Крі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Крі

Крі (історичний етнонім: Nēhiraw[1], англ. Cree, фр. Cri) — індіанський народ, частина групи народів алгонкіни. Належить до корінного населення Північної Америки.

До європейської колонізації крі займали території від Скелястих Гір до Атлантичного океану, які тепер входять до складу Канади і США.

Зараз крі складають найбільшу групу корінного населення в Канаді та визнаються як корінні американці в Сполучених Штатах. Крі — один з найчисельніших індіанських народів в Канаді: нині нараховується більш ніж 200 000 чоловік у 135 окремих племенах.

Мова Крі[ред. | ред. код]

Докладніше — у статті Мова крі

Мова крі — частина мовної групи Алгонкін; раніше була це одна із найпоширеніших мов у північній частині північноамериканського материка. До речі, зараз не всі індіанці крі розмовляють рідною мовою: її витіснила англійська, яка звичайно поширеніша серед усіх крі в Канаді і США,— за винятком канадської провінції Квебек, де й досі більшість корінних жителів розмовляють рідною їм крі. На робочому місці, у суспільній адміністрації та для зовнішніх зносин, крі користуються, як правило, мовами англійською й французькою.

Культура[ред. | ред. код]

За часів активної торгівлі з білими поселенцями (кінець 18 ст. - початок 19 ст.) були поширені азартні ігри. "Мокасини" - Може брати участь будь яка кількість гравців, але зазвичай - декілька невеличких груп (команд). Брались 4 мокасини; одна з команд ховає в один мокасин паличку або шматок тканини. Мокасини ставлять рядком на землю і один з гравців іншої групи засовує руку в кожен мокасин по черзі і виграє тільки в тому випадку, якщо предмет знаходиться в останньому; якщо він захований в першому - програє 8 очок. Вартість 1 очка попередньо оговорюється гравцями (наприклад, боброва хутро або одеяло = 10 очок, кінь = 100). З чужинцями грають на дуже високі ставки (кінь = 10 очок).

Суспільство[ред. | ред. код]

У березні 2016 року в громаді Аттавапіскат, провінції Онтаріо, населеної індіанцями крі, було скоєно 28 спроб самогубства, а з минулого вересня 2015 року — понад 100 спроб.
У квітні 2016 року влада цієї індіанської резервації оголосила надзвичайний стан після того, як за одну добу 11 її мешканців спробували покінчити життя самогубством[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Алгонкіни

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Canada, Nathan Tidridge (2015). «The Queen at the Council Fire. The Treaty of Niagara, Reconciliation, and the Dignified Crown in Canada». Chapter One, стор. 37. Dundurn Press. с. 184 — 200. ISBN 978-1-45973-066-3.  (Bound)
  2. У поселенні Канади оголосили надзвичайний стан через самогубства

Посилання[ред. | ред. код]