Льодоруб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
1-дзьоб; 2-головка; 3-лопатка; 4-темляк; 5-обмежувач ходу темляка; 6-рукоятка (древко); 7-штичок
Льодовий інструмент

Льодоруб — спортивний інвентар, застосовуваний альпіністами і гірськими туристами для пересування по льодових, снігових і осипних схилах, організації страховки і самостраховки на цих видах рельєфу.

Основні частини і використання[ред.ред. код]

Льодоруб нагадує за зовнішнім виглядом кирку, він складається з голівки, штичка і рукоятки. Головка має також дзьоб і лопатку. Для зручності використання до льодоруба пристібається темляк — петля, яка одягається на руку або кріпиться до самостраховки.

Класичний льодоруб, крім використання як засобу самостраховки, активно застосовувався спортсменами в першій половині XX століття для рубки ступенів в льоду при підйомі по крутих схилах. Сходи рубалися дзьобом (який був майже прямий), а вирівнювання їх здійснювалося лопаткою ледоруба.

З появою жорстких платформних кішок техніка пересування по льодових схилах змінилася і тепер льодоруб використовується, в першу чергу, як засіб самостраховки.

Для організації точок страховки на снігу і фірні застосовується прийом забивання рукоятки льодоруба в сніг на всю довжину. (На пухкому снігу льодоруб може закопуватися в сніг горизонтально для забезпечення більшої надійності. У цьому випадку страхувальна мотузка кріпиться до середини древка.) Самостраховка на таких схилах здійснюється штичком ледоруба (опорою на льодоруб).

На крутих льодових і жорстких фірнових схилах, в які важко (або неможливо) забити рукоятку, самостраховка здійснюється за допомогою дзьоба льодоруба.

Льодоруби можуть сильно відрізнятися по конструкції, що зумовлено різними умовами застосування. На простих маршрутах (як правило, до категорії 3Б включно) використовують льодоруби з прямим держаком, тому що його легко вбити в сніг для організації страховки. На складніших маршрутах, де зустрічаються довгі ділянки льоду крутизною 50 ° і більше, а також для льодолазіння використовують спортивний інвентар із зігнутим держаком і дзьобом або бойком складнішої конструкції — льодовий інструмент (від ice tool), в тому числі, зі змінною робочою частиною). [1]

Зліва направо: айсбайль старого типу та сучасний

Айсбайль[ред.ред. код]

Айсбайль (від нім. Eisbeil) — схожий за призначенням з льодорубом спортивний інвентар. Айсбайль відрізняється від льодоруба тим, що на його голівці замість лопатки є бойок, що дозволяє використовувати його при необхідності для забивання гаків замість скельного молотка.

Льодовий молоток

Від льодового молотка айсбайль відрізняє менший вигин дзьоба, велика довжина рукоятки і наявність штичка.

Інші інструменти для колки льоду[ред.ред. код]

Крім льодорубів, використовуваних в альпінізмі, існують ще й пристосування для колки побутового льоду (наприклад, використовуваного для приготування спиртних напоїв — коктейлів тощо), іноді помилково звані льодорубами (правильна назва -ніж для колки льоду, англ. Ice pick).

Ніж для льоду

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://www.adventuresportsonline.com/iceclimb.htm Ice Tools For Climbing and Mountaineering