Сапсерфінг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
WCS-Kai Lenny-SUP-2009.jpg

Сапсерфінг (від SUP- англ. Standup paddleboarding; іноді Гонка на дошці стоячи; гавайськ. Hoe he'e nalu) - водний вид спорту, різновид серфінгу, в якому серфер, стоячи на дошці, переміщається по воді за допомогою греблі веслом. Дошки для сапсерфінгу схожі на звичайні дошки для серфінгу, однак перевищують їх по довжині і ширині (довжина дошки може досягати, зокрема, 243-305 см), що спрощує для спортсмена підтримування рівноваги на досці[1]. Змагання з сапсерфінгу часто проводяться на великі відстані, типовими місцями їх проведення є морські узбережжя, великі озера і річки. Довжина весла в сапсерфінзі зазвичай становить від 1,6 до 2,2 м, діаметр - від 2,5 до 3,25 см.

Зміст[ред. | ред. код]

  1. Батьківщина Сапсерфінгу
  2. Перша поява в Україні
  3. Історія SUP у світі сучасного спорту
  4. Посилання на джерела
  5. Примітки

Батьківщина Сапсерфінгу[ред. | ред. код]

Подорож

Батьківщиною цього виду спорту вважаються Гавайські острови: ще в 1778 році європейцями були описані тамтешні жителі, які виходили в море на дерев'яних дошках стоячи і використали при цьому весла для веслування. Відомо також, що в 1960-і роки деякі люди на Гаваях виходили в море на подібних дошках, щоб сфотографувати тренування «справжніх» серфінгістів [2]. Розвиток сапсерфінгу як саме виду спорту, однак, почався лише на початку XXI століття: першими професійними спортсменами в даній дисципліні стали Дейв Калама і Лерд Гамільтон, з ініціативи яких на Гаваях з 2003 року почали проходити змагання з сапсерфінгу. У 2005 році в Каліфорнії була заснована його федерація, після чого почалося поширення дисципліни в інших країнах світу; до 2012 року сапсерфінг був вже досить популярним [3].

Перша поява в Україні[ред. | ред. код]

Батьківщина Сапсерфінгу.jpg

В Україні SUP як спорт почав активно розвиватись лише в 2017 році із створенням національної федерації SUP та серфінгу — UFSS (Ukrainian Federation of SUP and Surfing). UFSS вирішила приєднатись до міжнародної федерації серфінгу (ISA), яка буде вперше в історії представляти серфінг на майбутніх Олімпійських іграх в Токіо в 2020 році. За підтримки UFSS в 2017 в Україні вже було проведено низку спортивних стартів із SUP, зокрема Київський SUP марафон в травні 2017-го року, та ще кілька регіональних змагань в Одесі, Дніпрі, Запоріжжі, Києві та перегони із SUP на бузьких порогах в Миколаївській області — Waterfall 2017. В поточному році також планується створення першої дитячої SUP-школи в місті Києві на базі комунальної спортивної школи з веслування. В 2018 році UFSS проводить перший в історії український чемпіонат по SUP. До участі в чемпіонаті України 2018 UFSS планує долучити також зірок SUP світового рівня. Український чемпіонат із SUP 2018 складатиметься з 3-х окремих етапів, які мають відбутися в Києві, Буковелі (Івано-Франківська обл.) та Одесі.

Історія SUP у світі сучасного спорту[ред. | ред. код]

Вид спорту.jpg

Історично SUP виник як різновид традиційного хвильового серфінгу з веслом. Але наразі активно розвиваються декілька розгалужень, насамперед SUP racing – перегони на вузьких довгих SUP дошках на кшталт традиційних олімпійських каное для спринту, власне SUP серфінг, і т.п.

Red Bull Heavy Water race. San Francisco, USA. 2017

Перегони проходять на на будь-яких водоймах на відкритій воді (океани, озера, річки) на відміну від олімпійського веслувального спринту. Окремо проводять змагання у SUP спринті (200 м), слаломі,веслуванні на довгі (10-16 км) або наддовгі дистанції (марафони, багатоденні перегони)

Посилання на джерела[ред. | ред. код]

  1. [1]
  2. [2]

Примітки[ред. | ред. код]