Марцін Бельський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марцін Бельський
Marcin Bielski
Maricn Bielski.PNG
Народився 1494(1494)
Biała, Pajęczno County[d], Ґміна Жонсня, Паєнчанський повіт, Лодзинське воєводство, Польща
Помер 18 грудня 1575(1575-12-18)
Польща
Національність поляк
Громадянство
(підданство)
Корона Королівства Польського
Alma mater Яґеллонський університет
Мова творів польська
Рід діяльності прозаїк, поет
Роки активності: 15351575
Напрямок історіограф, хроніст
Magnum opus: «Хроніка всього світу»
Діти Йоахим Бельський
POL CoA Prawdzic.png

Марцін Бельський у Вікісховищі?

Марці́н Бельський (пол. Marcin Bielski; 1494 — 18 грудня 1575) — польський письменник та історіограф, автор низки поетичних і прозових творів, військовик.

Біографія[ред. | ред. код]

Шляхтич гербу Правдич, сучасник Реформації і польського Відродження, належав до прогресивних діячів того часу. Виступаючи проти середньовічної схоластики, писав свої твори рідною, польською мовою, а не латиною, як це було заведено. Для свого часу був добре освіченою, а також спостережливою й проникливою людиною, яка цікавилась сучасним суспільним і політичним життям.

Праці[ред. | ред. код]

Найвизначнішою працею Бельського є «Хроніка всього світу» — перший в польському письменстві огляд всесвітньої історії. За життя автора вона видавалася тричі: в 1551, 1554 та 1564 роках. «Хроніка» істотно вплинула на східнослов'янську (зокрема українську) історіографію; тут міститься чимало цінних відомостей про історію України (початки козацтва, народні рухи 1590-х років тощо). Описуючи під 1489 роком похід королевича Яна I Альбрехта проти татар у Східне Поділля, М. Бельський зазначає, що польське військо могло успішно просуватись у подільських степах лише завдяки тому, що шлях йому показували тамтешні козаки, які добре знали свою місцевість. В іншому місці під 1516 роком, говорячи про виправу хмільницького старости Предслава Лянцкоронського на Білгород (Акерман) із загоном козаків, зауважує, що «лише з цього часу з'явились у нас козаки». Можливо це треба розуміти так, що, на думку Бельського, приблизно з того часу у окремих польських магнатів з'явились козаки-служебники, тоді як козаків у власному розумінні слова він називає у своїй звістці під 1489 роком. Звернув увагу і на невпинне зростання козацтва, говорить також про переслідування козаків польською владою, зокрема за Стефана Баторія. Порівняно багато місця відводить боротьбі козаків з турецько-татарською агресією.

Також перу Бельского належить «Хроніка Польська». Вперше «Хроніка Польська» була видана в 1597 році його сином Йоахимом. Пізніше вона видавалася ще кілька разів в 1764, 1829, 1833 та 1856 роках.

Підготовлену до друку працю по смерті батька видав у 1597 році його син Йоахім — королівський секретар.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolności… — T. 1. — Сz. 2. — S. 98.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]