Льодолазіння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Льодолазіння
Зображення
CMNS: Льодолазіння у Вікісховищі
Змагання по льодолазінню на трудність. Етап Кубку світу. Валь-Даоне, Італія.

Льодолазіння (англ. ice climbing, нім. Eiskletternel n) — подолання крутих льодових схилів за допомогою спеціального спорядження. Льодові схили можуть бути природного походження: замерзлими водоспадами, великими бурульками; або штучно створюваними льодовими спорудами.

Організація льодолазіння

[ред. | ред. код]

Льодолазіння в даний час виділилося в самостійний напрямок в альпінізмі поряд зі скелелазінням. Регулярно проводяться національні та міжнародні змагання з цього виду спорту серед чоловіків і серед жінок.[1]

Під егідою Міжнародного союзу альпіністських асоціацій (UIAA) проводяться багатотурові змагання з льодолазіння на Кубок світу і Чемпіонати світу з льодолазіння[2]

Змагання з льодолазання проводяться за трьома видами:[2]

Поряд з очними змаганнями з льодолазання, які спостерігають глядачі, існує льодолазіння по природних льодових утвореннях: замерзлих водоспадах, бурульках, льодопадах. У цьому випадку найчастіше використовується нижня страховка.

Спорядження

[ред. | ред. код]
Льодовий інструмент для подолання крутих льодових стін

Для сходження по льодовій стіні спортсмен користується двома льодорубами, льодовими молотками, або двома спеціальними металевими якорями, гаками (по одному в кожній руці), які отримали назву айс-фіфи.[3]

Учасник по черзі вбиває айс-фіфи, підходячи при цьому ногами, на які надіті спеціальні металеві пристосування із зубами, що отримали назву кішки. В даний час широке застосування отримали спеціалізовані льодові інструменти (від англ. Ice tool), у тому числі, зі змінною робочою частиною.[4]

Зліва направо: два айсбайлі (старої моделі (1950… 1980) і сучасний), льодовий молоток і айс-фіфі

З метою забезпечення безпеки учасник пристібається до мотузки, яка не дає йому впасти вниз в разі зриву. Для учасника обов'язкова наявність каски.

Існує два варіанти страховки:

  • нижня, коли спортсмен, піднімаючись по льодовій стіні, періодично сам забезпечує для себе страховку, вкручуючи льодові гаки, в які він за допомогою карабінів простьобує страхуючу його мотузку.
  • верхня, коли він пристьобується до мотузки, спущеної зверху і закріпленої нагорі. Верхня страховка застосовується під час змагань.

Для організації страховки на льоду використовуються спеціальні льодові гаки, які вкручуються в лід («льодобури»).

Льодовий гак («льодобур»)

Вид льодолазіння по нельодяній поверхні з використанням льодолазного обладнання.

Див. також

[ред. | ред. код]

Перший чемпіонат ФАіС України з льодолазіння

[ред. | ред. код]

13-15 грудня 2013 р. в м. Харків пройшов Чемпіонат ФАіС України з льодолазіння, вид програми — трудність. Це перші офіційні змагання з льодолазіння всеукраїнського масштабу. Загальна підготовка та проведення змагань здійснювалися Федерацією альпінізму та скелелазіння України за сприяння Федерації альпінізму і скелелазіння Харківської області.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Сайт комітету по льодолазінню ФАР Росії. Архів оригіналу за 2 лютого 2014. Процитовано 19 січня 2014.
  2. а б Льодолазіння на сайті Міжнародної альпіністської федерації. Архів оригіналу за 22 серпня 2011. Процитовано 19 січня 2014.
  3. Айс-фіфі (рос.). Архів оригіналу за 25 серпня 2011. Процитовано 25 листопада 2009. {{cite web}}: Cite має пусті невідомі параметри: |description= та |datepublished= (довідка)
  4. Ice Tools For Climbing and Mountaineering (англ.). Архів оригіналу за 9 лютого 2012. Процитовано 23 листопада 2009. {{cite web}}: Cite має пусті невідомі параметри: |description= та |datepublished= (довідка)

Посилання

[ред. | ред. код]