Шу-Сін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вагова одиниця в 5-хв з ім'ям Шу-Суена, царя Шумера і Аккада

Шу-Сін або Шу-Суен — цар Ура, цар Шумера та Аккада, правив приблизно у 2037 — 2028 роках до н. е., з III династії Ура. Згідно з «Царським списком», він був сином Амар-Сіна, а за розмірковуванням ряду істориків — його молодший брат. На користь останньої версії свідчать деякі літературні тексти, зокрема знаменита «Любовна пісня царя Шу-Сину».

Шу-Сін, як і його попередники, вів безперервні війни (на заході і сході) під час всього свого царювання. Так на 3-му році правління (близько 2034 р. до н. е.) Шу-Сін розгромив Шіманум, забрав у полон місцевих жителів і поселив їх, як державних працівників на околицях Ніппура. А на 7-му році (бл.2030 р. до н. е.) Підпорядкував місто-держава Запшалі, розташоване десь на прикордонній хуррито-еламській території. Для зміцнення своїх позицій на сході в Еламі, Шу-Сін видав свою дочку (сестру Іббі-Сіну) заміж за енсі Аншана. У 2031 р. до н. е. в Ур прибув посланець царя Гірнамме, що є відправною датою створення хронології Еламського царства Симашко.

Не забував Шу-Сін і про спорудження храмів — на 6-му році (близько 2031 р. до н. е.) Його царювання була встановлена стела на честь Енліля і його божественної дружини Нінліль. Минулого року його царювання (бл.2028 р. до н. е.) було закінчено будівництво «будинку бога Шара» в Умме. Прагнучи знайти підтримку у богів і пропагуючи традиційні вірування, покликані об'єднати корінне населення країни навколо монарха, Шу-Сін, також як і його попередники, був обожнений за життя. У різних містах Шумера (Уру, Ешнунни, Адабу, Лагашу і інших) збереглися храми на честь царя-бога Шу-Сина.

За правління Шу-Сіна почастішали напади западносемітських кочівників — амореїв на межі його царства. Щоб захиститися від них, Шу-Сіну доводилося з більшою поспішністю, ніж його попередникам, будувати оборонні стіни навколо міст. На 4-му році правління (бл.2033 р. до н. е.) Шу-Сін наказав побудувати загороджувальну стіну в районі середньої течії Євфрату. Ця стіна, що простягнулася на 26 беру (приблизно 200 км) уздовж краю «гіпсової» пустелі від Євфрат а до Тигра, отримала назву «віддаляє діданов». Діданум або дуднум — так називалося одне з аморейських скотарських племен. На 5-му році (бл.2032 р. до н. Е..) Шу-Сін спорудив укріплення навколо якогось, не ідентифікованого міста Марту, розташованого в західній частині його держави. При Шу-Сині зміцнювалися стіни Уру і Уруку.

Одним з великих чиновників, чимось на зразок великого візира, за часів Шу-Сіна був «великий посланець» (суккальмах) Вараді-Нанна (або Ереду-Нанна чи Урду-Нанна). Батько Вараді-Нанни Ур-Шульпае теж свого часу був суккальмахом. Суккальмах Вараді-Нанна був одночасно енсі Лагаш а, енсі ряду міст Загрос а, включаючи Хамаз та Карахар, енсі Сабума та країни Гутієв, а також Шаганов людей«су»(субареев) і цілого ряду прикордонних фортець, включаючи Урбіллум (Арбели), тобто він фактично командував всім східним фронтом царства Ур а від річки Нижній Заб до Перської затоки. Все це наочно показує, яку велику увагу приділяв Шу-Сін своїм східним і північно-східних кордонів.

Правив Шу-Сін 9 років.

Джерела[ред.ред. код]