Місто знаходиться у зоні, котра характеризується середземноморським кліматом. Найтепліший місяць — липень із середньою температурою 26.4 °C (79.5 °F). Найхолодніший місяць — січень, із середньою температурою 10.2 °С (50.4 °F).[2]
Історія Каламати сягає прадавніх часів. Ще в часи Гомера на цій території існувало місто Фарес (грец.Φαρρές), приблизно там сьогодні знаходиться замок, побудований франками. Свою назву місто отримало від назви стародавнього візантійського монастиря — грец.Παναγία την Καλομάτο, але прикінцеву букву Омікрон (ο) було замінено літерою альфа (α).
Каламата знаходилася під владою Спарти з 8 століття до н. е. до середини 4 століття до н. е. Після Четвертого хрестового походу1204 року н. е. Каламата була захоплена франками. Із початком економічного зростання у місті був закладений замок та різноманітні фортифікації. З 1459 року місто перебувало під владою венеціанців. У 1715 році Каламату завоювали турки. Лише у 1821 році в ході Грецької революції місто зайняли грецькі повстанці. 23 березня1821 року Каламата була остаточно звільнена від турків. У цей день Колокотроніс, Мавроміхаліс (Μαυρομιχάλης), Папафлесас (Παπαφλέσσας) і Нікітарас (Νικηταράς) вступили у місто зі своїми загонами як визволителі. З Каламати повстання поширилося на всю територію Греції. Наприкінці 19 століття тут ведеться будівництво порту Каламати.
Нині Каламата — друге за величиною місто Пелопоннесу після Патр і є важливим адміністративним, економічним та торговим центром регіону, столицею ному Месинія. У місті відкрито кілька факультетів Університету Пелопоннесу. У вересні 1986 року місто було практично знищене двома потужними землетрусами, в результаті чого також загинуло багато мешканців міста. У наступному десятилітті Каламата інтенсивно відбудовувалась наново.
Замок Каламата, побудований франками, з якого відкривається панорама всього міста;
Залізничний парк, розташований на південь від центру міста, з відкритим тут Музеєм залізниці — найбільшим у Греції і удостоєний Премії Європейської Комісії.
У музеї Бенакі зберігаються важливі археологічні знахідки Месинії з часів бронзової до римської доби;
Військовий музей Каламати містить зразки зброї та військового облаштування греків різних періодів
«Муніципальна галерея» та «Галерея сучасного грецького мистецтва», де зібрано близько 500 експонатів і фольклорний музей;
Народна бібліотека — діє з 1962 року і містить понад 80 000 примірників книг і понад 500 00 газет з 19 століття і донині.