Козак Денис Никодимович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Козак Денис Никодимович
Козак Денис Никодимович.jpg
Денис Никодимович Козак в експедиції у с. Хрінники 2010 року
Народився 2 квітня 1944(1944-04-02)
Кречовичі, Польща
Помер 23 жовтня 2014(2014-10-23) (70 років)
Львів
Громадянство СРСР СРСР
Україна Україна
Національність українець
Місце проживання Київ
Діяльність археолог[d]
Сфера роботи археологія, історія
Alma mater Львівський державний університет ім. І. Я. Франка
Науковий ступінь доктор історичних наук
Науковий керівник Баран Володимир Данилович
Заклад Інститут археології НАН України
Відомий завдяки: дослідженням Волині І тис. н. е.
Нагороди Державна премія України в галузі науки і техніки
Звання професор

Денис (Деонізій) Никодимович Козак (* 2 квітня 1944, Кречовичі, Польща — 23 жовтня 2014, Львів[1]) — видатний український археолог. Дослідник Волині І тис. н. е. Доктор історичних наук (1990). Професор, заступник директора Інституту археології НАН України.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 2 квітня 1944 р. на Посянні в українському селищі Кречовичі, біля міста Ярослава (тепер територія Польщі). У 1945 р. під час сталінської етнічної чистки прикордонних земель сім'я була переселена у містечко Розділ біля міста Миколаєва. Батько, Козак Никодим Михайлович, та мати, Пруц Євгенія Андріївна, селяни. У часи радянського режиму мама працювала в колгоспі, а батько працював на лісоповалі, слюсарем, працівником швейної фабрики. Мріяв бути музикантом, композитором, співаком.

Після закінчення Львівського університету 1972 р. працював декілька років учителем у селі Підберізці біля Львова. В околицях села разом з учнями виявив цілий каскад не відомих раніше поселень та могильників давніх культур України, одна з яких — зубрицька — стала головним об'єктом його подальшого наукового пошуку.

Від часу закінчення аспірантури до останніх днів працював в Інституті археології НАН України, єдиній в Україні державній науково-дослідній установі, що вивчає історію давніх суспільств від появи людини до епохи Богдана Хмельницького.

У 1978 р. під керівництвом д. іст. н. професора В. Д. Барана захистив кандидатську дисертацію, у 1990 р. захистив докторську. Автор більше 260 наукових праць, в тому числі 10 монографій, декількох навчальних посібників та науково-популярних видань, учасник цілого ряду колективних досліджень, редактор десятків наукових збірників та монографій.

З 2001 р. — професор кафедри археології та історії стародавнього світу (з 2010 р. — кафедри археології та спеціальних галузей історичної науки) Львівського національного університету ім. І. Франка.

Коло наукових інтересів: історія та археологія народів, які заселяли територію України у першій половині І тис. н. е. (слов'яни, дакійці, германці, індо-іранські племена).

Під керівництвом Д. Н. Козака вісім аспірантів успішно захистили кандидатські дисертації.

Ним проводиться велика науково-організаційна діяльність, створені та керовані Д. Н. Козаком наукові підрозділи Інституту археології в багатьох обласних центрах країни проводять досліждення археологічних пам'яток. Він є керівником кваліфікаційної ради з видачі відкритих листів (ліцензій) науковцям — археологам на право проведення археологічних досліджень.

Дружина — Ніна Семенівна, однокурсниця по факультету, культуролог. Дочка Олександра є відомий в Україні антрополог (палеопатолог), випускниця Національного університету ім. Т. Шевченка.

Д. Козак є двічі лауреатом Державної премії України в галузі науки і техніки ім. Т. Г. Шевченка: 1991 р за наукові розробки в галузі слов'янського етногенезу та 2002 р. за цикл праць «Давня історія України» та «Етнічна історія Давньої України».

Денис Никодимович Козак помер 23 жовтня 2014 року після важкої хвороби.[2] Похований на Лісовому кладовищі в Києві.

Праці[ред. | ред. код]

  • Пшеворська культура у Верхньому Подністров'ї та Західному Побужжі. Київ, 1984
  • Походження слов'ян (співавтори: В. Д. Баран, Р. В. Терпиловський). Київ, 1991
  • Етнокультурна історія Волині. Київ, 1991
  • Пам'ятки давньої історії Волині у с. Линів. Київ, 1994
  • Пам'ятки давньої історії Волині у с. Городок (співавтор В. В. Шкоропад). Київ, 1999
  • Давні землероби Волині (співавтори: Б. А. Прищепа, В. В. Шкоропад). Київ, 2004
  • Венеди. Київ, 2008.
  • Етюди давньої історії України. Київ, 2010

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]