Дайвінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Аквалангіст під водою

Дайвінґ (англ. Scuba diving) або Пірнання  — одна з форм підводного плавання, в якому пірнальник (дайвер) використовує певні технічні засоби для дихання під водою.

Хоча, чисто технічно, дайвінґ означає будь-яке перебування під водою, як правило, мова йде про рекреаційний скуба дайвінґ (recreational scuba diving), тобто розважальне пірнання з апаратом підводного дихання. Термін SCUBA є англійською абрівіатурою і означає Self Contained Underwater Breathing Apparatus (самостійний апарат підводного дихання), акваланг.

Родоначальником пірнання з апаратом підводного дихання є усім відомий Жак-Ів Кусто. Саме він створив в 1943 році акваланг, відкривши двері у прекрасний підводний світ мільйонам людей.

Історія дайвінґу, як масового захоплення, почалася 1959 року, коли Жак Кусто та його колеги заснували Всесвітню конфедерацію підводної діяльності CMAS, яка першою розробила систему навчання любительського плавання з аквалангом. Сьогодні CMAS — найбільша система підводників-любителів у світі, яка включає в себе понад 90 національних федерацій і контролює всі види підводної діяльності: навчання, різноманітні види спорту, наукові дослідження, фото- та відео зйомку та інші сфери.

Є декілька видів дайвінґу, частину яких прийнято розглядати як розваги або спорт, тоді як інші є професійною діяльністю.

Перший — це дайвінґ для розваги, а також спортивний і технічний дайвінґ, які передбачають занурення на великі глибини й використання газових сумішей.

Другий — це дайвінґ комерційний і військовий, виконання замовлених підводних робіт, таких як монтаж і демонтаж устаткування, підйом суден, пошук, установка й знищення перешкод тощо.

Спортивний дайвінґ здійснюється для розваги й одержання задоволення. Кінцевою метою таких занурень є знайомство з підводним світом і дослідження флори й фауни морів й океанів. Відчуття невагомості, ілюзія ширяння над безоднею приносить дайверу величезне задоволення. Незважаючи на простоту підготовки, максимум безпеки й мінімум спорядження, початківці в цьому виді спорту потребують певних навичок.

Небезпека[ред.ред. код]

Дайвінґ і водолазні роботи завжди пов'язані з небезпекою для життя і здоров'я. Основні небезпеки:

  • утоплення;
  • декомпресійна хвороба;
  • баротравми;
  • отруєння газами: монооксидом вуглецю, діоксидом вуглецю, киснем, азотом;
  • ситуація «немає газу», OOG (Out-of-gas), внаслідок вичерпання запасу дихальної суміші або відмови обладнання.

Див. також[ред.ред. код]

  • CMAS
  • Фрі-дайвінґ — підводне плавання на затримці дихання. Дозволяє перебувати під водою кілька хвилин (світовий рекорд — 10 хвилин 12 секунд).
  • Глибинний дайвінґ — спуск (пірнання, занурення) під воду на максимально можливу глибину без газобалонного спорядження (тобто без акваланга, балонів, компенсатора).

Посилання[ред.ред. код]


Спорт Це незавершена стаття про спорт.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.