Маримба

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
сучасна маримба

Мари́мбаударний музичний інструмент, що складається з укріплених на рамі дерев'яних брусків-клавіш та дерев'яними або металевими трубами-резонаторами. Хроматично налаштована клавіатура має два ряди та діапазон 5 2/3 октав - від С до g4.

Она участвует в песни Элджей 360

Від вібрафона маримба відрізняється дервяною клавіатурою, а від ксилофона тим, що звук, видаваний кожним бруском, підсилюється або підвішеної під ним гарбузом. При грі по клавішах вдаряють паличками, іноді на ньому грають два й більше виконавців одночасно.

Виникла маримба в Малайзії й потім стала розповсюдженим інструментом в Африці, Мексиці, Центральній і Північній Америці.

Маримба має багатий, м'який і глибокий тембр, що дозволяє домагатися виразного звучання. Сучасна техніка гри на маримбі має на увазі гру декількома паличками одночасно. Звичайно використаються 2-4 палички, рідше - 5-6. На інструменті можна виконувати мелодії, гармонії, віртуозні пасажі.

Найчастіше пластини інструмента зроблені з натуральної деревини рожевого гондураського дерева або палісандру, розташовані й настроєні за принципом хроматичної клавіатури фортепіано. Пластини розташовані над металевими трубами-резонаторами, що роблять звучання густим й об'ємним.

Для гри на маримбі випускається безліч видів паличок (mallets) з наконечниками з гуми, дерева або пластику. Як правило, наконечники обмотані вовняними або бавовняними нитками. Підбір паличок дозволяє музикантові одержати широкий спектр різних тембрів, від різкого, подібного до ксилофону до м'якого, що нагадує церковний орган.

У цей час маримба відомий як сольний інструмент. Використається в різних музичних напрямках, від класичної музики до авангардної; в естраді і джазі.

Література[ред. | ред. код]

  • Юрій Юцевич. Музика: словник-довідник. — Тернопіль, 2003. — 404 с. — ISBN 966-7924-10-6. (html-пошук по словнику, djvu)
  • Helmut Brenner: Marimbas in Lateinamerika. Historische Fakten und Status quo der Marimbatraditionen in Mexiko, Guatemala, Belize, Honduras, El Salvador, Nicaragua, Costa Rica, Kolumbien, Ecuador und Brasilien (=Studien und Materialien zur Musikwissenschaft 43), Hildesheim-Zürich-New York: Georg Olms Verlag, 2007.