Кияс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Star and Crescent.svg Шаріат

ДЖЕРЕЛА
  • Кияс (аналогія)
ТИП ВЧИНКІВ

Star and Crescent.svg Фікг

ДЖЕРЕЛА
  • Кияс (аналогія)

Кияс (араб. ‎ قياس‎‎ , аналогія) — в ісламі судження, що виноситься за аналогією, одна з категорій незалежного судження, провідний принцип раціоналістичного дослідження правових питань. Такий правовий метод визнаний мусульманськими школами у зв’язку з тим, що існують проблеми, з приводу яких немає прямих вказівок у ісламських першоджерелах


Кияс — співставлення схематичної моделі проблеми, що вирішується з моделлю вже вирішеної проблеми і виведення рішення за аналогією. Цей метод, в основі якого лежить логіка Аристотеля, широко використовувався римсько-візантійськими юристами. У ісламському богословсько-правовому комплексі він був розроблений Хаммадом ібн Абі Сулейманом (перша половина VIII ст.) та його учнем Абу Ханіфою (699—767). Значення киясу у всій системі фікху і шаріату наскільки велике, що він був прийнятий за одне з їх джерел поряд з Кораном, сунною та іджмою, відтіснивши на задній план інші категорії раціоналістичного дослідження. Завдяки киясу з’явилась можливість аналізувати кожне правове явище, уникаючи механічного нагромадження фактів.
Приклад застосування киясу: «Виноградне вино (хамр) заборонене через його оп’яняючі властивості. Пальмове вино (набіз) має також оп’яняючу дію. Відповідно, пальмове вино повинне бути заборонене».
Метод киясу прийнятий основними сунітськими правовими школами у якості четвертого джерела фікху. Та на відміну від перших трьох джерел, рішення, прийняті на основі киясу не є базовими, основоположними, обов’язковими до виконання.
З приводу прийнятності рішень виведених на основі киясу, в середовищі мусульманських улемів існували різні думки. Ханафіти, Малікіти та Шафіїти повністю приймають їх у якості доказів. Ханбаліти загалом з недовірою ставляться до киясу, однак визнають рішення, виведені на його основі у виняткових випадках.
Уміння вибрати найвідповідніший для співставлення текст чи факт, застосувати той, чи інший вид киясу, правильно і переконливо побудувати логічний ланцюжок було одним із основних якостей професійного вміння факіха, яке включалось до загального поняття іджтихад

Джерела[ред.ред. код]