Кіріако Анконський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кіріако Анконський
італ. Cyriaque d'Ancône
Ciriaco d'Ancona di Benozzo Gozzoli.jpg
Народився 31 липня 1391[1]
Анкона, Провінція Анкона, Марке, Папська держава
Помер 1452[2][3][4]
Кремона, Провінція Кремона, Ломбардія
Країна Labarum of the Roman Empire (simple).png Візантійська імперія
Flag of the Republic of Ancona (c. 1174–1532).svg Республіка Анкона[5]
Діяльність торговець, археолог, письменник, антрополог, історик
Галузь античність[6], гуманізм[6] і Відродження[6]
Вчителі Tommaso Pontanod
Знання мов італійська

Кіріако Піццеколлі (італ. Cyriacus de Pizzicolle; 31 липня 1391, Анкона — 1453 або 1455, Кремона), більш відомий як Кіріако Анконський або Кіріако Анконіат (італ. Cyriaque d'Ancône) — італійський гуманіст епохи відродження з незалежної республіки Анкона. Мандрівник, який під час своїх подорожей Грецією в 1412—1447 роках один з перших в Європі описав пам'ятки давньогрецької архітектури і скопіював стародавні написи в Греції та Італії. Послідовником Кіріако був Помпоній Лет (1427—1497)[7].

Біографія[ред. | ред. код]

Малюнок Парфенона Кіріако Анконського

Кіріако Анконський став першим, хто здійснив подорож по країнах класичного світу з метою наукових досліджень. Результати своїх подорожей (1435—1438 роки — Грецією; 1444 року — Грецією та Малою Азією) Кіріако Анконський виклав у щоденниках і в творі, названому «Коментарі». Від цих працю збереглися тільки невеликі уривки, як, наприклад, у записній книжці архітектора Джуліано да Сан Галло, що зберігається в бібліотеці Барберіні в Римі, і в мюнхенському зошиті («Codex») малюнків Гартмана Шеделя. В обох цих рукописах містяться копії з малюнків щоденника Кіріако Анконського. Вони представляють надзвичайний науковий інтерес, оскільки він бачив деякі пам'ятники у значно кращому вигляді, ніж вони збереглися донині. Повним відновленням трьох частин «Коментарів» займався Джованні Баттіста де Россі.

Кіріако Анконського називають «батьком археології», оскільки він пов'язав, як вважають, вивчення класичної старовини з класичною філологією[8].

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]