Анабаптисти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реформація
95Thesen.jpg
* 95 тез
* Формула згоди
* Контрреформація

Анабапти́сти (від грец. αναβαοτιζω — «знову занурюю», тобто «перехрещую»; «перехрещенці») — учасники протестантського руху епохи Реформації (16 століття), який виник в основному в Німеччині, Швейцарії, і Нідерландах. Творцями анабаптизму були швейцарські гуманісти Конрад Гребель і Фелікс Манц, які не визнавали хрещення немовлят та практикували повторне хрещення дорослих, і твердили, що лише дорослі здатні свідомо й вільно вибирати віросповідання.

Анабаптисти заперечують церковну ієрархію, оскільки в анабаптистів поставлено за ціль повернення до засад первісного християнства. До їх числа належать представники різних протестантських течій, яких об'єднували так звана ідея «церкви обранців», — і зреформовані релігійні постулати рівності й справедливості на суспільне життя.

У 1520—21 за умов наростання селянсько-плебейського руху та під впливом Томаса Мюнцера частина анабаптистів перейшла до активної революційної діяльності й виступила проти феодального ладу під час Селянської війни в Німеччині в 1525. Згодом послідовники Мюнцера створили так звану Мюнстерську комуну, що існувала з 23 лютого 1534 по 25 червня 1535. Коли королівським едиктом 1535 року було заборонено діяльність комуни, більшість її членів перебралася до Моравії. Після поразки у селянській війні деякі анабаптисти втекли у Східну і Центральну Європу, поселилися, зокрема, у Володимирі. Хрещення дорослих та ідеологію анабаптистів перебрали на себе протестантська община «польських братів» та інші релігійні громади.

Після придушення Мюнстерської комуни анабаптисти стали втрачати свій радикалізм і перетворились в непротивленські організації. Анабаптизм зберігся дотепер, маючи багато спільного з баптистами.

Джерела[ред.ред. код]


Christian cross.svg Це незавершена стаття про християнську деномінацію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.