Нінгірсу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нінгірсу
Божество в Шумеро-аккадська міфологія
Батько Енліль
Брати/сестри Нанше
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі
Фрагмент «Стели шулік», на якому записано міф про Нінгірсу: скерований ним цар Еаннатум здобуває перемогу над Ушем
Еаннатум з символом Нінгірсу

Нінгі́рсу (Володар [міста] Гірсу) — в шумерській міфології бог-покровитель міст-держав Гірсу і Лагаш, що належав до другого покоління богів. Син бога Енліля і богині Нінхурсаг. Був втіленням щорічного розливу річки Тигр, слідкував за полями і зрошувальними каналами. Символом Нінгірсу був лев з крилами орла[1]. Відомі його епітети: володар, воїн, потоп, буря Енліля, син Енліля. Після правління лагашського царя Гудеа асоціювався з Нінуртою. Основні відомості про нього відомі з «циліндрів Гудеа»[2].

Нінгірсу в міфах[ред. | ред. код]

В міфах Нінгірсу є покровителем міста Лагаш, що здійснює свою волю, як і інші боги міст, через царів.

Один з них відомий за записами, що частково збереглися на «Стелі шулік». Бог Енліль розділив володіння між богами Нінгірсу (покровителем Лагаша) і Шарою (покровителем Умми). За його наказом цар Месілім, що правив у Кіші, поставив камінну стелу, котра засвідчувала цей поділ. Однак цар міста Умма на ім'я Уш, скерований богом Шарою, порушив волю Енліля і договір між людьми, вирвав стелу і напав на родючі землі Гу-едін в Лагаші. У відповідь Нінгірсу, отримавши на те волю батька, спрямував на бій проти війська Умми бійців лагашського царя Еаннатума. Еаннатум переміг загарбників, накинувши на них величезну сітку, і поскидав їхні трупи купами на рівнині повернутих володінь. Вцілілі звернулися до царя з благаннями помилувати їх. Таким чином Нінгірсу здобув перемогу і Шара мусив йому скоритися.

Війна закінчилася мирною угодою: стелу було відновлено, а жителів Умми в покарання обкладено великими податками. Цар Еаннатум додатково розділив володіння ровом і стелами, звів святилища та вівтарі богам, зокрема Нінгірсу, його батькам Енлілю й Нінхурсаг, а також богу сонця Уту.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Mythica., Encyclopedia. Ningirsu. www.pantheon.org. Архів оригіналу за 7 березня 2016. Процитовано 20 липня 2016. 
  2. Suter, Claudia E. (1 січня 2000). Gudea's Temple Building: The Representation of an Early Mesopotamian Ruler in Text and Image (англ.). BRILL. с. 105-107. ISBN 9056930354. 

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gwendolyn Leick: A Dictionary of Ancient Near Eastern Mythology. Routledge Chapman & Hall, New York 1998, ISBN 0-415-19811-9
  • Крамер, С. Н. (2013-01-01). История начинается в Шумере (ru). Рипол Классик.ISBN 9785458240895.
  • Гуляев, Валерий (2015-05-23). Шумер. Вавилон. Ассирия: 5000 лет истории (ru). Litres.ISBN 9785457184619.