Лібертинізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лібертинізм, також уживаний термін лібертінаж (фр. libertinisme, libertinage) — назва нігілістичної філософії, що заперечує прийняті в суспільстві норми (насамперед моральні).

Лібертіни (лібертени) — так називали в XVII — XVIII ст. прихильників вільної, гедоністичної моралі. Це, як правило, представники вищої знаті і їх клієнтели, які створювали таємні мережі дружніх зв'язків, засновані на спільності еротичних смаків. У Франції існувала особлива лібертенська субкультура[1]. Вперше цей термін був застосований Жаном Кальвіном до діяльності голландської секти анабаптистів, яка відкидала багато суспільних норм і проповідувала усуспільнення майна і жінок.

З часом слово «лібертін» стало означати свободу від обмежень, зокрема соціальних, моральних і релігійних норм. Ця філософія набула прихильників в XVIII та XIX століттях у Франції і Англії. Помітним ідеологом либертинізму був маркіз де Сад. У наш час либертинізм асоціюється садомазохізмом, нігілізмом, вільним коханням і свінгом. Іноді лібертинізм плутають з лібертаріанством, що є цілком іншим поняттям.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Арьес Ф. Дитина і сімейне життя при старому порядку. Єкатеринбург, 1999, с. 119

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Н. Ревуненкова лібертінов // Ревуненкова Н. В. Ренесансне вільнодумство і ідеологія Реформації. М., 1988, с. 159–173
  • Block, Walter "Libertarianism vs. Libertinism " // The Journal of Libertarian Studies: An. Interdisciplinary Review, Vol. 11, No. 1, 1994b, pp. 117–128 (англ.)
  • Н. В. Тимофєєва Образ либертена у Мольєра і Саду // XVII століття в діалозі епох і культур: Матеріали наукової конференції. Серія «Symposium». Випуск 8. СПб .: Видавництво Санкт-Петербурзького філософського товариства, 2000. С.79-82

Посилання[ред. | ред. код]