Карильйон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Карильйо́н (іноді зустрічаються також написання карельйон, карійон тощо, фр. carillon букв. «дзвоніння в усі дзвони») — ударний музичний інструмент, що являє собою набір точно налагоджених дзвонів з механічним керуванням.

Також карильйоном називають музичну п'єсу, що імітує передзвін.

Походження і поширення[ред.ред. код]

Ідея карильйону виходить з бельгійського міста Мехелен, де в дзвіниці Санкт-Ромбатського собору ще в XV столітті було створено один з перших інструментів, що у добу пізнього Середньовіччя набули поширення по церквах і соборах Західної Європи, перш за все, в Бельгії, Франції, Нідерландах тощо.

Кабіна управління карильйону, Нідерланди

На карильйоні грають вручну за допомогою спеціальної клавіатури, сполученої зі дзвонами і розташованої поруч. У випадку фортепіанної системи клавіш це дає змогу виконувати не лише передзвін, а й складні музичні твори.

Опис деяких карильйонів[ред.ред. код]

  • У світі нараховується понад півтисячі карильйонів, подеколи проходять заходи на кшталт турнірів гравців на карильйоні. Хоча карильйон є традиційним суто для католицтва, на сьогодні діючі карильйони встановлені в деяких православних храмах, зокрема, в дзвіниці Михайлівського Золотоверхого собору в Києві (Україна), на дзвіниці Петропавлівського собору в Санкт-Петербурзі (Росія) тощо.
  • Карильйон, що використовує бронзові дзвони, можна віднести до найважчих музичних інструментів. Аби грати нескладну мелодію, слід мати 23 дзвони, що дасть діапазон у дві октави. При збільшенні кількості дзвонів можна довести діапазон до шести октав.
  • Карильйон Рокфелерівського меморіалу в церкві Ріверсайд, Нью-Йорк, має 74 дзвони. Він вважається третім серед найбільших за розмірами у світі. Вага цього карильйону досягла 91 тони.
  • Найбільшу кількість дзвонів має карильйон у Блумфілд-Гіллз (Bloomfield Hills), США, в його складі - 77 дзвонів.
  • Найбільший серед європейських карильонів — в місті Галле , Німеччина, що має - 76 дзвонів.
  • Незвичний карильйон теж знаходиться у Німеччині. В музейному комплексі Цвінґер в Дрездені облаштовано карильйон, дзвони якого виконані з мейсенської порцеляни.
  • В Петергофі колись створили карильйон, що мав 56 малих дзвоників з кришталю. Грали на них з допомогою струменю води, що падав на потрібний дзвоник. Автором карильйону був Яган Ферестер. Але від карильйону Ферестера, створеного у 1723 році, випадково зберігся лише один кришталевий дзвін.
  • Виникають і нові карильйони. Серед них — карильйон, створений за проектом архітектора Ігоря Гунста в Росії. З нагоди 300-річчя з дня заснування Санкт-Петербурга - місту подарували новий карильйон-дзвіницю у 2003 році за проектом І. Гунста і встановили його на Крестовському острові. Він має 21 дзвін з автоматичним керуванням від комп'ютера та 18 неавтоматичних дзвонів. Це дасть змогу відтворювати як мелодії, так і російські видзвони ритмичного характеру, притаманні російській школі дзвонарів.
дивіться також: карильйон Монетної вежі (Амстердам).

Карильйони в Україні[ред.ред. код]

В Україні є два карильйони.

Карильйон Михайлівського Золотоверхого соборі в Києві[ред.ред. код]

У період 199899 роки з завершенням робіт з відновлення Михайлівського Золотоверхого собору в Києві на його дзвіниці було встановлено карильйон. Унікальність Михайлівського карильйону полягає в двох аспектах: по-перше, це вперше у православному світі застосовано хроматичний набір дзвонів, сполучених із фортепіанною системою клавіш; по-друге, Михайлівський карильйон є найбільшим зібранням дзвонів (загальне їхнє число становить 51 і всі вони виготовлені в Україні) у одному місці не лише в державі, а й в усьому пострадянському просторі.

Більш докладно дивіться у статті: Карильйон дзвіниці Михайлівського Золотоверхого собору

Фахівцем з карильйонів і гри на них в Україні є заслужений артист України, професор Національного університету культури і мистецтва Георгій Васильович Черненко. Обидва теперішні дзвонарі — гравці на Михайлівському карильйоні є його учнями.

Гошівський карильйон[ред.ред. код]

Гошівський карильйон
Гошівський карильйон

Цей карильйон встановлений на дзвінниці Гошівського монастиря (греко-католицького монастиря Чину св. Василія Великого у селі Гошеві Долинського району Івано-Франківської області в якому знаходиться Гошівська чудотворна ікона Божої Матері, яку у 2009 р. благословив Папа Римський Бенедикт XVI).

Гошівський карильйон – це другий карильйон в Україні. Станом на травень 2015 року Гошівський карильйон складається з 52 дзвонів, на яких можна виконати церковні мелодії чи твори класичної музики. Карильйоном може керувати як людина (для цього він обладнаний спеціальною клавіатурою), так і комп'ютер. Тому місцеві жителі інколи назвають цей карильйон "електронними дзвонами". Дзвони для цього карильйону відливали у Бельгії на пожертви приватних осіб. Їх імена викарбувані на дзвонах.

Механізм Гошівського карильйону
Механізм Гошівського карильйону

Перший ювілейний дзвін було встановлено та освячено 5 серпня 2012 року з нагоди 275-ї річниці перенесення чудотворної ікони Гошівської Матері Божої до монастиря.

14 червня 2015 року, у свято Пресвятої Євхаристії, з ініціативи ігумена монастиря о. Дам'яна Кастрана у Гошівському монастирі відбудеться Перший Міжнародний фестиваль карильйонного і дзвонового мистецтва "Дзвони Ясної Гори єднають усіх".

Див. також[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]