. Жадібність правителя вражала — він поступово захопив дві третини земель, що належали храмам, зокрема святилищам Нінгірсу, його дружини богині Баби і їхніх дітей — богів Ігаліма і Шульшагана, а також, можливо, і землями богині Гатумдуг. Таким чином, у фактичній власності правителя та його сім'ї виявилося більше половини всієї землі Лагаша.

Енентарзі також збільшив податки і обклав поборами не лише храми й пересічних робітників. Казали, що не було жодного ремесла чи заняття, до представників якого правитель не приставив наглядача й здирника. Гроші брали навіть за поховання. Щоб розплатитися із скарбницею, люди залізали в борги, а щоб розрахуватися по них іноді продавали у рабство власних дітей[1]. Все викликало невдоволення різних верств населення, що вилилося в повстання при його наступнику Лугальанді.

Правив 6 років.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Мустафін О. Злам: кризи політичних режимів. Х., 2021, с.10

Література[ред. | ред. код]

  • "Історія Стародавнього світу. Зародження найдавніших класових товариств та перші осередки рабовласницької цивілізації ". У 2-х томах. Частина 1. «Месопотамія». Під редакцією І. М. Дьяконова. Видавництво «Наука». М. 1983 р
  • Ерліхман В.В .: Правителі світу
I династія Лагаша Попередник:
Ентемена
правитель Лагаша
бл. 2340 — 2334 до н. е.
Наступник:
Лугальанда