Ен-Мендурана

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ен-Мендурана (Ен-мен-дур-ана) (шум. En-men-dur-ana, Emmeduranki) — 7-й додинастичний цар легендарного періоду до Великого потопу, засновник династії й єдиний відомий міфічний цар четвертого міста-держави стародавнього ШумеруСіппара, розташованого на півдні давньої Месопотамії. Йому приписують божественне походження.

Його ім'я згадується в Ніппурськом царському списку, згідно з яким Ен-Мендурана був царем Сіппара, в якому правив 21 000 років. Після його смерті новим царем став Убар-Туту, який правив уже в місті Шуруппак [1].

Існує міф, написаний семітською мовою, згідно з яким Ен-Мендурана був забраний на небо богами Шамашем і Ададом і навчав таємниць небес і землі. Зокрема він навчав мистецтва передбачення [2] [3] [4] [5] [6] [7].

Ен-Мендурану іноді ототожнюють з біблійним патріархом Енохом [8], також узятим на небо. Підставою для цього послужило те, що і Ен-Мендурана, і Енох - сьомі в списку патріархів-довгожителів. Також згідно Біблії Енох прожив 365 років, а Ен-Мендурана жив в Сіппарі, пов'язаним з культом сонця (в сонячному циклі 365 днів) [9].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ниппурский царський список. Архів [http: //khazarzar.skeptik.net/books/shumer/malkha. htm оригіналу] за 27 жовтня 2012. Процитовано 2 вересня 2012.
  2. Robert Alter. Genesis. p. 24
  3. John Rogerson and Philip Davies, The Old Testament World. p 203
  4. Wilfred G. Lambert. Babylonian oracle questions. p 4.
  5. Wilfred G. Lambert, Enmeduranki and Related Material. Journal of Cuneiform Studies. Vol. 21, Special Volume Honoring Professor Albrecht Goetze (1967), pp. 126-138
  6. J. J. Collins. The apocalyptic imagination: an introduction to Jewish apocalyptic literature. pp 44-47
  7. I. Tzvi Abusch, K. van der Toorn. Mesopotamian magic: textual, historical, and interpretative perspectives. p24.
  8. Hamilton, Victor. The Book of Genesis. The New International Commentary on the Old Testament. Eerdmans Publishing Co. 1990. pp 257-258.
  9. R. de Vaux, Ancient Israel, 2 volumes., tr J. McHugh (New York: McGraw-Hill, repr, 1965), 1: 188.

Посилання[ред. | ред. код]

Ранній Династичний I період Шумерів
Попередник:
Ен-Сібзаанна
7-й цар Шумеру
раніше 2900 до н.е. або легендарний
Наступник:
Убар-Туту
1-й енсі Сіппара
раніше 2900 до н.е. або легендарний