Дангира

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дангира (каз. Даңғыра) — давньоказахський і давньотюркський ударний музичний інструмент[1], попередник бубна[2]. Являє собою ободок, обтягнутий з одного боку шкірою, а з іншого боку на цей ободок навішані металеві ланцюжки, кільця і пластинки[3].

Використання[ред. | ред. код]

І дангира, і асатаяк[ru], були атрибутами шаманських обрядів[1], тому через свою сакральну природу не набули широкого вжитку в музичному побуті народу[3]. Нагадує бубни шаманів Сибіру[4]. Вже починаючи з початку 19-го століття обидва інструменти стали поступово виходити з ужитку, а їхню роль перебрав на себе кобиз[1].

У казахів існує кілька інших ударних інструментів. На відміну від дангира, дабил обтягнутий шкірою з обох боків, а кепшик також є однобічним, але позбавлений металевих підвісок[3]. Крім того, кепшик використовували в побуті для акомпанування танців[4]. Звучання цих інструментів відкрите і різке[3].

У перекладі з казахської мови слово «дангира» також означає звук від удару по чомусь. Галасливу людину в народі називають «дангирдай даргирип», що означає «шумить як дангира»[3].

Схожий інструмент принесли з собою в Європу угорці. Хоча після того, як вони прийняли християнство, церква заборонила шаманський бубон, але він зберігався в різноманітних формах. Навіть у 20-му столітті його збільшену форму використовували представники угорської етнографічної групи чанґо[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Б. Сарыбаев[kk] (1990). The brief encyclopedia Kazakh SSR. volume 4, Culture. National Library of Republic Kazakhstan. Процитовано 10 грудня 2018. 
  2. History, Culture and Music in Kazakhstan
  3. а б в г д Dzhelbuldin, Yerkebulan; Jeteyeva, Dana (2014). Traditions and Customs of Kazakhs. AuthorHouse. 123. 180. ISBN 978-1-4969-8068=7(sc). Процитовано 10 грудня 2018. 
  4. а б Kazakh musical instruments
  5. Ancient musical instruments of the Turanian steppes. Архів оригіналу за 24 березень 2018. Процитовано 13 грудень 2018. 

Література[ред. | ред. код]