Маслинка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Маслинка
Маслинка вузьколиста
Маслинка вузьколиста
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Маслинкові (Elaeagnaceae)
Рід: Маслинка (Elaeagnus)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Elaeagnus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Elaeagnus
EOL logo.svg EOL: 11204628
IPNI: 165322-3
ITIS logo.svg ITIS: 27769
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 36776

Масли́нка[1], або лох[2][3] (Elaeagnus)[4] — рід багаторічних рослин родини Маслинкових, що налічує близько 100 видів. Більшість його представників поширені у Східній Азії. Деякі види є цінними харчовими, лікарськими, медоносними, технічними та декоративними культурами. Вважалося, що ця колюча і дуже запашна рослина оберігала людей від злих духів.

Назва[ред. | ред. код]

Українська назва роду пояснюється схожістю обох його представників, які природно поширені в Україні, — маслинки вузьколистої та маслинки сріблястої з іншим добре відомим деревом — маслиною європейською, або оливою. Втім, слід зазначити, що ці дерева систематично не споріднені між собою.

Опис[ред. | ред. код]

Невисокі листопадні дерева або кущі. Гілки деяких видів колючі. Маслинкам властиве тонке опушення листків, бруньок, молодих гілок, а у деяких видів квіток і плодів, внаслідок чого вони набувають більш-менш виразного сріблястого відтінку. Листки черешкові, цільні, цілокраї, зазвичай видовжені — від лінійних до широколанцетних. Квіти актиноморфні, двостатеві, розташовані в пазухах листків поодинці або по кілька штук. Оцвітина чотиричленна. Пелюстки білі або жовті. Тичинок чотири. Маточка одна, пряма. Плід — куляста або еліптична кістянка жовтого, коричневого, червоного кольору. Зародок у насінні великий.

Поширення[ред. | ред. код]

Центром видового розмаїття є Китай, де зростає 67 видів. Також маслинки можна зустріти в інших країнах Азії: Індії, Японії, Туреччині, Філіппінах. Найпівденніша точка, де зростають представники роду, — Австралія. Маслинка вузьколиста досить широко розповсюджена на теренах Європи, вона також інтродукована в США, де крім цього виду зростає й тубільна маслинка срібляста.

Види[ред. | ред. код]Джерела[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]