Каякінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Kayaking Kavkaz Trip.JPG

Каякінг (англ. kayaking) — вид спорту й також дозвілля, який полягає у плаванні на воді у вузьких довгих човнах — каяках, середньою довжиною від 2,7 до 5 метрів та середньою шириною від 50 до 80 см.

За свідченнями археологів історія каякінгу налічує близько 4000 років. З тих часів каякінг розвинувся та поширився практично усією планетою та поділився на течії і різноманітні відгалуження. Історія каякінгу

Загалом виділяють такі види каякінгу:

 • екстремальний каякінг (white water або бурноводинг)
 • слаломний каякінг (відноситься до професійних видів гребного спорту)
 • спортивна гребля на каяках для спокійної ("гладкої") води
 • рекреаційний каякінг
 • туристичний каякінг
 • морський каякінг
 • експедиційний каякінг
 • серфінг на каяках
 • рибацький каякінг - рибалка із використанням спеціалізованих каяків для рибалки.

Кожен з названих видів каякінгу передбачає використання абсолютно різних типів човнів, які спеціально сконструйовані під той чи інший вид каякінгу, а тому загалом неправильним є утотожнення каякінгу виключно із сплавами по гірських річках чи зі спортивною греблею на гладкій воді із використанням відповідних спеціалізованих каяків.

Основні напрямки каякінгу[ред.ред. код]

Гребний слалом - (англ. slalom) – офіційний олімпійський вид спорту. 1972 року гребний слалом вперше було внесено до програми Олімпійських ігор, однак змагання з цього виду спорту відтоді не проводилися на олімпійській арені аж до 1992 року, і вже з 1992 року - гребний слалом став частиною Олімпійських ігор. Гребний слалом передбачає проходження дистанції по бурній воді з взяттям воріт на трасі за мінімальну кількість часу. Слаломна техніка – є основою для якісного заняття каякінгом на бурній воді. [1]

Сплав або фрірайд - (англ. river running, freeride) – проходження на каяку перешкод (порогів) на гірських, бурних річках. Сплав може бути трьох видів:

 • експедиційний, коли сплав проходить далеко від населених пунктів на річках будь-якого рівня складності і всі речі на протязі далеко не одної доби доводиться везти з собою;
 • екстремальний - подолання водних перешкод найвищого рівня складності (V, VI - категорії складності є найвищими за міжнародною класифікацією);
 • ігровий – це фанове проходження невеликих відстаней по річках малої чи середньої категорії складності без речей і з виконанням по ходу руху ігрових елементів.

Родео або фрістайл - (англ. rodeo, freestyle) – виконання різноманітних родео, акробатичних фігур в трьох площинах на валу (стояча хвиля), в бочці (злив за яким є зворотна течія) або на рівній воді.

Обов’язкове спорядження для заняття каякінгом[ред.ред. код]

Каяк – одно- , двомісний (рідше - трьохмісний) вузький гребний човен, зроблений з поліетилену або композитного матеріалу. Для заняття різними видами каякінга потрібні і різні за своєю конструкцією і характеристиками човни. Більш детально дивіться визначення терміну каяк

Весло – поліетиленове або композитне міцне весло з двома лопатками, які можуть бути повернути під різними кутами одна відносно іншої. Кут розвороту залежить від уподобань самого каякера (падлера), та від напрямку каякінгу, якому він надає перевагу.

Юбка – зроблене з неоперену спорядження та укріплене на краях, яке одягається на каякера і на кокпіт каяка для того, щоб запобігти потраплянню води в кокпіт човна.

Каска – захисний шолом, зроблений з матеріалів, які витримують удари об каміння.

Рятувальний (страхувальний) жилет – спеціальний жилет, що не тоне і пом’якшує зіткнення із камінням спини та грудей, поки каякер перебуває у човні, та підтримує каякера на поверхні води, коли каякер залишає човен при покиданні перевернутого човна. Слід пам'ятати, що більшість спеціалізованих жилетів для каякінгу не є рятувальними у вузькому розумінні цього терміну, а є страхувальними і не гарантують порятунку каякера, а лише полегшують підтримку на воді. (на усіх жилетах для каякінгу міститься спеціальний напис із вказівкою на це). Така особливість зумовлена тим, що у страхувальних жилетах для каякінгу відсутній комірець. який би підтримував голову каякера у випадку втрати свідомості.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Пальма Це незавершена стаття про туризм.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.