Марк Манлій Капітолін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Марк Манлій Капітолін (д/н — † 384 рік до н. е.) — політичний та військовий діяч ранньої Римської республіки.

Життєпис[ред.ред. код]

Марк Манлій Капітолін — представник патриціанського роду Манліїв; син Тіта Манлія. Про молоді роки мало відомостей.

У 392 році до н. е. став консулом (разом з Луцієм Валерієм Потітом: на посаді успішно воював з еквами, за що отримав від сенату овацію. У 390 році до н. е. був серед оборонців Капітолію від галів на чолі із Бренном. Саме завдяки Марку Манлію римлянам вдалося відбити раптовий нічний штурм фортеці й відстояти Капітолій: за це йому було надано когномен Капітолін, тобто Капітолійський. Гали уклали мирну угоду з римлянами й незабаром пішли з Риму.

Після цього геройського вчинку Марк Манлій здобув значний авторитет та популярність серед римлян. У 387 році до н. е. був обраний інтеррексом для проведення виборів вищих магістратів. У 385 році до н. е. був ініціатором закону щодо зменшення боргів або їх скасування для плебеїв, чим намагався посилити прихильність народу до себе. У 384 році до н. е. Капітоліна обрано військовим трибуном з консульською владою, що й Манлій вирішив використати для захоплення одноосібної влади, спираючись на плебс. Втім дії Марка Фурія Камілла та сенату завадили цьому: його заарештовано й незабаром страчено — скинуто з Тарпейської скелі.

Джерела[ред.ред. код]

  • T. Robert S. Broughton: The Magistrates Of The Roman Republic. Vol. 1: 509 B.C. — 100 B.C.. Cleveland / Ohio: Case Western Reserve University Press, 1951.
  • Titus Livius, ab urbe condita, V 31,3