Карадоссо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карадоссо
Cristoforo di Giovanni Matteo Foppa
Cristoforo foppa detto caradosso (attr.), gian giacomo trivulzio, 1499 recto.JPG
Карадоссо. Прямокутна медаль на честь Джан Джакомо Трівульцио, 1499 р.
Ім'я при народженні Cristoforo di Giovanni Matteo Foppa
Народився 1452.
Мондоніко або Павія (?)
Помер 1527.
Рим
Національність Італія Італія
Жанр релігійна скульптура, портрет, медаль
Навчання в ювелірній майстерні батька
Напрямок відродження, кватроченто
Роки творчості 1470–1526
Покровитель Лодовіко Моро, папи римські Юлій II, Адриан VI, Климент VII, Лев X
Працював у містах Мілан, Флоренція, Рим, Угорщина
Основні роботи релігійна скульптура, художня медаль, ювелірні вироби


Карадоссо, тобто Крістофоро ді Джованні Маттео Фоппа ( італ. Caradosso, Cristoforo di Giovanni Matteo Foppa близько 1452, Мондоніко або Павія— до 1 квітня, 1527 року, Рим) — італійський ювелір, скульптор, медальєр доби Відродження.

Маловідома біографія[ред.ред. код]

Карадоссо — псевдонім чи прізвисько, справжнє ім'я довге: Крістофоро ді Джованні Маттео Фоппа. Існує навіть невелика новела щодо виникнення цього псевдоніма. В майстрню Крістофоро Фоппа прийшов в черговий раз іспанець, котрий замовив медаль. Але твір все ще не був готовий. Розсерджений візітер вигукнув «У вас обличчя віслюка». Смішливий хазяїн майстерні почув тарабарську мову іноземця та його вигук зробив власним псевдонімом.

Незважаючи на дослідження, біографія митця була і залишається маловідомою. Невідоме точне місце народження : чи то Мондоніко, чи то Павія. Художнє навчання опановував в майстерні батька-ювеліра Джан Маффео Фоппа в Мілані. Сам став непоганим ювеліром і згодом став ювеліром герцога Лодовіко Сфорца за прізвиськом Іль Моро.

1487 року зафіксоване перебування Карадоссо у Флоренції. Приблизно один рік (1489-1490) працював при королівському дворі володаря Угорщини Матвія Корвіна (1443-1490). Але смерть короля обірвала його угорську кар'єру.

В період з 1492 по 1497 рр. за наказом Лодовіко Сфорца відвідав декілька італійських князівств і міст з метою придбання коштовностей. 1496 року відвідав Рим , Вітербо і знову Флоренцію, де придбав частку майна вигнанцця на той час з родини Медічі — П'єро де Медічі (1472-1503).

Карадоссо. «Алегорія архітектури», реверс медалі «Донато Браманте».

Італійська війна і захопленя Мілана вояками Франції обірвала припалацову кар'єру Карадоссо в черговий раз. Лодовіко Сфорца відбув у полон, а Карадоссо залишився в Ломбардії. 1501 року він продав Лодовико Гонзага (1458-1511), тодішньому єпископу Мантуї , декілька мармурових погрудь та скульптур. 1503 року брав участь в нараді по створенню нових брозових дверей для Міланського собору.


З 1523 року перебрався в Рим, де працював при дворі римських пап. До цього періоду належить дизайн золотої тиари папи римського Юлія II, котра пізніше була знищена. Збережений малюнок 1722 року із зображенням папи римського з тиарою роботи Карадоссо (Британський музей, Лондон). До римського періоду творчості Карадоссо належить і низка медалей на часть римських пап та грандіозного проекта папського двору по побудові нового собору Св. Петра за проектом Донато Браманте. Таким чином честі бути увічненим Карадоссо спромігся і відомий архітектор доби Високого Відродження Донато Браманте.

Учнем Карадоссо був Бенвенуто Челліні, Не схильний радіти за інших, але котрий залишив схвальні відгуки про митця. Низка творів Карадоссо була знищена або втрачена.

Карадоссо помер в Римі до 1 квітня, 1527 року.

Галерея творів Карадоссо[ред.ред. код]


Джерела і посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Карадоссо

  • Eugène Piot: Le cabinet de l’amateur. Librairie Firmin Didot, Paris 1863, S. 26–40 (französisch, online).
  • http://www.answers.com/topic/caradosso-1 ( життєпис коротко англ. )

Див. також[ред.ред. код]