Шолом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Військовослужбовець 173-ої повітряно-десантної бригади в захистному шоломі під час проведення операції в Іраку

Шоло́м — частина захисного обладунку, яка призначена для захисту голови. Шоломи відомі з часів ранньої бронзи і використовуються досі. Шоломи виготовлялися з різних матеріалів — окрім металевих відомі шоломи з дерева (Мезоамерика), шкіри чи навіть кісток (наприклад чукчі використовували шоломи з оленячих ребер). Сучасні шоломи цивільного призначення як правило виготовляються з пластику.

Етимологія[ред.ред. код]

Українське слово «шолом» (дав.-рус. ШЕЛОМЪ) походить від праслов'янського *šelmъ. Споріднене з рос., біл., болг. і макед. шлем, пол. szłom, чеськ. šlem, серб. шлѝjем, словен. šlẹ̀m, старослов. ШЛѢМЪ, ШЛІЄМЪ, ШЛЕМЪ). Праслов’янське *šelmъ вважається давнім запозиченням з германських мов, від прагерманського *helma(z) («шолом»), яке походить від дієслова *helan («ховати», «зберігати»), похідного від праіндоєвропейського кореня *kel- («ховати», «зберігати»). З прагерм. *helma(z) також походять і дав.-верх.-нім. та дав.-англ. helm, готське hilms, німецьке Helm та англійське helmet[1].

Історія[ред.ред. код]

Незважаючи на усю різноманітність форм шоломи завжди захищали верхню частину черепа, як правило також потилицю та голову з боків до рівня вух, незрівнянно рідше обличчя та шию. Практично завжди шоломи були жорсткими конструкціями, оскільки захист голови від струсу мозку вимагає саме абсолютно жорсткого захисту. Для зручності носіння та для покращення захисних властивостей, як правило, шоломи мали, а сучасні завжди мають систему амортизації удару — підкладку чи підвіску (сучасні шоломи практично усі мають саме підвіску).

Шоломи Стародавнього Сходу[ред.ред. код]

Шоломи Стародавньої Греції[ред.ред. код]

Шоломи Стародавнього Риму[ред.ред. код]

Середньовічні шоломи[ред.ред. код]

Середньовічні бойові шоломи литовського війська

Новий час[ред.ред. код]

Шоломи 20 ст.[ред.ред. код]

Типи шоломів[ред.ред. код]

Геральдичний шолом[ред.ред. код]

шолом
Елементи герба
Основні елементи герба

Див. також[ред.ред. код]


Герб Це незавершена стаття з геральдики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
  1. Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009.