Сапсерфінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
WCS-Kai Lenny-SUP-2009.jpg

Сапсерфінг (від SUP- англ. Standup paddleboarding; іноді Гонка на дошці стоячи; гавайськ. Hoe he'e nalu) - водний вид спорту, різновид серфінгу, в якому серфер, стоячи на дошці, переміщається по воді за допомогою греблі веслом. Дошки для сапсерфінгу схожі на звичайні дошки для серфінгу, однак перевищують їх по довжині і ширині (довжина дошки може досягати, зокрема, 243-305 см), що спрощує для спортсмена підтримування рівноваги на дошці[1]. Змагання з сапсерфінгу часто проводяться на великі відстані, типовими місцями їх проведення є морські узбережжя, великі озера і річки. Довжина весла в сапсерфінзі зазвичай становить від 1,6 до 2,2 м, діаметр - від 2,5 до 3,25 см.

Батьківщина Сапсерфінгу[ред. | ред. код]

Подорож

Батьківщиною цього виду спорту вважаються Гавайські острови: ще в 1778 році європейцями були описані тамтешні жителі, які виходили в море на дерев'яних дошках стоячи і використали при цьому весла для веслування. Відомо також, що в 1960-і роки деякі люди на Гаваях виходили в море на подібних дошках, щоб сфотографувати тренування «справжніх» серфінгістів [2]. Розвиток сапсерфінгу як саме виду спорту, однак, почався лише на початку XXI століття: першими професійними спортсменами в даній дисципліні стали Дейв Калама і Лерд Гамільтон, з ініціативи яких на Гаваях з 2003 року почали проходити змагання з сапсерфінгу. У 2005 році в Каліфорнії була заснована його федерація, після чого почалося поширення дисципліни в інших країнах світу; до 2012 року сапсерфінг був вже досить популярним [3].

Перша поява в Україні[ред. | ред. код]

Батьківщина Сапсерфінгу.jpg

В Україні SUP як спорт почав активно розвиватись лише в 2017 році із створенням національної федерації SUP та серфінгу — UFSS (Ukrainian Federation of SUP and Surfing). UFSS вирішила приєднатись до міжнародної федерації серфінгу (ISA), яка буде вперше в історії представляти серфінг на майбутніх Олімпійських іграх в Токіо в 2020 році. За підтримки UFSS в 2017 в Україні вже було проведено низку спортивних стартів із SUP, зокрема Київський SUP марафон в травні 2017-го року, та ще кілька регіональних змагань в Одесі, Дніпрі, Запоріжжі, Києві та перегони із SUP на бузьких порогах в Миколаївській області — Waterfall 2017. В поточному році також планується створення першої дитячої SUP-школи в місті Києві на базі комунальної спортивної школи з веслування. В 2018 році UFSS проводить перший в історії український чемпіонат по SUP. До участі в чемпіонаті України 2018 UFSS планує долучити також зірок SUP світового рівня. Український чемпіонат із SUP 2018 складатиметься з 3-х окремих етапів, які мають відбутися в Києві, Буковелі (Івано-Франківська обл.) та Одесі.

Історія SUP у світі сучасного спорту[ред. | ред. код]

Вид спорту.jpg

Історично SUP виник як різновид традиційного хвильового серфінгу з веслом. Але наразі активно розвиваються декілька розгалужень, насамперед SUP racing – перегони на вузьких довгих SUP дошках на кшталт традиційних олімпійських каное для спринту, власне SUP серфінг, і т.п.

Red Bull Heavy Water race. San Francisco, USA. 2017

Перегони проходять на будь-яких водоймах на відкритій воді (океани, озера, річки) на відміну від олімпійського веслувального спринту. Окремо проводять змагання у SUP спринті (200 м), слаломі, веслуванні на довгі (10-16 км) або наддовгі дистанції (марафони, багатоденні перегони)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. History of Stand Up Paddle - Seabreeze
  2. The history of stand up paddle surfing. Thursday, 20 March 2008. 
  3. Outdoor Industry Association's Outdoor Recreation Participation Report 2013. Архів оригіналу за 19 грудень 2014. Процитовано 19 грудень 2014. 

SUP-події в Україні[ред. | ред. код]

Посилання на джерела[ред. | ред. код]