Даки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Даки
Ареал Румунія, Молдова, Україна
Згас по III ст. н. е.
Раса Європеоїди
Походження трансформувалися з гетів
Близькі до: гети,фракійці, дахи, массагети, анти
Держава даків під час правління Буребісти, 82 до н. е.
Мармурова статуя дакійського воїна яка увінчує Арку Костянтина в Римі.

Да́ки[1] — гілка фракійського народу. Центральною областю розселення даків було плоскогір'я, що носить історичну назву Трансільванія (центральна Румунія), обмежене з півдня і сходу пасмом Карпатських гір, однак племена даків поширилися і далеко на північний захід, у сучасні східні частини Угорщини і Словаччини, і на північ та схід (сучасний південь Західної України та Одещина).

Ім'я даків та їх походження[ред. | ред. код]

У давньогрецьких писаннях даки були відомі під назвою гети, тоді як у римлян вони вже з'являються під новою назвою даки — лат. Dacus (у множині Daci) або під старою назвою гети. Греки використовували форми Δάκοι «Dakoi» (Страбон, Діон Кассій, і Діоскорид) та Δάοι «Daoi» (однина Daos). Даки з V століття до н. е. згідно Страбону, спочатку називали себе Daoi. Гесихій Олександрійський (Hesychius) писав, що daos — фригійська назва вовка. Імена даків та дахів нагадують прото-індо-європейський корень: * dhau який означає «душити» і / або евфемізм «вовк». (Точно так само массагети, північні сусіди дахів, часто були пов'язані з гетами, племенем, пов'язаним з даками.)

Мірча Еліаде пропонує три гіпотези походження етнічного імені даків від слова вовк[2]:

  1. завдяки відвазі і лютості юнаків під час проходження військового обряду ініціації їх ритуальний епітет — вовки — був перенесений на все плем'я;
  2. ритуальне ім'я прийшлих завойовників, які сформували військову аристократію, було прийнято місцевими жителями.
  3. заснована на шаманській практиці — можливості ритуального перетворення на вовка.

Слід зазначити, що друга гіпотеза знаходить розвиток у версії проникнення в Північне Причорномор'я, а потім далі на захід на територію Трансільванії, частини кочових сарматських племен, що раніше входили в відомий історикам племінний союз дахів . Що добре корелює за часом з появою на північ від Дунаю інших сарматських груп, зокрема, також відомих з часів античності язигів . У такому випадку механізм виникнення етносу «даки» виявляється подібним з тим, за яким в епоху раннього середньовіччя сформувався етнос болгар. Яка з гіпотез не була б вірною, дакі пов'язували поняття вовка і війни, тому що на їхніх прапорах було зображення вовка.

Історія та культура[ред. | ред. код]

У латенському періоді у Трансільванії розцвіла багата культура, почасти заснована на кочовій скотарській культурі скіфів північного Причорномор'я, але також зобов'язана своїм походженням сильному і тривалому впливові кельтів, міграції яких охопили настільки великі простори в 4 і 3 ст. до н. е. Землі були придатні як для рільництва, так і для скотарства, тут добре ріс виноград, а гори буяли мінералами. Виготовлені місцевими ремісниками золоті прикраси і залізні інструменти свідчать про їхню високу майстерність. Крім того, тут, як показують численні знахідки монет, відбувався інтенсивний обмін товарами з грецькими колоніями узбережжя Чорного моря. Згодом дакійські вожді звели на відрогах Карпат могутні фортеці (вони були детально обстежені румунськими археологами) і зосередили у своїх руках значні багатства, оббираючи землеробське населення й обкладаючи його даниною.

Близько 60 до н. е. кілька племен об'єдналися під владою Буребісти, що поширив своє панування на велику територію, нападав на кельтів, що жили в Паннонії на захід від Дунаю, і загрожував грецьким колоніям. Юлій Цезар у 44 до н. е., незадовго до своєї смерті, планував експедицію в Дакію, але незабаром після цього Буребіста був убитий, і даки розпалися на чотири або п'ять окремих утворень. Август, що зробив Дунай кордоном Римської імперії, змусив даків визнати римське верховенство, але імператори, що правили після нього, були не в змозі реально контролювати область по ту сторону річки. Даки перетворилися в серйозну проблему, коли вони знову об'єдналися під владою діяльного царя Децебала. Після кампаній, що мали мінливий успіх (більші ускладнення виникнули, зокрема, у зв'язку з відкладенням римських союзників на захід від Дакії), імператор Доміціан (правив у 81-96 н. е.) задовольнився укладанням миру з Децебалом. Траян (правив у 98-117) анулював мирний договір і вторгнувся в Дакію. У результаті двох кровопролитних війн (101—102 і 105—106) він перетворив її на римську провінцію (ці війни увічнені в зображеннях на колоні Траяна в Римі).

Голова дака, фрагмент монументальної статуї полоненого із форума Траяна в Римі (Ермітаж)

Римська Дакія, немов бастіон, видавалася в рівнинні області, контролюючи народи по ту й іншу сторону. При цьому вона була уразлива для вторгнень з півночі і через легкодоступні перевали східних Карпат. Пересування племен у Центральній Європі, кульмінацією яких з'явилися початі римським імператором Марком Аврелієм (161—180) війни проти германського племені маркоманів, природно, відбилися і на Дакії. Наростала непевність, а хаосу, запанувавшого в імперії з середини III ст., ця римська провінція не пережила. Останній крок зробив імператор Авреліан, близько 270 р., який наказав евакуювати провінцію. Щоб зберегти назву «Дакія», до півдня від Дунаю (на північно-заході сучасної Болгарії) були створені дві провінції — Дакія Прибережна і Дакія Внутрішня.

Коли Траян приєднав Дакію, він переселив сюди нових жителів з багатьох інших областей, заселивши ними, зокрема, міста Сармізегетузу й Апулум. Згодом тут були закладені й інші міста, тож Дакія дотримувалася звичайних зразків високорозвиненої імперської цивілізації.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. У «Записках о Южной Руси» (вид. Куліш, С.-Петербург, 1856 р., т. 1, стор 200) і в ранніх виданнях збірки пісень А. Л. Метлинського, а також Неговський, в речитативу і піснях Андрія Шута, було про даках сказано: «… основна думка рапсодіі — ворожнеча військовий черні до дукам, що захопили в свої руки лучшія землі і угодія».
  2. Элиаде Мирча. От Залмоксиса до Чингиз-хана

Джерела та література[ред. | ред. код]