Косагов Григорій Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Косагов Григорій Іванович
Народився не пізніше 1640
Помер 1701
Діяльність військовий керівник
Учасник Московсько-польська війна 1654—1667
Військове звання генерал-поручник

Косагов Григорій Іванович (р. н. і р. с. невід.) — військовий діяч Московського царства 2-ї половини 17 ст., воєвода, генерал.

Біографія[ред. | ред. код]

У середині 1661 був відправлений до України для допомоги запорожцям І.Брюховецького в їхній боротьбі з татарами, що діяли спільно із гетьманом Ю.Хмельницьким. Навесні 1663 як стряпчий і полковник очолював російських стрільців та донських козаків, відправлених на Чортомлицьку Січ для боротьби з козаками гетьмана П.Тетері, кримськими й ногайськими татарами. Наприкінці 1663 — на початку 1664 спільно з кошовим отаманом І.Сірком ходив у похід на фортецю Перекоп. Під час антипольського правобережного повстання 1664—1665 разом із запорожцями І.Сірка та С.Туровця допомагав повсталим на Брацлавщині й Канівщині. 17–21 квітня 1664 успішно обороняв від коронних військ С.Чарнецького містечкоко Бужин (нині у складі с. Тіньки Чигиринського району Черкаської обл.), згодом — містечко Сміла, а згодом Медвин.[1] Від березня 1665 як стольник очолював залогу Кодацької фортеці (див. Кодак). Навесні наступного року в умовах посилення антиросійських настроїв на Запорожжі був змушений спішно відступити з Кодака, залишивши частину припасів і продовольства. 1670 спільно з українськими полками гетьмана Д.Многогрішного брав участь у поході проти прибічників С.Разіна (див. Разіна Фрола похід 1670), конфліктував зі старшинами з оточення гетьмана. У ранзі генерала та на посаді коменданта Кам'яного Затону керував діями частини російських військ і запорожців під час Кримського походу 1687 (див. Кримські походи 1687 і 1689). 1688 відправлений на допомогу гетьманові І.Мазепі для будівництва фортець на р. Самара (притока Дніпра) та проведення воєнних операцій проти татар. Деякий час виконував обов'язки коменданта новозбудованої Новобогородицької фортеці (нині м. Новомосковськ).

Джерела та література[ред. | ред. код]

  1. ІСТОРІЯ МЕДВИНА | Медвинська громада, Київська область, Богуславський район. medvyn-gromada.gov.ua. Процитовано 2020-09-06.