Марцін Бельський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марцін Бельський
Marcin Bielski
Maricn Bielski.PNG
Народився 1494(1494)
Біла, Ґміна Жонсня, Паєнчанський повіт, Лодзинське воєводство, Польща
Помер 18 грудня 1575(1575-12-18)
Лодзинське воєводство, Польща
Громадянство
(підданство)
Banner of Sigismund III Vasa.svg Корона Королівства Польського
Національність поляк
Діяльність прозаїк, поет
Alma mater Ягеллонський університет
Мова творів польська
Роки активності 153515751575
Напрямок історіограф, хроніст
Magnum opus «Хроніка всього світу»
Рід Q63531239?
Діти Йоахим Бельський
POL CoA Prawdzic.png

CMNS: Марцін Бельський у Вікісховищі

Марці́н Бельський (пол. Marcin Bielski; 1494 — 18 грудня 1575) — польський письменник та історіограф, автор низки поетичних і прозових творів, військовик.

Біографія[ред. | ред. код]

Шляхтич гербу Правдич, сучасник Реформації і польського Відродження, належав до прогресивних діячів того часу. Виступаючи проти середньовічної схоластики, писав свої твори рідною польською мовою, а не латиною, як це було заведено. Для свого часу був добре освіченою, а також спостережливою й проникливою людиною, яка цікавилась сучасним суспільним і політичним життям.

Праці[ред. | ред. код]

Найвизначнішою працею Бельського є «Хроніка всього світу» — перший у польському письменстві огляд всесвітньої історії. За життя автора вона видавалася тричі: 1551, 1554 та 1564 років. «Хроніка» істотно вплинула на східнослов'янську (зокрема українську) історіографію; тут міститься чимало цінних відомостей про історію України (початки козацтва, народні рухи 1590-х років тощо).

Описуючи під 1489 роком похід королевича Яна I Альбрехта проти татар у Східне Поділля, М. Бельський зазначає, що польське військо могло успішно просуватись у подільських степах лише завдяки тому, що шлях йому показували тамтешні козаки, які добре знали свою місцевість. У іншому місці під 1516 роком, говорячи про виправу хмільницького старости Предслава Лянцкоронського на Білгород (Аккерман) із загоном козаків, зауважує, що «лише з цього часу з'явились у нас козаки». Можливо це треба розуміти так, що, на думку Бельського, приблизно з того часу у окремих польських магнатів з'явились козаки-служебники, тоді як козаків у власному розумінні слова він називає у своїй звістці під 1489 роком. Звернув увагу і на невпинне зростання козацтва, говорить також про переслідування козаків польською владою, зокрема за Стефана Баторія. Порівняно багато місця відводить боротьбі козаків із турецько-татарською агресією.

Також перу Бельского належить «Хроніка Польська». Вперше «Хроніка Польська» була видана 1597 року його сином Йоахимом. Пізніше її видавали ще кілька разів 1764, 1829, 1833 та 1856 років.

Підготовлену до друку працю по смерті батька видав 1597 року його син Йоахім — королівський секретар[1].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Niesiecki K. Korona Polska przy Złotey Wolności… — T. 1. — Сz. 2. — S. 98.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]