Йоганн Людвіг Буркгардт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Йоганн Людвіг Буркгардт
Bildnis Johann Ludwig Burckhardt HMB 1947-221.jpg
Народився 24 листопада 1784(1784-11-24)
Лозанна
Помер 15 жовтня 1817(1817-10-15)[1][2] (32 роки)
Каїр, Османська імперія
·дизентерія
Громадянство
(підданство)
Швейцарія
Діяльність мандрівник-дослідник, письменник, мистецтвознавець, археолог, геолог
Alma mater Кембриджський університет
Володіє мовами французька, англійська[1] і арабська
Конфесія іслам
Батько Johann Rudolf Burckhardt[d]

Йо́ганн Лю́двіг Бу́ркхардт (нім. Johann Ludwig Burckhardt; 24 листопада 1784, Лозанна — 15 жовтня 1817, Каїр) — швейцарський сходознавець, який прославився в епоху романтизму подорожами по Близькому і Середньому Сходу під ім'ям Ібрагім ібн Абдалла. Один з перших дослідників Нубії.

Коротка біографія[ред. | ред. код]

Після курсу в Геттінгенському університеті Буркхардт загорівся думкою відшукати витоки річки Нігер. У 1806 році він направився до Англії з метою заручитися фінансовою підтримкою Африканської асоціації британських джентльменів. Отримавши схвалення свого проекту, він почав вивчати арабську мову в Кембриджі, а у вільний час виснажував себе пішими переходами.

Наполегливість Буркхардта була винагороджена навесні 1809 року, коли за підтримки Джозефа Банкса він дістався до Сирії, де, видаючи себе за приїжджого «шейха», став вивчати в Алеппо закони шаріата. Перебування в Сирії дозволило йому досконало опанувати арабську і, не вселяючи підозр місцевим жителям, відвідати невідомі європейцям руїни древніх цивілізацій, включаючи Пальміру і Петру. Його пізнання в Корані були настільки значні, що він написав до нього науковий коментар.

Для самого Буркхардта відкриття Петри (завдяки якому він залишився в історії) було лише кроком до заповітного переходу через Сахару до витоків Нігера. Для підготовки він в 1812 р. приїхав в Каїр, який відтоді став його домівкою. Під виглядом бідного сирійського купця він спустився по Нілу до невідомого тоді Абу-Сімбела, потім повернув на схід, переплив Червоне море і чи не першим з християн після Вартеми відвідав як Медіну, так і Мекку, де прожив три місяці.

Свій опис мусульманських святинь Буркхардт переслав до Європи, де він був негайно опублікований і приніс йому популярність. Як і інші записи Буркхардта, він був складений по-французьки. Навесні 1816 він відвідав гору Синай, але незабаром після того захворів на дизентерію і, виснажений тривалими подорожами, помер, не доживши кілька тижнів до 33-річчя, правовірним мусульманином.[3]

Праці[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. SNAC — 2010.
  3. Н.Внуков. «Великие путешественники». Биографический словарь. ISBN 5-267-00048-5 (рос.)